Zprávy



     

     Memoriál Oldřicha Šípka

28. září na Bobycentru proběhl již druhý ročník turnaje věnovaného památce dlouholetého člena Lokomotivy Brno, obětavého trenéra mládeže a dlouholetého kapitána družstva Oldřicha Šípka. Oba jeho synové stojí u vzniku tohoto turnaje a jejich zásluhou byl též opatřen pěkný cenový fond, v němž se pamatovalo úplně na všechny účastníky turnaje. Turnaje se zúčastnilo 66 hráčů a již od počátku ve výsledcích o překvapení nebyla nouze. Tak již v prvním kole jedenáctiletý Boček porazil zkušeného Karla Švihela a žákovský svěřenec Lokomotivy Brno Radek Přibyl vyhrál nad mistrem ČR seniorů Janem Píšem. A další překvapivé výsledky pokračovaly, což potvrdilo známou skutečnost, že v rapidu ani výše nasazení hráči nemají vůbec nic jistého... Až do šestého kola sde v čele turnaje udržoval Karel Kratochvíl. V posledních třech kolech však zaznamenal ve výsledcích dlouhou rošádu a z dobrého umístění nezbylo nic. Nakonec se v turnaji prosadili hlavní favorité - palmu vítězství si odnesl Milan Smištík (Zakřany) před Davidem Holemářem (Zakřany) a Vladimírem Urbancem. Nejlepším seniorem se stal Jiří Majer z Kuřimi, nehlepší ženou Věra Medunová ze Stonavy a nejlepším žákem Eduard Meduna z Durasu Brno. Podrobné výsledky z turnaje najdete v kapitole "výsledky soutěží"

     Jaroměř

/Jan Kalendovský) Na Mistrovství České republiky v rapid šachu mládeže startovalo v kategoriích 10, 12 a 14 let celkem 161 mladých šachistů a šachistek. Uvádíme vítěze a nejlepší Jihomoravany. Hoši do 10 let: 1. Tomáš Pavelek (Frýdek-Místek) 8(9), 15. Tadeáš Boček (Duras Brno) 5 bodů. Hoši do 12 let: 1. Jakub Haman (ŠK Kladno) 7,5(9), 7. Jiří Musil (Lok. Brno) 6 bodů. Hoši do 14 let: 1. Jakub Rabatin (Frýdek-Místek) 7,5(9), 4. Karel Svoboda (Lok. Brno) 6 bodů. Dívky do 10 let: 1. Martina Fusková (ŠK Staré Město) 7(9), 15. Michaela Weberová (Duras Brno) 3 body. Dívky do 12 let: 1. Jana Maříková (ŠK Veselí n. Lužnicí) 8(9), 6. Karolina Zavadilová (Duras Brno) 5,5 bodu. Dívky do 14 let: 1. Helena Grussová (TJ Klášterec n. Ohří) 8,5(9), 10. Radka Čermáková (TJ Bučovice) 4 body.

     Vítězí Sosna

(Jan Kalendovský) Na 6. ročníku Memoriálu Fr. Křížka a M. Grabce startovalo ve Vnorovech 73 šachistů. Výsledek: 1. Jan Sosna (ŠK Zlín) 7,5(9), 2.-5. David Holemář (Bydo Zakřany), Vlastimil Babula (A 64 Grygov), Jan Hudeček (Staré Město), Petr Strakáč (Lok. Uherský Ostroh) 7, 6.-7. Tamas Binder, Zoltan Tamassy (oba Maď.) 6,5, 8.-13. Jan Uhmann (Bydo Zakřany), Jakub Uřičář (Staré Město), Petr Symerský (TJ Veselí n. Mor.), Josef Ludvíček (Boršice), Milan Smištík (Bydo Zakřany), Bela Seres (Maď.) 6 bodů.

     Polofinále ČR

(Jan Kalendovský) Ve Žďáru nad Sázavou se koná do 30. září Polofinále Mistrovství ČR mužů a žen. V mužské části hraje 53 účastníků. Nasazenou jedničkou je Jan Bernášek z Durasu Brno (2517), dvojkou Martin Petr (2453), trojkou Marek Vokáč (2443). V turnaji žen bojuje 12 hráček. Největšími favoritkami jsou Petra Blažková z Lokomotivy Brno (2255), Kateřina Němcová (2245) a Martina Folková (2195). V 1. kole většina favoritů vyhrála: Bernášek porazil Kozáka, Petr Svobodu a Vokáč Bartoše.

     Turnaj U Šťávů

(Jan Kalendovský) Tradiční páteční bleskový turnaj v bystrcké restauraci „U Šťávů“ měl tento výsledek: 1.-2. René Přibyl (Průkopník Bystrc), Vladimír Kosina (Lok. Brno) 5(6), 3. Jiří Janota (Moravská Slavia) 4, 4. Jiří Bohuš 3, 5. Radomír Bednařík 2,5, 6. Jiří Kubíček (všichni Bystrc) 1,5, 7. Jiří Sup (Lok. Brno) 0 bodů.

     Boršice 2007

Podrobný článek pana Kalendovského o "burčákovém" turnaji družstev v Boršicích u Buchlovic najdete zde

     Pohár místostarostky Brna-sever Mgr. Zdeňky Tůmové získal Jan Bernášek

(Jiří Vachek) Pravidelný šachový turnaj v příjemných prostorách Bobycentra měl tentokrát patrona v osobě půvabné místostarostky Mgr. Zdeňky Tůmové, která turnajové klání osobně zahájila. Po skončení turnaje pak také předávala vítězům ceny, věnované radnicí MČ Brno-sever. Ta věnovala pro tento turnaj putovní pohár, jenž získá šachista, který v tomto turnaji zvítězí buď celkem pětkrát, anebo třikrát po sobě bez přerušení. Poháry rovněž získali vítězové jednotlivých kategorií. Všem dětem pak byly rozdány hodnotné věcné ceny, věnové rovněž radnicí.

Pěkného turnaje se zúčastnilo 75 šachistů, z nichž bylo 32 mládežníků a sedm seniorů. V turnaji zvítězil Jan Bernášek (Pardubice) před Davidem Holemářem (Zakřany) a Petrem Červeným (Duras Brno), zlatou příčku mezi seniory zaujal Jan Kalendovský (Lokomotiva Brno), nejlepší ženou se stala Věra Medunová (Stonava) a cenu pro nejlepšího žáka si odnesl Jiří Musil (Lokomotiva Brno). Podporu mládeži vyjádřila paní místostarostka i osobně věnovanými cenami pro nejmladší dívku a nejmladšího chlapce.

Zdařilý průběh turnaje, putovní pohár i pěkné ceny jsou předpokladem úspěšného pokračování a zavedení tradice turnaje při zahájení školního roku.

Na našich stránkách najdete z této zdařilé akce jak výsledkovou listinu, tak i fotogalerii.

     Hektická sobota

V sobotu 15. září bude v brněnském Bobycentru ze šachového hlediska zase pěkně živo. Turnaj v rapidu O pohár místostarostky Z. Tůmové hraný s větším cenovým fondem než obyklé turnaje Bobycentrem a především s bohatou výslužkou pro mládežnické účastníky by mohl přilákat hráčů o něco více než obvykle. V 11 hodin zde navíc začíná losovací schůze II.ligy a KP I družstev, na kterou ve 13 hodin navazují losovací schůze KP II družstev všech tří skupin A, B, C. Vše pak uzavírá v 15 hodin otevřená schůze Komise mládeže JmŠS. Pro šachy budou v hotelu vyčleněny tři samostatné místnosti a v provozu bude nezbytný bufet paní Holzmannové.

     Druhé úterý

Neklamnou známkou toho, že nová šachová sezóna se znovu rozjíždí a pomalu začínají i obvyklé mládežnické šachové aktivity, je záříjový turnaj Druhé úterý. Účast v září bývá vždy o něco slabší - letos přišlo 26 dětí - ale zajímavější o to, že děti zjišťují svá nová ELA a také to, kdo kam přestoupil (veřejným tajemstvím je, že ligové mládežnické oddíly Veselí nad Moravou a především pak Duras Brno mohutně posilují. Pětikolový švýcar nakonec vyhrál Ondřej Strnad (Duras Brno) před Vítem Sedlářem (Bučovice) a Lukášem Sikorou (Lokomotiva Brno).

     Turnaj U Šťávů

(Jan Kalendovský) Páteční bleskovka v bystrcké restauraci „U Šťávů“ měla tento výsledek: 1. René Přibyl (Průkopník Bystrc) 5(6), 2. Gustav Nikodém 4,5, 3. Jiří Janota (oba Moravská Slavia) 3,5, 4. Jiří Sup (Lok. Brno) 3, 5.-6. Antonín Fráňa, Pavel Kopkan 2, 7. Radomír Bednařík (všichni Bystrc) 1 bod.

     Opět Sosna

(Jan Kalendovský) V nedělním turnaji v rapid šachu „O pohár starosty Osvětiman“ bojovalo 77 hráčů a hráček. Výsledek: 1.-2. Jan Sosna (ŠK Zlín), David Holemář (Bydo Zakřany) 7,5(9), 3.-4. Pavel Zpěvák (Staré Město), Petr Kičmer (Baník Havířov) 7, 5.-6. Adam Gabriel (ŠK Boršice), Jan Uhmann (Bydo Zakřany) 6,5, 7.-12. Lubomír Riška (SPgŠ Znojmo), Jan Píše (Lok. Brno), Josef Knotek (Staré Město), František Vykydal (Lok. Brno), Jaroslav Vrtal, Pavel Náplava (oba ŠK Boršice) 6 bodů atd.

     Bezměrov

(Jan Kalendovský) Rekordních 104 účastníků měl 6. ročník Memoriálu Tomáše Baštince v rapid šachu. Výsledek: 1. Jan Sosna (ŠK Zlín) 8(9), 2. Vojtěch Plát (Sokol Klatovy) 7,5, 3.-5. Tomáš Cagašík (Orel Ořechov), Pavel Zpěvák (Staré Město), Josef Mudrák (Slavia Kroměříž) 7 bodů. Z Jihomoravanů byli nejlepší: 8. František Vykydal (Lok. Brno) 6,5, 18. Jiří Sekanina (Garde Lipovec) 6 a 27. Stanislav Staněk (Bydo Zakřany) 5,5 bodu.

     Vrbové

(Jan Kalendovský) Memoriál Karla Slováka v rapid šachu měl 80 startujících. Výsledek: 1.-5. Ján Markoš (Slovan Bratislava), Mikuláš Maník (Sabinov), Peter Petrán, Zsolt Rigo (oba Hoffer Komárno), František Vass (Nové Zámky) 7(9). Z malé brněnské výpravy uspěli 9. František Vykydal (Lok. Brno) 6,5, 12. Ladislav Urbanec 6, 18. Jan Píše (Lok. Brno) 5,5 bodu. Píše se stal nejlepším česko-slovenským seniorem.

     O pohár bystrcké radnice 2

Podrobný článek pana Kalendovského o bystrckém turnaji najdete zde

     O pohár bystrcké radnice 1

Stálou oblibu si u šachové veřejnosti udržuje turnaj ve dvacetiminutovkách O pohár bystrcké radnice. Ředitel turnaje a předseda šachového oddílu Průkopník-Petria Brno Jiří Řehůřek dokázal zajistit jak účast bystrcké místostarostky na slavnostním zahájení, tak účast družebního oddílu SZ Favoritem Wien, díky čemuž turnaj získal punc mezinárodní akce. Letos tak na startu stanulo přes osmdesát vyznavačů královské hry.

Tři hlavní favorité turnaje – David Holemář (Bydo Zakřany), Neklan Vyskočil (Duras Brno) a Milan Smištík (Bydo Zakřany) se ujali od počátku vedení turnaje. Své soupeře poráželi jednoho za druhým, a tak nakonec o celkovém vítězi rozhodovaly jejich vzájemné partie. Z nich jako nejúspěšnější vyšel Smištík, který neutrpěl ani jednu prohru. S bodovým odstupem za ním skončili pak jeho oba hlavní konkurenti (Neklan Vyskočil sice se Smištíkem prohrál, ale dokázal porazit Davida Holemáře, který pro změnu se Smištíkem remizoval). Bronzového Davida Holemáře dělil od stříbrného Neklana vyskočila jen jeden jediný bod Buchholze… Nejlepším veteránem se stal Petr Mlýnek (Duras Brno), nejlepším žákem Zdeněk Šimek (Lokomotiva Česká Třebová) a nejlepší ženou Karolína Zavadilová (Duras Brno).

K vynikajícímu výsledku měl i nakročeno Jaromír Veselý z Lokomotivy Brno, který měl po sedmém kole pět a půl bodu, když sice prohrál se Smištíkem, ale s Vyskočilem dokázal remizovat. V posledních dvou kolech však přišly dvě prohry a ze slibného umístění nebylo nic. Na památku „vítězného tažení“ v prvních dvou třetinách turnaje však panu Veselému zbyl nejsilnější Buchholz ze všech hráčů v turnaji.

Ocenění zaslouží i výkon starších žáků Radka Přibyla a Františka Menšíka (oba Lokomotiva Brno, kteří dokázali vzdorovat mnohem silnějším hráčům a nakonec se dokázali ve výsledkové listině posunout oproti svému nasazení posunout o třicet míst dopředu.

V pohodové a nekonfliktní atmosféře dospěl turnaj ke svému závěru. Po skončení mnozí hráči vyjadřovali řediteli turnaje Jirkovi Řehůřkovi poděkování za pěkně připravený turnaj a slibovali, že za rok přijdou určitě znovu. A tak o účast v září 2008 nemusí mít pořadatelé vůbec žádné obavy…

     Blesky U Pásků

V zářijovém bleskovém turnaji v restauraci „U Pásků“ na Hybešově ulici v Brně hrálo 18 šachistů. Výsledek: 1. Karel Dvořák (Duras Brno) 14,5(17), 2. David Holemář (Lok. Brno) 14, 3. Alexandr Tikovský (ŠK 64 Brno) 13,5, 4. Jan Uhmann 12, 5. Stanislav Staněk 11, 6. Jiří Sysel (všichni Bydo Zakřany) 10,5, 7. Michal Šípek (Lok. Brno) 10, 8.-9. Tomáš Fojtík (Tatran Poštorná), Karel Horák (ŠK Tetčice) 8,5, 10. Vladimír Štefl (Univ. Brno) 8, 11. Vladimír Hruška (ŠK Tetčice) 7, 12. Vladimír Slavík (Bydo Zakřany) 6,5, 13.-14. Jan Kuchařík (Moravská Slavia), Vladimír Adame 6, 15.-17. Bobalík (oba Val. Meziříčí), Jiří Řehůřek (Průkopník Bystrc), Ivan Sehljanik (Ukrajina) 5, 18. Miloslav Šalomounek (Vídeň) 2 body.

     Turnaj v Litovli

(Jan Kalendovský) Velmi kvalitně obsazený rapid turnaj v Litovli přilákal 84 startujících. Pořadí vítězů: 1. Pavel Šimáček (Nový Bor) 7,5(9), 2.-6. Milan Žurek (Litovel), Marian Jurčík (Čadca), Marian Sabol (Vysoké Mýto), Petr Velička (Ostrava), Jan Sosna (Zlín) 7 bodů. Z jihomoravské výpravy byl nejúspěšnější 74letý František Vykydal (Lok. Brno), který obsadil ziskem 6 bodů 14. místo. Teprve za ním skončili: 18. Neklan Vyskočil (Duras Brno) 5,5, 19. Ladislav Urbanec 5,5, 24. Karel Kratochvíl 5,5 (oba Lok. Brno), 30. Jiří Sekanina (Garde Lipovec) 5, 33. Michal Kalod 5, 40. Milan Kratochvíl (oba Lok.Brno) 4,5, 49. David Holemář (Bydo Zakřany) 4 body atd.

     Za Stanislavem Setínkem

Článek pana Kalendovského o panu Setínkovi, který tento týden po dlouhé nemoci zemřel, najdete zde

     V Brně skončil Veletržní turnaj

V neděli 2. září skončil devátým kolem v brněnském Bobycentru tradiční Veletržní turnaj (nebo chcete-li, Trade Fair Chess Festival). Ve dvou turnajích tu zápolilo přes šedesát vyznavačů královské hry. Vedení hotelu sice během týdne podle aktuální potřeby přesunovalo turnaj do třech různých prostor ale podmínky ke hře byly uspokojivé. V každodenním provozu byl i nezbytný klubový bufet, v jehož čele jako obvykle stála usměvavá Dana Holzmannová)

Pořadatelé nakonec vyřešili i jediný zádrhel – v neděli na 24 hodin vypadl server tenzor, na kterém má Lokomotivy umístěny své webové stránky, a tak informace o turnaji umístili na krajské webové stránky. Od pondělí již server běžel, a tak aktualizace turnaje včetně bulletinu z A turnaje byla bez problémů. Na webových stránkách Lokomotivy Brno najdete také poměrně bohatou fotogalerii z průběhu festivalu.

A turnaj vyhrál tradiční účastník turnaje Karel Malinovský (A64 Grygov), který soupeřům povolil jen tři remízy. Stříbrnou příčku se sedmi body zaujal David Holemář. Třetí místo z celé série šestibodových obsadil Milan Smištík, který prohrál s Malinovský a trochu překvapivě i s Dubinou, ale největší Buchholz ho katapultoval vysoko dopředu.

B turnaj dlouho společně vedli Jaromír Novák a Jiří Herec, oba z Lokomotivy Brno. Ve vzájemné partii ve čtvrtém kole sice Novák svému mladšímu oddílovému kolegovi podlehl, ale protože ten během turnaje „nasbíral“ tři remízy, kdežto Jaromír Novák už zaznamenával jen stoprocentní výsledky, mohl se nakonec z vítězství v turnaji radovat Novák (8 bodů). Na druhém místě skončil Herec (7,5) a teprve s velkým půldruhabodovým odstupem následovali třetí Luboš Svíženský (Vinohrady Brno) a čtvrtý Jiří Vachek – ředitel turnaje a předseda Lokomotivy Brno, který vedle svých organizačních a klubových povinností stihl ještě hrát dobré šachy. Pětici oceněných na fotce uzavírá František Parák ze Sokola Ústí.

Festivalu se účastnilo poměrně velké množství domácích hráčů a pořadatele uspokojila i velká účast mládeže, která v obou turnajích sbírala cenné ostruhy před nadcházející sezónou. Ačkoli počet hráčů zůstal v A turnaji mírně pod očekáváním, cenový fond pořadatelé nekrátili. Přes několik kontumací, dvojí zazvonění mobilu (to jsou ty podivné konce partií, kterých si povšiml i zpracovatel bulletinu Jan Kalendovský) převažovala herní pohoda a klid. Rozhodnutí rozhodčího u několika ožehavých situací bylo hráči respektováno, takže námitkové komise neměla žádnou práci. A tak mohl při slavnostním zakončení turnaje ředitel Jiří Vachek poděkovat účastníkům za bezproblémový průběh festivalu a poděkovat jim za přístup v duchu fair play.

     Postřehy z Veletržního turnaje

Postřehy pana Kalendovského z Veletržního turnaje najdete zde

     V Brně zahájil Veletržní turnaj

V brněnském hotelu Bobycentru dnes zahájil Trade Fair Chess festival, jinak zvaný Veletržní turnaj. I letos se pořadatelé mohli přesvědčit, že turnaj si udržuje stabilní okruh příznivců - k šachovnicím usedlo přes šedesát vyznavačů královské hry. Po slavnostním zahájení, v němž ředitel turnaje ing. Vachek vzpomněl životní jubilea významných členů klubu Jaromíra Nováka a Jana Kalendovského, mohl rozhodčí Miroslav Hurta vydat pokyn k puštění hodin a provedení prvního tahu.

Hotel poskytl ke hře poměrně dobré prostory kongresového centra (bohužel, podle kuloárů v úterý budou šachisté s největší pravděpodobnosti tyto reprezentativní prostory vyklidit jiné, pro hotel lukrativnější akci). Vše odsýpalo jako hodinky. Jediný zádrhel se objevil až večer při aktualizaci turnaje na web. Server tenzor, na kterém má pořadatelský oddíl Lokomotiva Brno webové stránky, je momentálně mimo provoz a zatím nelze nic nahrávat.

Porucha je naštěstí už minulostí. Tyto i další informace (např. partie) najdete na našich stránkách.

     Olšar mistrem Evropy

(Jan Kalendovský) V anglickém Durhamu skončilo mistrovství Evropy v šachu zrakově postižených šachistů. Český reprezentant Jaroslav Olšar zde vybojoval v konkurenci 76 startujících zlatou medaili a dosáhl tak největšího úspěchu své šachové kariéry. Výsledek: 1. Jaroslav Olšar (ČR) 8(9), 2. Jurij Meshkov (Rusko) 7,5, 3. Sergej Grigorčuk 7, 4. Sergej Wassin 6,5, 5.-11. Lubov Žilcova-Lisenko (všichni Ukr.), Sergej Smirnov (Rusko), Rafal Gunajew (Polsko), Colin Crouch (Anglie), Vladimir Berlinski (Rusko), Eduardo Desanjose Candal, Franc Mlačnik (Slovinsko) 6 bodů. Slovenský reprezentant Miroslav Murín obsadil ziskem 3 bodů 66. místo.

     Mistrovství seniorů

(Jan Kalendovský) V Rychnově n. Kněžnou se konalo Mistrovství České republiky seniorů v šachu. V hlavní kategorii nad 60 let startovalo 41 hráčů. Lepším pomocným hodnocením zvítězil Brňan Jan Píše. Výsledek: 1.-3. Jan Píše (Lokomotiva Brno), Vlastimil Vodička (Emerge Mladá Boleslav), Svatopluk Hastík (ŠK Jeseník) 5,5(7), 4.-5. Zdeněk Most (Baník Habartov), Václav Vítek (Lokomotiva Cheb) 5, 6.-10. Jan Vávra (Sokol Vršovice), František Pecka (Slovan Jirkov), Pavel Vobořil (Rapid Pardubice), Vladimír Červinka (Spartak Rokytnice n. Jiz.), Jiří Halla (Caissa Úholičky) 4,5 bodu.

     Znojemská rotunda

(Jan Kalendovský) Tradiční srpnový turnaj ve Znojmě měl 34 účastníků. Výsledek: 1. Stanislav Slacký (ŠK Trenčín) 7(9), 2.-3. Jan Dočekal (SPgŠ Znojmo), Libor Dvořák (TJ Znojmo) 6,5, 4.-6. Peter Jostič (ŠK Trenčín), Tomáš Fojtík (SPgŠ Znojmo), Peter Jurica (ŠK Trenčín) 6, 7.-10. Milan Šnorek (Řemdih Strmilov), Karel Horák, Ivan Chalupa (oba Sokol Vyšehrad), Luboš Hemala (SPgŠ Znojmo) 5,5 bodu.

     Aktivní jubilant

(Jan Kalendovský) 25. srpna oslavil osmdesátku pan Jaromír Novák, předseda Městského šachového svazu v Brně a místopředseda Šachového klubu Lokomotiva Brno. Jubilant získal největší úspěchy v armádních korespondenčních soutěžích a ještě dnes reprezentuje svůj klub v krajských soutěžích družstev a brněnských turnajích.

     Turnaj v Bystrci

V restauraci „U Samsona“ se uskutečnil páteční bleskový turnaj osmi hráčů. Výsledek: 1. René Přibyl (Průkopník Bystrc) 6(7), 2. Libor Diviš (ŠK Tetčice) 5, 3. Jan Kalendovský (Lok. Brno) 4,5, 4. Vladimír Slavík (Bydo Zakřany) 4, 5.-6. Josef Kolek (Ivančice), Jiří Sysel (Zakřany) 3, 7. David Hampel (ŠK Tetčice) 1,5, 8. Vladimír Adame (Val. Meziříčí) 1 bod.

     Znojemská rotunda

(Jan Kalendovský) Tradiční srpnový turnaj ve Znojmě měl 34 účastníků. Výsledek: 1. Stanislav Slacký (ŠK Trenčín) 7(9), 2.-3. Jan Dočekal (SPgŠ Znojmo), Libor Dvořák (TJ Znojmo) 6,5, 4.-6. Peter Jostič (ŠK Trenčín), Tomáš Fojtík (SPgŠ Znojmo), Peter Jurica (ŠK Trenčín) 6, 7.-10. Milan Šnorek (Řemdih Strmilov), Karel Horák, Ivan Chalupa (oba Sokol Vyšehrad), Luboš Hemala (SPgŠ Znojmo) 5,5 bodu.

     Skvělý Navara

Ordix Open v rapid šachu v německém Mainzu překonal všechny dosavadní rekordy. V turnaji startovalo 761 hráčů a téměř desetina z nich měla velmistrovský titul! Všechny předběhl český reprezentant David Navara, který zvítězil přes porážku v posledním kole se Sasikiranem. Výsledek: 1.-3. David Navara, Mikhail Mchedlishvili (Gruzie), Krishnan Sasikiran (Indie) 9,5(11), 4.-6. Tigran Petrosjan (Arménie), Victor Bologan (Moldavsko), Harikrishna Pentala (Indie) 9 bodů atd.

     Jeseník

(Jan Kalendovský) Početná jihomoravská výprava startovala na tradičních turnajích v Jeseníku. Pěkného úspěchu dosáhl Ladislav Urbanec z Lokomotivy Brno, který po remíze s vítězem v posledním kole Openu A získal mezi 76 startujícími turnajový bronz. Výsledek: 1.-4. Milan Babula (TŽ Třinec), Jakub Zeberski (Panda Rychnov n. Kn.), Ladislav Urbanec, David Kukačka (Sokol Vršovice) 7(9), 5.-8. Vladimír Karlík (Slavia Kroměříž), Stanislav Fiřt (Fuchs Ostrava), Zdeněk Holeksa (Beskydská šach. škola), Jan Uhmann (Bydo Zakřany) 6,5 bodu. Umístění dalších úspěšných Jihomoravanů: 11. Miroslav Cupal (Tatran Poštorná) 5,5, 13. Luboš Riška (SPgŠ Znojmo) 5,5, 25. Roman Pešák (Horáček Sudoměřice) 5, 35. Martin Makovička (ŠK Hodonín) 4,5, 39. Josef Mayer (Tatran Poštorná) 4,5, 42. Pavel Balšínek (Podlužan Prušánky) 4,5 atd. Ve skupině B bojovalo dokonce 82 šachistů. Pořadí vítězů: 1.-3. Zdeněk Třetina (VOKD Poruba), Andrzej Olszowski (Polsko), Karel Kozák (Klášterec n. Ohří) 7(9), 4.-6. Pavel Hlubina (VOKD Poruba), Jan Uhmann ml. (Univerzita Brno), Karel Cyroň (OS Rychvald) 6,5 bodu.

     Česká Třebová

(Jan Kalendovský) Celkem 154 účastníků měl velmi kvalitně obsazený „RC Sport Open“ v České Třebové. O prvních šest míst se rozdělili vesměs velmistři v pořadí: Jan Votava (RC Sport Pardubice), Jiří Štoček (TJ Ostrov), Bartolomiej Heberla (Polsko), Petr Hába (1. Novoborský), Piotr Bobras (Polsko) a mezin. mistr Martin Petr (Pardubice) – všichni 7(9). Pořadí Jihomoravanů: 12. Petr Červený (Duras Brno) 6,5, 32. Alexandr Tikovský (ŠK 64 Brno) 5,5, 33. Martin Červený (Duras Brno) 5,5, 40. Lukáš Kuchynka (ŠK Hustopeče) 5,5, 44. Bronislav Vymazal (Lok. Brno) 5, 48. Václav Chládek (Garde Lipovec) 5, 51. Petr Mlýnek (Duras Brno) 5, 75. Karel Svoboda (Lok. Brno) 4,5 bodu.

     Bleskově v Bystrci

(Jan Kalendovský) Oblíbené páteční turnaje v restauraci „U Šťávů“ pokračují i v srpnu. Výsledek z minulého týdne: 1. Gustav Nikodém (Moravská Slavia) 6,5(7), 2.-3. René Přibyl (Bystrc), Jindřich Havíř (nereg.) 5,5, 4.-5. Antonín Fráňa (Bystrc), Pavel Turza (Mor. Slavia) 3,5, 6. Jiří Řehůřek (Bystrc) 2,5, 7. Jiří Sup (Lok. Brno) 1, 8. František Durča (nereg.) 0 bodů.

     Staré Město

(Jan Kalendovský) Pátý ročník FIDE Openu přilákal do Starého Města 155 hráčů a hráček z celé Evropy, ba i Jemenu a Libanonu. Turnaj se hraje na neobvyklých deset kol. Pořadí vítězů: 1. Lukáš Klíma (1. Novoborský) 8,5(10), 2.-7. Leszek Weglarz (Polsko), František Vrána (Staré Město), Piero Bontempi (Itálie), Josef Mudrák (Slavia Kroměříž), Vitaly Pesotsky (Ukrajina), Jan Sosna (Trinom Zlín) 7,5 bodu. Umístění Jihomoravanů: 33. Petr Trávníček (ŠK Hodonín) 6, 58. Rostislav Pukl (Sokol Kyjov) 5,5, 79. Zdeněk Uřičář (TJ Veselí n. Mor.) 5, 80. Michal Hnilička (Sokol Rudice) 5, 82. Ivo Hladil (Lok. Brno) 5 bodů atd.

     Turnaje v Olomouci

(Jan Kalendovský) V Olomouci skončil velký šachový festival s desítkou kvalitních soutěží. Startovala v něm i řada Jihomoravanů. Nejlépe z nich skončil Roman Chytilek v uzavřeném mistrovském turnaji „Proclient Cup“. Výsledek: 1. Jurijs Mihailovs (Lotyšsko) 8,5(11), 2. Robert Tibenský (SVK) 8, 3.-4. Tom Wiley (Anglie), Roman Chytilek (Duras Brno) 7, 5. Michiel Bosman (Holandsko) 6,5, 6.-7. Sebastian Nilsson (Švédsko), Jiří Tůma (ČR) 5,5, 8.-9. Harald Groetz (Rakousko), Monika Krupa (Polsko) 5 atd. V dalším mistrovském turnaji „AVE-Kontakt Cup“ zvítězil Kazach Olzhas Khamzin 8(11) před Alexejem Kirejevem (Rusko) 7,5 a Lukášem Klímou (1. Novoborský) 7 bodů. Třináctiletý Vojtěch Plát (Staré Město) byl se 6 body šestý. Nedařilo se naší reprezentantce Petře Blažkové (Lok. Brno), která ziskem 3 bodů obsadila desáté místo. Open Olomouc, hraný švýcarským systémem na 9 kol, měl 175 účastníků. Výsledek: 1. Michal Skalski (Polsko) 8(9), 2. Jan Johansson (Švédsko) 7,5, 3.-4. Dariusz Szoen (Polsko), Petr Červený (Duras Brno) 7 bodů. Pořadí dalších Jihomoravanů: 17. Martin Červený (Duras Brno) 6, 40. Vladislav Sládek (ŠK 64 Brno) 5,5, 52. Karel Kratochvíl (Lok. Brno) 5 bodů atd. V závěrečné bleskové soutěži (40 startujících) zvítězil domácí Pavel Šimáček 10(11) před Alexejem Kirejevem (Rusko) 8,5 a Richardem Biolkem (A 64 Grygov) 8 bodů. Nejlepšími z Jihomoravanů byli 8. Martin Červený (Duras Brno) 7 a 11. Tomáš Cagašík (Orel Ořechov) 6,5 bodu.

     Bleskově U Pásků

(Jan Kalendovský) I v srpnu bylo na tradičním bleskovém turnaji v restauraci „U Pásků“ v Brně plno. Soutěže se zůčastnilo 24 hráčů, kdo přišel pozdě, mohl aspoň přihlížet. Výsledek: 1. David Holemář 21,5(23), 2. Milan Smištík (oba Bydo Zakřany) 21, 3. Miroslav Jurka (Duras Brno) 19,5, 4. Jan Uhmann (Orel Ořechov) 18,5, 5. Lubomír Kiša (Univ. Brno) 17, 6.-7. Stanislav Staněk (Bydo Zakřany), Alexandr Tikovský (ŠK 64 Brno) 15,5, 8. Michal Šípek (Lok. Brno) 15, 9.-10. Jan Tesař (Třebíč), Karel Dvořák (Duras Brno) 14,5, 11. Tomáš Fojtík (Poštorná) 13,5, 12. Luboš Svíženský (Vinohrady) 12, 13. Jan Píše (Lok. Brno) 11,5, 14. Pavel Kopkan (Jihlava) 9, 15.-17. Miloslav Šalomounek (Vídeň), Jan Kuchařík (Moravská Slavia), Pavel Menčík (nereg.) 8 bodů atd.

     Turnaj v Bystrci

(Jan Kalendovský) V páteční bleskové soutěži v restauraci „U Šťávů“ hrálo v Bystrci 6 šachistů Výsledek: 1. Gustav Nikodém (Mor. Slávia) 4(5), 2.-3. Miloslav Šalomounek (Vídeň), Jiří Kubíček 3,5, 4. René Přibyl (oba Průkopník Bystrc) 3, 5. Jiří Sup (Lok. Brno) 1, 6. Jarek Pindej (Bystrc) 0 bodů

     Olomoucký festival

(Jan Kalendovský) V rámci „Olomouckého šachového léta“ se koná plná desítka kvalitních turnajů. Brňané jsou zastoupeni v uzavřené mistrovské soutěži „Proclient Cup“ Romanem Chytilkem, který je po 7. kole na čtvrtém místě se 4 body. Vede Lotyš Jurij Mihailovs 5,5 před Slovákem Tibenským 5 bodů. V turnaji „AVE Kontakt Cup“ je Petra Blažková z Lokomotivy Brno po 7. kole na desátém místě se 2 body. Vede Kazach Olzhas Khamzin 5,5 bodu. V „Openu Olomouc“ hraje 175 šachistů. Po 5. kole je v čele skupina 4,5 bodových a mezi nimi jsou oba zástupci Durasu Brno Martin a Petr Červení.

     Open v Táboře

(Jan Kalendovský) Turnaj měl 122 účastníků. Zvítězil Olaf Heinzel (Německo) lepším pomocným hodnocením před Vladimírem Sergejevem (Ukrajina). Oba borci získali 8 bodů z 9 her. Třetím byl šéfredaktor Československého šachu Ivan Hausner (Mahrla Praha) 6,5 bodu. Jediný jihomoravský zástupce Neklan Vyskočil (Duras Brno) remízoval v posledním kole s Pražanem Havlíkem a obsadil ziskem 6 bodů 14. místo. Více se mu dařilo v doprovodném tenisovém turnaji, který vyhrál.

     Pardubice

(Jan Kalendovský) Tečkou za velkým šachovým festivalem Czech Open byl bleskový turnaj novinářů. Výsledek: 1.-2. Vasilij Malinin, Pavel Drugov 12(13), 3. Sergej Bystrov (všichni Rusko) 10, 4.-5. František Vykydal (Lok. Brno), Tamas Erdélyi (Maďarsko) 8,5, 6. Otto Blümel (Kroměříž) 8, 7. Pavel Šott 7, 8. Josef Sýkora 6, 9.-10. Leonids Borisovs (Lotyšsko), Zdeňka Blümelová (Kroměříž) 5, 11. Lukáš Řehůřek (Lok. Brno) 4, 12. Ruslana Mochalová (Rusko) 2,5, 11. Jaroslav Benák 1,5, 12. Růžena Přibylová (Praha) 1 bod

     Turnaj VIP v Pardubicích

(Jan Kalendovský) Turnaj V.I.P. v Pardubicích se hrál švýcarem na sedm kol. Ve výsledkové listině má všech 22 startujících nějaké Elo (od 1500 národní až po 2349 FIDE). Zvítězil Jiří Pačovský (2274F) 5,5(7) před IM Eduardem Prandstettrem (Praha- 2349 F) 5, Viktorem Novotným (Nový Bor – 2044N) 5 a Josefem Maršálkem (Praha – 2115F) 4,5 bodu. Vítěz je ředitelem elektrárny Mělník a bývalým pardubickým extraligovým hráčem. Mezinárodního mistra Prandstettra jistě zná každý z televize, kdy v pravidelných půlročních cyklech obhajoval jako jeden z vedoucích pracovníků České pošty zvyšování poštovních poplatků, nyní z jiné „ředitelské“ /2004 – ředitel odboru poštovních služeb Ministerstva informatiky ČR, 2006 – „poštovní ombudsman“, 2007 – ředitel odboru regulace poštovních služeb na Českém telekomunikačním úřadě/ pozice poštu často kritizuje. Viktor Novotný je již dnes novinářskou osobností, spojenou s webem 1. Novoborského ŠK a jeho poutavé reportáže s chutí čtou tisíce šachistů. Josefa Maršálka známe jako akademického mistra světa, olympionika, mnohonásobného reprezentanta Československa, autora četných šachových knížek (Šachovou partii rozhodují králové apod.) a také jako dlouholetého vedoucího šachové hlídky ve Svobodném slově a leteckého konstruktéra i vysokoškolského učitele. A jak dopadli naši jihomoravští VIPové: 10. ředitel Dopravních staveb Brno Vlastimil Chládek (2057F) 3,5, 14. starosta Hustopečí Luboš Kuchynka (2067F) 3,5, 15. architekt Martin Habina (projekční kancelář v Brně) 3,5 bodu. Pro zajímavost: 11. byl předseda Šachového svazu ČR Petr Herejk (2178F) 3,5 a 20. Pavel Matocha, manažer velmistra Navary a vydavatel internetového Šachového týdeníku (2005F) se 2 body. A znovu se zde setkali tři spoluatoři krásné knížky „Gens una sumus“, vydané v Brně roku 2004 (Chládek, Maršálek, Štědroň). Posledním zde byl bez bodového zisku Filip Reinoso, říká-li internet pravdu, pak známý amatérský fotbalista, golfista a absolvent Vysoké školy ekonomické v Praze.

     Czech open Pardubice

(Jan Kalendovský) Pardubice Open. Velmistrovský otevřený turnaj měl 429 účastníků. O prvenství se tentokrát rozdělila dvojice českých velmistrů v pořadí 1. Vlastimil Babula (A 64 Grygov), Viktor Láznička (Rapid Pardubice) 7,5(9). Babula jako první hráč v 18leté historii festivalu dokázal zopakovat prvenství (poprvé vyhrál velmistrovskou soutěž r. 2003)! Bronzovou příčku obsadil Němec Philipp Schlosser se 7 body. Třetím nejlepším Čechem v turnaji se stal na 13. místě brněnský velmistr Radek Kalod (hrající za 1. Novoborský ŠK) ziskem 7 bodů. Umístění Jihomoravanů: 175. Petr Červený (Duras Brno) 4,5, 237. Pavel Blatný (Lok. Brno) 4,5, 271. Majer Jiří ml. (Kuřim) 4, 294. Bronislav Vymazal (Lok. Brno) 4, 359. Josef Hladík (Vinohrady) 3, 372. Lukáš Kuchynka (Hustopeče) 3, 422. Majer Jiří st. (Kuřim) 2, 423. Vít Bureš (Duras Brno) 2 body.

Jihlavanka Open. Druhý ratingový a nejpočetněji obsazený turnaj se zápočtem na ELO FIDE v Pardubicích vyhrál Boris Mitrovič (Slovinsko) před Nikolajem Tolstikhem (Rusko) a Vojtěchem Kovářem (ČR) 7,5(9). Z Jihomoravanů se zde nejlépe umístili: 28. Martin Červený (Duras Brno) 6,5, 106. Martin Handl (Sokol Rudice) 5,5, 113. Jan Košata (KME Kuřim) 5,5, 173. Tomáš Mudra (Duras Brno) 5, 218. Karel Svoboda (Lok. Brno) 4,5, 227. Jana Zavadilová (Brankovice) 4,5 bodu. Celkem 473 startujících.

Atas Open. Bleskový turnaj čtyřčlenných družstev v závěru pardubického festivalu Czech Open měl 18 účastníků. Zvítězil tým Antikentlura 60,5 před Latvija-Rossija 56,5 a Piterem 55,5 bodů. Čest Jihomoravanů hájila poměrně úspěšně celkově osmá Lokomotiva Brno v sestavě: Jan Uhmann, František Vykydal, Eduard Bakoš a Stanislav Staněk ziskem 41 bodů.

Bleskový seriál. Během pardubických turnajů se konaly tři otevřené bleskové soutěže „Autosalon Louda Open“. V té první zvítězili v konkurenci 52 šachistů bleskoví specialisté: 1.-2. Matvej Ščerbin (Rusko), Sergej Kasparov (Bulharsko) 6(7), 3. Mikuláš Maník (Slovensko) 5,5 bodu. Velmi dobrého výsledku dosáhl žák Lukáš Kuchynka (Hustopeče), který obsadil 7. místo ziskem 5 bodů.

     Letní šachový tábor Itálie

Již po desáté se v ialském Caorle koná letní šachový tábor, určený pro nejrůznější zájemce o šachovou dovolenou - ať již samotnou mládež, rodiče s dětmi či dospělé. Tento ročník byl pořádán Šachovým klubem Tetčice, ŠK Lokomotiva Brno, ŠK Bučovice a zajištěn cestovní kanceláří Tiptour Brno. Tábor je umístěn v klidném kempu Falconera poblíž přírodní rezervace Laguna di Caorle.

Nyní již k průběhu prvního turnusu, konaného od 29. 6. do 8. 7. 2007. Ráno se obvykle konal hodinový trénink mládeže pod vedením autora těchto řádků. Program tábora nebyl striktně daný, v Caorle je plno příležitostí k individuálnímu vyžití. Přesto se mnohé podnikalo společně - koupání v moři, plážový fotbálek, večerní zpěv u kytary a úplně všichni se sešli u jídla, připravovaného táborovými kuchařkami třikrát denně.

Těžištěm tábora byl ovšem šachový program.Vedle mnoha volných partií se sehrál Seznamovací turnaj (rapid 2x15 min.), bleskovka u Graziana (2x5 min.) a hlavně dlouhodobý rapid každý s každým na 2x40 minut.

Přehled vítězů jednotlivých turnajů:
Dlouhodobý rapid: 1. Vladimír Jacko, 2. Tomáš Lamser, 3. Břetislav Pisz
Bleskovka: 1. Vladimír Jacko st, 2. Vladimír Jacko ml., 3. Břetislav Pisz
Seznamovací turnaj: 1. Vladimír Jacko, 2. Petr Žalský, 3. David Hampel

Druhý turnus šachového tábora v italském Caorle nevybočil ze zajetých zvyklostí: slunění na pláži (to pro ty starší a unavenější) nebo aktivní sportovní odpočinek - plážový fotbálek a volejbal (to spíše pro ty mladší a činorodější) doplněný nezbytným koupáním v moři, pěšími, cyklistickými či lodními výlety do Caorle a jeho okolí a ochutnávkami vynikající italské zmrzliny a červeného vína. V aquaparku se pak vyřádil na závěr pobytu pestrý vzorek našich rekreantů ve věkovém rozpětí 5 – 60 let.

O výsledcích šachových turnajů můžeme směle říci, že byly naprosto nepředpověditelné a neodhadnutelné. Široké rozpětí výkonnosti ještě vůbec neznamenalo, že výše nasazený hráč partii skutečně vyhraje… Mnohým se dařilo v rapidu, ale naprosto katastrofálně dopadli v bleskovém turnaji - a zase naopak. Podrobné výsledky najdete v kapitole „Výsledky soutěží“, a tak alespoň na tomto místě vyzvedněme dobré výkony mládežníků – Marek Staňa (Staré Město) dokázal zvítězit v hlavním táborovém rapidu, Radek Přibyl (ŠK Tetčice) – 4. místo v celotáborovém rapidu a Jiří Musil (Loko Brno) – 4. místo v bleskovém turnaji. Někteří táborníci neměli turnajů, volných a přátelských partií dosti a zorganizovali jaksi „nad plán“ i turnaj dvojic, kterého se účastnilo dvanáct hráčů.

Turnajoví medailisté byli následující:
Hlavní rapidturnaj: 1. Marek Staňa, 2. Michal Blümel,3. Miroslav Hurta
Bleskový turnaj: 1. Martin Bílek, 2. Adam Páral, 3. Miroslav Hurta
Seznamovací turnaj: 1.. Martin Bílek, 2.Vítězslav Novák, 3. Miroslav Hurta,

Dobrá pohoda účastníky neopouštěla, a tak patrně jediným nedostatkem bylo, že v příjemné prostředí čas utíkal snad až příliš rychle. Letošní tábor je již minulostí, nezbývá se než těšit se na ročník příští.

V naší fotogalerii najdete velké množství fotografií téměř ze všech ročníků tohoto tradičního tábora.

     Naši šachisté s přáteli opět ve Vysokých Tatrách

Na turistický pobyt, který ve vzájemné spolupráci v Tatranské Lesné organizoval náš klub a Klub šachistů Bučovice, se přihlásilo šedesát zájemců - a to opět nejen šachisté, ale i celé jejich rodiny a přátelé.

Ideální počasí v závěru letošního června umožnilo projít většinu naplánovaných tras, i když ne všem zájemcům. Jen nejzkušenější a nejzdatnější vystoupili na nejvyšší mezi slovenskými vrcholy - Kriváň (2494 m) a Rysy (2549 m) nebo překonali drsné Priečne sedlo mezi Téryho a Zbojnickou chatou. Pro unavené zůstal třeba ještě jedinečný výjezd lanovkou na Lomnický štít, návštěva zajímavé Belanské jeskyně nebo relaxace v čerstvě otevřeném zábavním centru Aquacity s termálními bazény v Popradě. Rodiny s malými dětmi si prošly půvabná horská střediska Štrbské pleso, Smokovce i Lomnici, jež vzájemně spojuje trať tatranské električky, a opatrně vystoupaly na nejbližší chaty na tatranské magistrále.

Druhou polovinu školy v přírodě zaplnily děti Liptovské šachové školy, aby odehrály své turnaje započítávané do žebříčku mezinárodní šachové organizace FIDE a pilně trénovaly.

Naši šachisté odehráli po návratu z túr a výletů spoustu přátelských partií a v oficiálním bleskovém turnaji mezi 12 účastníky zvítězil Petr Kunčar (TJ Bučovice) a Ladislav Urbanec (Loko Brno) s 10 b. před Jiřím Nehybkou (Spartak Velká Bíteš) s 8,5 b. Nejlepší ženou v turnaji se stala patnáctiletá zástupkyně našeho klubu Monika Zezulová

     Za Vladimírem Kosem

Článek pana Kalendovského najdete zde

     Bramborová medaile

(Jan Kalendovský) Celkem 28 celků postoupilo z kvalifikačních soutěží do finále Mistrovství ČR družstev mladších žáků, které se konalo ve Stráži pod Ralskem. Opět suverénně zvítězily děti z Frýdku-Místku, Brňané obsadili čtvrté místo. Výsledek: 1. BŠS Frýdek-Místek 27(43,5), 2. Biomedica Říčany 19(32,5), 3. TJ Náměšť n. Oslavou 19(32,5), 4. Lokomotiva Brno (Martin Blahynka 3,5-9, Lukáš Sikora 6, Jiří Musil 7, Michal Lapuník 2, Adam Dvořák 7, Jana Hlaváčková 6) 18(31,5), 5. BŠS Frýdek-Místek 17(32,5), 6. SK Boršice 16(32) atd. Druhý brněnský tým ŠK BVK Duras obsadil 22. místo ziskem 11(25,5) bodů.

     Pilný šedesátník

(Jan Kalendovský) 21. června oslaví šedesátku Ing. Zdeněk Závodný z Brna. Celý život pracoval jako konstruktér ložisek v brněnském Zetoru. Kromě své občanské profese vynikl v praktickém, korespondenčním i kompozičním šachu. Dlouhá léta byl předsedou a „duší“ šachového klubu Univerzita Brno. Je autorem a vydavatelem šachové literatury ve svém soukromém nakladatelství SNZZ (již přes 120 titulů) a spolupracovníkem „Chess-Base“. Jako šachový počítačový expert v současnosti pořizuje obrazovou i filmovou dokumentaci z významných soutěží. Trénuje mládež. Svoje šachové působení popsal v malé monografii „50 šachových kapitol“ (Brno 1997), kde publikoval své šachové vzpomínky i nejlepší úlohy a partie.

     Červnové Bobycentrum

Červnové Bobycentrum bylo dobře obsazeno početně i výkonnostně. Suverénním vétězem se stal Jan Bernášek (7,5). O další místa se rozpoutal tuhý boj - šest a půl bodu získalo hned sedm hráčů. Lepší pomkocné hodnocení pak vyneslo na medailové pozice domácí borce Davida Hoilemáře a Karla Kratochvíla. Kratochvíl stíhal nejen dobře hrát, ale také obsluhovat notebook a turnaj losovat.

     Druhé úterý

Tropické dny a blížící se prázdniny se podepsaly na slabší účasti dětí na tradičním turnaji „Druhé úterý“ v brněnském Bobycentru. Za řízení Karla Kratochvíla k šachovnicím usedlo „jen“ pětadvacet dětí, z toho devatenáct v turnaji A (pokročilí), šest v turnaji B (začátečníci) – ten se pak samozřejmě hrál systémem každý s každým na pět kol.

Turnaj vyhrál tetčický Radek Přibyl před domácími Adamem Dvořákem a Martinem Hoškem – všichni získali shodně čtyři body, takže o konečném pořadí muselo rozhodovat pomocné hodnocení. Domácí byli hodně zvědaví na formu svých mladších žáků – zatímco Adam Dvořák příjemně překvapil a překvapivě porazil i své kolegy z předních šachovnic družstva sestavovaného na víkendové mistrovství, Jiří Musil a Lukáš Sikora se ukázali jako totálně z formy. Nezbývá než doufat, že se to do víkendu změní.

Ve vedlejší turnaji začátečníků s velkým přehledem a stoprocentním ziskem pěti bodů z pěti zvítězil domácí Ondřej Šaršon.

     Stěhování v Bobycentru

Dnes vrcholí stěhování Šachového klubu Lokomotiva Brno, naštěstí pouze v rámci budovy hotelu Bobycentrum. Z tradiční šachové kavárny se brněnští šachisté stěhují do prostor bývalého kasina (neplést se Sportcasinem - to se nachází v přízemí, zatímco budova kasina je v prvním patře vedle dlouhé chodby z atria do bývalé šachoé kavárny). Akce, kterou vedení hotelu spustilo poměrně nečekaně, má místním šachistům zaručit stálejší pobyt ve "své" místnosti bez neustále stěhování a přesouvání se po různých částech Bobycentra. Do prostor kasina se bez problémů vejde 48 hráčů, pro větší turnaje bude možno využít bývalé šachové kavárny, se kterou kasino sousedí. Jak se nová místnost osvědčí, ukáže teprve budoucnost Včera již zde proběhl první šachový trénink mládeže, příští týden zde hned v pondělí proběhne schůze VV a STK Jihomoravského šachového svazu a v úterý pravidelný žákovský turnaj "Druhé úterý".

     Vyhrál Přibyl

Tropické dny a blížící se prázdniny se podepsaly na slabší účasti dětí na tradičním turnaji „Druhé úterý“ v brněnském Bobycentru. Za řízení Karla Kratochvíla k šachovnicím usedlo „jen“ pětadvacet dětí, z toho devatenáct v turnaji A (pokročilí), šest v turnaji B (začátečníci) – ten se pak samozřejmě hrál systémem každý s každým na pět kol.

Turnaj vyhrál tetčický Radek Přibyl před domácími Adamem Dvořákem a Martinem Hoškem – všichni získali shodně čtyři body, takže o konečném pořadí muselo rozhodovat pomocné hodnocení. Domácí byli hodně zvědaví na formu svých mladších žáků – zatímco Adam Dvořák příjemně překvapil a překvapivě porazil i své kolegy z předních šachovnic družstva sestavovaného na víkendové mistrovství, Jiří Musil a Lukáš Sikora se ukázali jako totálně z formy. Nezbývá než doufat, že se to do víkendu změní.

Ve vedlejší turnaji začátečníků s velkým přehledem a stoprocentním ziskem pěti bodů z pěti zvítězil domácí Ondřej Šaršon.

Výsledky najdete v oddíle "Výsledky soutěží".

     Hustopeče 2007

Článek pana Kalendovského o silně obsazeném rapidu v Hustopečích najdete zde

     Opět U Pásků

(Jan Kalendovský) Červnový bleskový turnaj v restauraci „U Pásků“ v Brně měl dvacet účastníků a zahájil druhou stovku těchto oblíbených soutěží pro veřejnost. Výsledek: 1. Stanislav Staněk 17,5(19), 2. Milan Smištík (oba Bydo Zakřany) 17, 3. René Přibyl (Průkopník Bystrc) 16,5, 4. Dominik Parák (Vsetín) 15, 5. Michal Šípek (Lok. Brno) 14, 6. Tomáš Fojtík (SPgŠ Znojmo) 13 atd.

     Povážske Podhradie

(Jan Kalendovský) Na turnaj v rapid šachu čtyřčlenných družstev přijelo do Považského Podhradia 34 celků z České republiky, Slovenska a Chorvatska. Zvítězila Stará Parta (Zpěvák, Mudrák,Vrána, Blümel) 28,5 před Šlahačem Modra 27,5 a ŠK Galaktikos Trenčín 23,5 bodu. Z jihomoravských celků obsadilo 4. místo BYDO Zakřany (Smištík, Uhmann st, Uhmann ml. a Sysel) 22,5 a 15. skončila Lokomotiva Brno (Riška, Vykydal, Veselý, Píše) 18,5 bodu.

     Žáci v Židenicích

(Jan Kalendovský) O přeborníka židenických škol v šachu se hrálo v rámci Sportovního dne místo vyučování. Turnaj mladších žáků vyhrál Bronislav Němeček (4.A ZŠ Gajdošova) před Danem Makaloušem (4.A ZŠ Krásného) – oba 5 bodů a třetí byl Attila Racek (5.B ZŠ Masarykova) se 4 body. Turnaj starších vyhrál suverénně Vojtěch Janko (8.B ZŠ Gajdošova) 7(7) před Tomášem Effenbergerem (ZŠ Kuldova) 6 a Pavlem Konvičkou (8.B ZŠ Gajdošova) s 5 body, zahrálo si 52 chlapců a dívek ze 4 židenických základních škol

     Násedlovice

Článek pana Kalendovského o mistrovství zrakově postižených, které pořádal Zdeněk Horák v Násedlovicích, najdete zde

     Dolní Němčí

(Jan Kalendovský) XIII. ročník Memoriálu Karla Bartoše v rapid šachu přilákal do Dolního Němčí 84 šachistů a šachistek. Cestou na Slovensko se zde zastavila i početná výprava brněnských hráčů. Výsledek: 1. Petr Kičmer (Baník Havířov) 8(9), 2.-4. Jan Sosna (Trinom Zlín), Lubomír Riška (SPgŠ Znojmo), Petr Symerský (ŠK Veselí n. Mor.) 7, 5.-9. Vladimír Karlík (Slavia Kroměříž), Martin Dobrotka (Prievidza), Jaroslav Sháněl, František Vrána, Pavel Zpěvák (všichni Staré Město) 6,5, 10.-13. Josef Mudrák (Slavia Kroměříž), František Vykydal (Lok. Brno), Milan Smištík (Bydo Zakřany) 6 bodů. Umístění dalších Brňanů: 19. Fadil Berisha, 20. Jaromír Veselý (oba Lok. Brno) 5,5, 29. Jan Uhmann st. (Ořechov) , 30. Jan Píše, 31. Ivo Hladil (oba Lok. Brno) 5 bodů atd.

     Zemřel Jiří Látal

(Jan Kalendovský) Legendární šachový funkcionář a mnohaletý člen Šachového klubu Duras Brno pan Jiří Látal zemřel ve středu 23. května 2007 ve věku nedožitých 86 let. Pohřeb zesnulého se koná v krematoriu na Jihlavské ul. v úterý 29. května v 16.15 hod.

     Přebor Brna jednotlivců v bleskové hře

Zprávu pana Kalendovského najdete zde

     Mistrovství Brna čtyřčlenných družstev v bleskovém šachu

Zprávu pana Kalendovského o průběhu a výsledcích bleskového mistrovství Brna čtyřčlenných družstev najdete zde

     Přebory Brna

(Jan Kalendovský) Městský šachový svaz pořádá ve čtvrtek 24. května kvalifikaci Mistrovství Brna jednotlivců v bleskové hře. Hráči budou rozděleni do skupin dle výkonnosti a oddílové příslušnosti. Do finále postoupí 15 nejlepších a obhájce titulu Petr Skácelík. Prezentace do 17.30 hod. v Boby centru na Sportovní 2a. Finále proběhne v úterý 29. května od 18 hodin tamtéž.

     Šorm u šachovnice

(Jan Kalendovský) Významný sponzor brněnského šachu a majitel Bobycentra nastoupil po delší přestávce k šachovému turnaji. Byl mezi 196 účastníky na 25. ročníku Lichtenstein-Open v Triesenu. Hlavní cenu 2000 švýc. franků dobyl velmistr Baburin z Irska ziskem 7,5(9). Bývalý československý velmistr Vlastimil Hort obsadil 34. místo a Daniel Šorm 36. místo ve velmi silné konkurenci. Oba dosáhli 5,5 bodu. Hrál zde i vydavatel internetového „Šachového týdeníku“ Pavel Matocha (rating 2012), který dosáhl 4,5 bodu na pěkném 82. místě

     Turnaj v Bystrci

(Jan Kalendovský) Páteční bleskový turnaj v restauraci „U Šťávů“ měl tento výsledek: 1. Gustav Nikodém (Mor. Slavia) 7(8), 2. René Přibyl (Průkopník Bystrc) 6, 3.-4. Vladimír Hruška (Sokol Střelice), Vladimír Kosina (Lok. Brno) 5, 5. Radomír Bednařík (Bystrc) 4, 6.-7. Jiří Janota (Mor. Slavia), Antonín Fráňa (Bystrc) 3,5, 8. Zdeněk Tioka (ŠK 64 Brno) 2, 9. Tomáš Kacálek (Střelice) 0 bodů.

     Petriapohár rekordně

Květnový turnaj ze seriálu turnajů v rapidšachu Bobycentrum se hrál jako Petriapohár a byl poznamenán rekordní účastí sedmdesáti hráčů. V šachové kavárně hotelu Bobycentrum tak byly zaplněny všechny stoly s výjimkou pěti kulatých stolů… Tyto rapidturnaje se vyznačují jednou zvláštností: pravidelně a opakovaně se stává, že hned v prvním kole někdo z nejvýše nasazených hráčů prohraje … Ani tento turnaje nevybočil z tradice – Petr Červený (ELO 2301) prohrál se Zdeňkem Nekvapilem (1782) a malou senzací byla i remíza Ladislava Urbance (2274) s Jiřím Řehůřkem (1721). Opět je to důkazem, že není rozhodující ELO, ale pozice a že i hráč s nižší výkonností může favoritům pořádně zatopit… Turnaj jako obvykle proběhl v pohodové atmosféře bez sporů a protestů. V závěru turnaje mohl hlavní rozhodčí Miroslav turnaje vyhlásit vítěze – stal se jím Martin červený (Duras Brno) před Milan Smištíkem (Zakřany) a ladislavem Urbancem (Loko Brno). Nejlepším seniorem byl vyhlášen Vladimír Kosina (Loko Brno), nejlepší ženou Věra Medunová (Stonava). Zástupce sponzorské firmy Petria Jiří Řehůřek věnoval firemní tričko nejlepšímu žáku Eduardu Medunovi (TJ Rožnov pod Radhoštěm) a druhé tričko por nejlepšího hráče s ELO do 1800 musel věnovat sám sobě – docílil velmi dobrých pěti bodů.

     Oslava narozenin

Článek pana Kalendovského o přípravách oslav 100. narozenin brněnského šachisty Mgr. Maláska najdete zde

     Blesky v Bystrci

(Jan Kalendovský) Páteční bleskový turnaj v restauraci „U Šťávů“ měl devět účastníků. Výsledek: 1. René Přibyl (Průkopník Bystrc) 7(8), 2. Jiří Janota (Moravská Slavia) 6, 3. Vladimír Kosina (Lok. Brno) 5,5, 4. Jiří Kubíček 5, 5. Radomír Bednařík 4, 6. Miloslav Šalomounek (Vídeň) 3,5, 7. Luboš Janda 2,5, 8. Jiří Řehůřek 1,5, 9. Antonín Fráňa (všichni Bystrc) 1 bod.

     Dubňany

(Jan Kalendovský) V otevřeném turnaji, který byl souběžně přeborem okresů Břeclav a Hodonín, bojovalo v Dubňanech 75 šachistů. Pořadí vítězů: 1. Milan Smištík (Bydo Zakřany) 6(7), 2. Vojtěch Plát 6, 3.-6. Petr Kapusta (oba Staré Město), Josef Mudrák (Slavia Kroměříž), Jan Tesař (Caissa Třebíč), Petr Blaha (Staré Město) 5,5 bodu. Kromě vítěze Smištíka reprezentovali Jihomoravský kraj 11. Jan Pištěk (ŠK Veselí n. Mor.), 13. Pavel Balšínek (Podlužan Prušánky), 16. Jiří Šimbera (Orel Ořechov), 18. Vladimír Hruška (Sokol Střelice) – všichni 4,5 bodu.

     Mládež ve Vyškově

(Jan Kalendovský) Turnaj „Vyškovská rošáda“ se odehrával ve třech kategoriích. Nejmladší žáci: 1. Marek Jagoš (Sokol Kyjov) 7(7), 2. Radek Zeman 6, 3. Ondřej Koukal (oba Vinohrady Brno) 4 body. Mladší žáci: 1. Jiří Musil (Lok. Brno) 6(7), 2. Jiří Jireš (DDM Vyškov) 5,5, 3. Adam Dvořák (Lok. Brno) 5 bodů. Starší žáci a dorostenci: 1. Milan Kratochvíl (Lok. Brno) 6,5(7), 2. Vojtěch Plát (Staré Město) 6, 3. Karel Svoboda (Lok. Brno) 5 bodů. Celkem bojovalo ve Vyškově 56 dětí ze 14 moravských klubů.

     Mezinárodní šachový festival OPEN Znojmo

(Josef Lahodný)Závěrečným turnajem Mezinárodního šachového festivalu OPEN ZNOJMO 2007, byl VII.ročník Memoriálu Ing. Jana Turka, který byl obohacen o přebor Jihomoravského šachového svazu jednotlivců v rapid šachu. V reprezentačním sálu Louckého kláštera přišlo na start 44 účastníků s průměrným ELO 1925, aby v sedmikolovém turnaji s časem 2x 15 min. sehráli rozhodující partie o přebornické tituly. Za šachovnicemi jsme zaregistrovali 4 mezinárodní velmistry, 4 hosty z Rakouska. Rozhodoval mezinárodní rozhodčí Otto Gutdeutsch. Konečné pořadí otevřeného přeboru JmŠS:

1. Tomáš Polák 6 b. /7/ 2. Karel Kratochvíl 5,5 /32/ 3. Radak Kalod 5,5 /31/ 4. Oleg Karpilovsky 5 /28,8/ 5. Milan Smištík 5 /27,5/ 6. Jan Dočekal 4,5 /30/ 7. Neklan Vyskočil 4,5 /28/ 8. Hannes Schirmbeck 4,5 /26,5/ 9. Tuvsinbajar Dorjkhu 4,5 /24/ 10. Petr Adam sen. 4 /31/ 11. Groetz H.M. 4 … Adámková –Schirmbeck (nejlepší znojemská hráčka a žena) 3 b. Jiří Šrámek nejúspěšnější junior a Fr. Růžička nejúspěšnější senior.

Početná reprezentace znojemských hráčů se umístila v druhé polovině. Do partií na příští přebornické tituly jim popřejme hodně zdaru a více vítězství. Dalším festivalovým turnajem byl přebor mládeže, kde urputně bojovali také hoši a dívky do 10, 12 a 14 let. Soutěž odehrána jako první ročník. Dobře si zde vedli mladí hodoničtí hráči a v silné konkurenci se neztratili. Zvítězila Gabriela Cazacu z Moldavie s plným počtem 7 bodů. /hrála také Znojemskou královničku, kde byla druhá./ 2. Pavel Kačal 5,5 3. Světlana Smrčková 5 …
Pořadatel -Šachové sdružení pak vyhodnotilo i jednotlivé kategorie podle věku takto:

DÍVKY: 12 1/ Lydie Hemalová
14 1/ Světlana Smrčková

HOŠI: 10 1/ Tony Vo-cao-tuan
2/ Jiří Hruška

12 1/ Marek Matula
2/ Zdeněk Hruška

14 1/ Pavel Kačal Závěr festivalu možno hodnotit jako zdařilou šachovou akci, která se dobře zapsala do sportovního kalendáře Šachového svazu České republiky. Velké poděkování patří všem sponzorům a příznivcům šachového sportu.

Záběry České televize budou vysílány 18.5. v magazínu „V šachu“ v 17.20 na ČT 24 sport a repríza sobota 19. 5. v 10.30 rovněž na ČT 24 sport.

     Turnaje U Pásků

(Jan Kalendovský) V sobotu 12. května proběhl v brněnské restauraci U Pásků další turnaj v bleskovém šachu. Byl to turnaj jubilejní – stý! Sice se 5. května konal „neoficiální“ stý turnaj, jehož výsledky uveřejníme dále, ale pro kolizi s přebory republiky v rapidu družstev a bleskové hře družstev ve Znojmě jsme stý turnaj o týden přeložili. I přes poměrně velkou účast měl tři konkurující podniky, které odlákaly část našich věrných hráčů (Turkův memoriál ve Znojmě - Vykydal, Smištík, bleskový turnaj v Podhradní Lhotě - Staněk, rapid ve Vyškově). U příležitosti „stého výročí“ turnaje u Pásků trochu statistiky (připravil archivář Vendelín Hafrovič): Celkem se stovky turnajů zúčastnilo 198 hráčů z pěti zemí (Česká republika, Slovensko, Německo, Rakousko, Ukrajina)! Nejvíc účastí měli dr. Jan Píše (86), Stanislav Staněk (79) a René Přibyl (72). Nejčastěji turnaj vyhráli: David Holemář (26x), Miroslav Jurka (25x) a Ladislav Urbanec (8x). Celkem bylo 21 vítězů (z toho 1 žena – Silvie Orságová) a poslední místo obsadilo 50 různých hráčů. Naprostá většina těchto turnajů proběhla v „klidu“, tedy bez velkých hádek o výsledek té, které partie. Nejvíc stížností bylo na hodiny, které nešly, nebo šly pomalu (příliš rychle atd.), což je způsobeno tím, že pořádající klub Lokomotiva Brno nemá zájem na obnovování hracího materiálu u Pásků a častým používáním se klasické hodiny Garde postupně ničí. Výzvy k účastníkům, aby nosili šachové hodiny vlastní, se až na čestné výjimky (Jurka, Staněk, Píše, Kuchařík, Šalomounek, Slavík atd.) vesměs míjejí účinkem.

Podrobné výsledky najdete v kapitole "Výsledky soutěží"

     Skončily soutěže družstev mladšího dorostu

Závěrečná zpráva I. ligy družstev mladšího dorostu skupiny JIH potvrdila těsné vítězství Lokomotivy Brno A a postup tohoto celku do extraligy. Brňáci především těžili z vyrovnanosti družstva – všichni hráči družstva dosáhli nejméně padesátiprocentního zisku bodů. Ještě lepšího procentního zisku (i skóre) dosáhl jediný přemožitel brněnské Lokomotivy – družstvo pražského Smíchova. Jenže se hrálo na zápasové body a zde našemu celku byla štěstěna lépe nakloněna. V závěrečné zprávě se opět ukázalo, že hodnocení výkonu hráče (tzv. Rp) nutno zvláště u dětí brát s velkou rezervou. Pokud budeme srovnávat jen v rámci Lokomotiva Brno, tak nutně zarazí skutečnost, že Ondračka předstihl Kratochvíla. A už vůbec je postavené na hlavu, že třetím nejlepším brněnským hráčem je podle hodnoty Rp Zámečník, nad jehož úrovní hry vstávaly brněnským trenérům často vlasy hrůzou na hlavě. Ale hrál na poslední šachovnici, a protože nad ještě slabšími soupeři dokázal vítězit a dosáhnout zisku tří bodů ze čtyř partií, pak mu orientační hodnota Rp nutně vyšla na poměrně vysoké hodnotě … Vedoucí skupiny pan Kraisl udělil čtyři pokuty v souhrnné výši 1.900 Kč. I když řídil skupinu celkem bez problémů, nebyl dostatečně důrazný na to, aby vynutil předepsané zaslání partií skutečně od všech družstev. A tak zřejmě jen v této skupině mladšího dorostu zůstane sborník partií nekompletní.

     Druhé úterý vyhrál Boček

Sedmadvacet dětí stanulo v brněnském Bobycentru na turnaji druhé úterý. V pětikolovém švýcarském klání se vymstí každé zaváhání. Zvláště pak první pomocné hodnocení – počet výher – preferuje aktivnější hráče. O tom se přesvědčil i Vašek Ondračka, aspirant na vítězství, jenž v posledním kole v partii s Hoškem v časové tísni v mírně lepší pozici a s o minutou lepším časem se rozhodl neriskovat a se soupeřem se raději dohodnout na remíze. Při vyhlašování výsledků se pak ukázalo, že čtyři body má více hráčů a Vaškovo pomocné hodnocení nestačí ani na medaili… A tak všem vypálil rybník desetiletý Tadeáš Boček, který se díky nástrahám švýcaru propracoval k celkovému prvenství ze zadních pozic a šťastný los mu dal vyhnout se téměř všem favoritům (potkal jedině Hoška, se kterým ve třetím kole prohrál). Na další medailových pozicích se umístili Hošek a Musil. Vedlejší turnaj začátečníků vyhrál Benedikt Masař ze ZŠ Sirotkova.

     Za panem Jindřichem Fabiánem

Vzpomínkový článek pana Kalendovského najdete zde

     Květnové Znojmo

Reportáž pana Kalendovského z Poháru ČR družstev v rapidšachu ve Znojmě najdete zde

     Recenze

Recenzi pana Kalendovského na knihu 100 let organizovaného šachu v českých zemích najdete zde

     Rapid družstev na Boby

Poznámky pana Kalendovského k Poháru JmŠS družstev v rapidšachu najdete zde

     Dubnové Bobycentrum

Šedesát šachistů stanulo v brněnském Bobycentru na startu stejnojmenného turnaje v rapidšachu. Ve funkci rozhodčího se tentokrát představil Karel Kratochvíl – a zvládl nejen rozhodovat, ale i řídit počítač a losovat a navíc ještě hrát ( a dobře! Se šesti body se stal nejlepším hráčem Lokomotivy Brno a obsadil celkové osmé místo). Turnaj vyhrál Jan Bernášek (Pardubice) s osmi body před Milanem Smištíkem (Zakřany) 7,5 a Martinem Červeným (Duras Brno) 7 bodů. Pořadatele potěšila hojná účast domácích hráčů (celkem 25), z nichž větší část tvořily děti. Je vidět, že souběžně probíhající mládežnické ligy nedokázaly absorbovat všechny mladé zájemce o královskou hru

"Dodatkový" příspěvek pana Kalendovského k třetí soobtě najdete zde

     Postupujeme do Extraligy!

Malou náplastí na neúspěchy v soutěžích družstev dospělých letošní sezóně představují v našem klubu výsledky žáků a dorostenců. V první lize družstev mladšího dorostu máme ve skupině jih dvě družstva a o tomto víkendu byla na pořadu dne závěrečné desáté a jedenácté kolo. Hrálo se ve Vlašimi a zjistili jsme, že zdejší šachisté mají ty samé problémy co my na Bobycentru. Hrací místností Vlašimi je totiž poměrně luxusní prostředí Sporthotelu, stejně jako v Brně však zde probíhá řada akcí, kterým musí šachy ustupovat, a tak osm šachových družstev se muselo stěsnat do dvou malých místností tak, že kromě soutěžících již nezbylo žádné místo na odložení věcí či bund.

Áčko vyráželo do závěrečných bojů na prvním místě tabulky s pětibodovým náskokem nad druhým ŠK Praha Smíchov. A právě tato dvě družstva na sebe ve vzájemném utkání narazila. Ve vyrovnaném utkání začali naši nečekaně chybovat. Martin Blahynka ve vyhrané pozici s figurou víc přehlédl matový obrazec na h8 a musel se vzdát, stejně tak Marek Zicha neudržel remízovou koncovku nestejnobarevných střelců a Jirka Musil dokázal lepší pozici několika slabými tahy dokonale otočit ve svůj neprospěch. Po třech nulách bylo vymalováno a Smíchov vyhrál vysoko 4,5 : 1,5.

Náskok áčka se tak scvrkl na dva zápasové body a v závěrečném jedenáctém kole bylo nutno bezpodmínečně vyhrát. Naštěstí další soupeř Vyšehrad Praha nedosahoval síly Smíchova a Brňáci nad ním bez větších problémů vyhráli 8 : 0.a získali tak postup do Extraligy. Nečekaně dobře hrálo i naše béčko která se umístila na pátém místě a svůj hlavní úkol – nesestoupit – splnila beze zbytku.

     Nová listina talentů

S mírným zpožděním vydala Komise mládeže Šachového svazu České republiky listinu talentů platnou na období od 1.4.2007 do 31.3.2008. Na nejvyšší třídu A, která obsahuje osm jmen, jsme jako klub nedosáhli, ale máme zastoupení v kategorii B a C. Kategorie B zahrnuje mládež, která na své individuální tréninky dostává svazový příspěvek Z našeho klubu zde najdeme Martina Blahynku. Kategorie C je již bez příspěvku na trénink, ale stále se slevami na turnaje. Vyskytují se zde Milan Kratochvíl a Karel Svoboda. Se třemi hráči na listině talentů jsme na prvním místě v kraji. Výsledek odráží tréninkovou píli a dosažené výsledky uvedených dětí, jakož i podmínky, které pro rozvoj talentů vytváříme.

     Jarní turnaj v DDM Junior

Město Brno je je místem konání mnoha a mnoha náborových turnajů mládeže. Ten zatím nejaktuálnější se konal ve „šťastné datum“ - pátek 13. dubna a pořadatelem byl Dům dětí a mládeže Junior na Dornychu. Akce se zúčastnilo 26 dětí z Brna, jedinou mimobrněnskou výpravou byly Vranovice vedené Pavlem Šťastným. Turnaj sice vyhráli Brňáci (první místo v mladších žácích získal Lukáš Sikora, ve starších žácích Tomáš Weber), ale Vranovice zásluhou sourozenců Strakových ukázaly, že se v turnaji neztratí . Starší Tomáš si vybojoval stříbrnou medaili a mladší (teprve osmiletý) Vojta svým čtyřapůlbodovým ziskem předstihl mnohé starší a zkušenější Brňáky. Při pravidelném trenérském vedení nám ve Vranovcích po čase mohou vyrůstat další mladí talenti. Turnaje se účastnilo i mnoho začátečníků, někteří zde sehráli svůj první turnaj. Bylo proto dobré, že vedené domečku pamatovala s cenou na každého účastníka. Nešťastná třináctka v datu se přece jen projevila: rozhodčí – autor těchto řádků – směřoval k dalšímu časovému rekordu, když šibeniční časový rozpis, který určoval pro tento sedmikolový turnaj v patnáctiminutovkách začátek v 15.30 a konec v 19:00, dokázal nejen splnit, ale i ušetřit i ještě dalších deset minut. Bohužel podle zákona schválnosti těsně po dohrání poslední partie posledního kola se v tiskárně, která v té chvíli byla nejvíce potřeba, zasekl papír a odstranění závady sebralo rovných deset minut, takže turnaj nakonec nekončil v předstihu, ale přesně podle rozpisu. Kompletní výsledky najdete v kapitole "Výsledky soutěží".

     Dubnové Druhé úterý

Za řízení Ladislava Palovského proběhl v brněnském Bobycentru tradiční turnaj Druhé úterý. Pětikolového švýcarského klání se v úterním odpoledni zúčastnilo přesně čtyřicet dětí narozených 1991 a mladší. V hlavním turnaji potvrdili dobrou formu favorité – první pětice nasazených obsadila první čtyři místa (Brňáci Ondračka, Strnad, Sikora a hodonínský Borufka), když svorně získala čtyři body. Ve vedlejším B turnaji si palmu prvenství odnesl Tomáš Boček z ŠK Kušntát.

     Úspěšné výkony našich hráčů ve Frýdku-Místku

Velikonoční prázdniny strávila výprava Lokomotivy Brno (celkem nás bylo i s kouřimským Tadeášem Bočkem úctyhodných třináct osob) na Turnaji šachových nadějí ve Frýdku-Místku. Spolu s turnajem Pobeskydí se jedná o velmi pěkný šachový festival. Nádherné prostory Národního domu jsou jako stvořené pro šachovou hru. Pěkné sály dotvořené jmenovkami a vlaječkami u dětských hráčů vytvářejí neopakovatelnou atmosféru, pro niž stojí za to do Frýdku-Místku jezdit. Hotelové domy Permon a Paskov, které v posledních letech poskytovaly našim hráčům útočiště, byly letos obsazeny, a tak výprava Lokomotivy Brno byla ubytována v čerstvě rekonstruované ubytovně hotelového typu ve Sviadnově (při čtyřech autech nebylo čtyřkilometrové dojíždění obtížné). Počáteční obavy z ubytování (podle upozornění pana Ondračky okolí ubytovny podle leteckého snímku vypadalo nevábně) se po příjezdu rozplynuly - každý pokoj měl vlastní sociálku a koupelnu, ochotná správcová vycházela vstříc každému našemu přání, a tak ubytování bylo bezva. Stravování v Národním domě se sice z loňské obdivované možnosti výběru ze dvou jídel vrátilo na standardní stravu bez možnosti výběru jídel, což účastníky loňského turnaje zklamalo, ale tak je tomu na všech našich domácích šachových mládežnických soutěžích.

Výsledky turnajů jsou na webových stránkách Beskydské šachové školy, takže naším úkolem bude okomentovat pouze výsledky naší výpravy. Žákovský Turnaj šachových nadějí trpí poslední dobou pochopitelným úprkem silnějších hráčů do výkonnostně náročnějších FIDE turnajů Pobeskydí. Doby, kdy tyto žákovské turnaje byly silnější než samotná žákovská mistrovství ČR, již minuly. Slabší obsazení kategorie desetiletých se letos projevilo i v tom, že řada aspirantů na vítězství v této kategorii (např. olomoucký Navrátil, náš Blahynka, ale i domácí Pavelek) dala přednost startu ve starší kategorii dvanáctiletých.

Nejlepšími zástupci našeho kraje se tak ve chlapeckých desítkách stali kuřimský Boček (deváté místo, 5,5 bodu) a brněnský Suchomel (15. místo, 5 bodů). Oba kluci mají o šachy zájem a mají pro figurky cit, někdy se však ještě nedokázali vyvarovat hrubých jednotahových přehlédnutí.

V kategorii dvanáctiletých chlapců nejlepší výkon podal teprve devítiletý Martin Blahynka (páté místo, 6 bodů) a slušného umístění dosáhl i Vašek Ondračka (čtrnácté místo, 5 bodů), oba z Lokomotivy Brno. Na padesát procent se dostal i Michal Lapúník.

V kategorii čtrnáctiletých bojoval brněnský Svoboda v posledním kole o zlato. V partii s domácím Rabatinem mu na vítězství stačila jen půlka, ale zdravě se rozhodl, že bude hrát na výhru a - neuspěl. Prohra znamenala „až“ druhé místo. Solidní výkon předvedl i Martin Hošek (5 bodů), nevyrovnanými výkony trpěl Tomáš Weber – některé jeho partie byly velmi kvalitní, jinde rozdával pěšce. Pokud bude Tomáš hrát silné turnaje se zápisem, jeho výkonnost poroste. Ondra Zámečník dosáhl dva body – bez pozornosti a koncentrace dlouhé partie se zápisem prostě hrát nelze.

Celý pětidenní turnaj se pro naše členy stal vynikajícím šachovým soustředěním, v němž minimálně čtyři hodiny denně každý dělal šachy. Nezapomnělo se ani na doprovodný program – navštívili jsme cukrárny v Místku i ve Frýdku, hrál se fotbal a další doprovodné sportovní hry a soutěže, jeden den jsme se vypravili do nově zbudovaného aquaparku na přehradě Olešná. Není divu, že při tak bohaté činnosti čas letěl voda. Jak i konečně konstatoval nejmenovaný člen naší výpravy: „Mamka mi furt vyčítá, že jí vůbec nevolám, ale tady na to není vůbec čas“.

     Skončil základní turnaj

Závěrečným patnáctým kolem skončil v brněnském Bobycentru základní turnaj. Účastí šedesáti hráčů překonal tento podnik, který se hrál od listopadu 2006 až do jara tohoto roku a z větší části souběžně doprovázel základní soutěž družstev, očekávání organizátorů. Ukázalo se, že v Brně i v okolí o tuto soutěž, která od hráčů nevyžaduje pravidelnou docházku (do daného kola se losují jen aktuálně přítomní hráči), žádné finanční investice (neplatí se žádné startovné ani další poplatky, pořádající Lokomotiva Brno zdarma zajišťovala partiáře, rozhodčího, šachový materiál) zájem rozhodně je. Mnoho hráčů také oceňovala poměrně rychlé hrací tempo (2x60 minut na partii), které na jedné straně umožňovalo zápočet turnaje na LOK ČR, na straně druhé umožňovalo účast mnoha dětí, protože partie končily ještě v rozumnou večerní dobu (18:30). Spektrum soutěžících bylo skutečně pestré: od mladších žáků po důchodce a veterány, od začátečníků až po hráče se silu kandidáta mistra. Vzhledem ke zvolenému systému turnaje vyhrál nejen ten, komu se dařilo za šachovnicí, ale i ten, kdo měl pravidelnou docházku k partiím. Vítěz turnaje žák (!) Martin Hošek tak sice v soutěži utrpěl čtyři prohry, ale zaznamenal deset výher a získal tak tříbodový náskok nad dalšími hráči v pořadí Pavlem Hálou a Lukášem Sikorou.

     Memoriál Jana Krejčího

Tuto sobotu proběhl v Rajhradě další ročník tradičního Memoriálu Jana Krejčího v šachu. Jako obvykle byl tento soutěžní podnik rozdělen do tří turnajů - dorost, starší žáci a mladší žáci. Poslední dva turnaje jsou zařazeny do seriálu KP mládeže v rapidšachu. Organizační zajištění leželo téměř ze sta procent na bedrech našeho oddílu. Ředitelem turnaje byl (tradičně) Miroslav Hurta, rozhodčími v kategorii A Karel Kratochvíl, v kategorii B Zbyněk Kosík a v kategorii C Zdeněk Vojáček, výběr startovného prováděla Maruna Chládková a bufet zajišťovala Dana Holzmannová s Pavlem Hálou. U počítače ve chvílích náporu vypomohl i vedoucí družební olomoucké výpravy Richard Biolek, která byla dokonce v Rajhradě jednu noc ubytována.

Využili jsme svých dobrých styků s Dunajskou Stredou, a proto i letos mohl být turnaj označen jako mezinárodní. Navíc se tento turnaj hrál jako žákovské mistrovství České obce sokolské v rapidšachu, což přitáhlo účast sokolských oddílů i ze vzdálenějších míst než obvykle.

V kategorii dorostu patřil k hlavním favoritům Milan Kratochvíl z Lokomotivy Brno. Ten však překvapivě utrpěl prohru s Heřmanem Šnevajsem z A64 Grygov a zdálo se, že je po jeho prvenství vale. Naštěstí pro Brňáky ani Šnevajs prvenství v turnaji neudržel a po prohře a remíze se musel spokojit s druhým místem, zatímco zlato si odvážel jeho rival Kratochvíl. Na bronzovou příčku poněkud nečekaně dosáhl Filip Taptič z ŠK Hodonín, výkon dalšího našeho zástupce Tomáše Lamser můžeme označit jako dobrý průměr.

V turnaji starších žáků všem klukům vypálila rybník žákovská mistryně Slovenska Reka Kantor z Dunajské Stredy. Její bodový náskok nad ostatními pronásledovateli je opravdu úctyhodný. Na dalších místech se umístili Prášek (Hodonín) a Blahynka s Musilem z Lokomotivy Brno. Pro Martina i Jirku je to vynikající výsledek. Jen mírně za očekáváním zůstali Martin Hošek a Lukáš Sikora. Velkou škodou ovšem je, že se turnaje neúčastnil Vašek Ondračka – při své formě, kterou nyní prokázal na nedávném republikovém mistrovství škol a při bodovém umístění v tabulce KP žáků v rapidšachu by si jistě vybojoval postup na mistrovství republiky.

I v turnaji mladších žáků kralovali Slováci. Lászlo Takács z Dunajské Stredy s 6,5 body lehce dosáhl na první místo a našim žákům ukázal, že v šachovém umění ještě mají hodně co dohánět. Spokojen se svým výsledkem může být Adam Dvořák, ostatní naši žáci v této kategorii zaostali za očekáváním. Trochu znepokojující je i fakt, že v této kategorii jsme měli slabé početní zastoupení. Kdepak jsou naše naděje nar. 1997 a mladší?

Turnaj proběhl v dobré pohodě bez protestů a námitek i bez jakýchkoli konfliktních situací. Pořadatelům se podařilo připravit bohatý cenový fond a jako tradičně dodržet předepsaný časový rozvrh turnaje. Celkové výsledky najdete v kapitole „výsledky soutěží“

     Na mistrovství středních škol Jaroška ani nevynikla, ani nezklamala

V uplynulých dvou dnech proběhl v Seči u Chrudimi pod taktovkou známého ředitele mnoha mládežnických soutěží ing. Zdeňka Fialy republikový přebor družstev středních škol. V nejvyšším kole jde mnohým školám o prestiž potkat se zde můžeme s celou řadou našich špičkových (i otitulovaných) hráčů včetně reprezentantů. Ani letošní rok v tomto směru nebyl výjimkou.

Palmu vítězství si nakonec odneslo Gymnázium Česká Třebová před plzeňským a zlínským gymnáziem. Šesté místo Gymnázia na třídě Kpaitána Jaroše v Brně můžeme hodnotit jako průměrné. I když v silách družstva bylo určitě získat o nějaký ten bodík více (vždyť např toto družstvo dokázalo bronzové Zlíňáky porazit), nemůžeme šesté místo z 28 zúčastněných družstev brát jako zklamání.

Nedařilo se Jarkovi Hejnému, který na první šachovnici z devíti partií docílil jen půldruhého bodu. Na druhé šachovnici Anička Bálkovádosáhla jen 50%, zato na třetí desce Tomáš Lamser přímo exceloval a s dosaženými sedmi a půl body byl vyhodnocen jako nejlepší třetí šachovnice. Na čtvrté šachovnici se střídali Marie Ševčíková a Tomáš Furch. Z hlediska sparvedlnosti je nutno ovšem podotknout, že výkonnostní rozdíl mezi např. první šachovnicí (startoval zde např. mezinárodní mistr Martin Petr a dva FIDE mistři) a třetí (jen jeden hráč s ELO přes 2000) byl obrovský.

Další zástupce našeho kraje, Gymnázium Křenová, skončilo v poli poražených na 23. místě.

Více informací najdete na webových stránkách ŠSČR

     Skončila základní soutěž družstev

Letošní základní soutěže družstev se zúčastnilo osm celků, a proto se hrálo systémem každý s každým s následným finále pro první (resp. poslední) čtyři družstva. Je zajímavé, že soutěž (spojená pro okresy Brno-město a Brno-venkov) získává postupně čím dál víxce na oblibě a účastní se jí větší počet družstev než nejbližších soutěží vyšších (městská soutěž v Brně-městě a okresní přebor družstev na Brno-venkově). Nenáročná soutěž s jednoduchým tempem 2x60 minut na celou partii se zdá být přitažlivou především pro začátečníky z řad mládeže, kteří zde získávají první ostruhy z mistrovských soutěží. Poměrně velký počet kontumací /34/ není na závadu (a proto nebyl také pokutován), protože s výjimkou Kociánky se všechny zápasy hrají na jednom místě - v brněnském Bobycentru - a tak všichni, kdo vyhráli kontumačně, byli vždy zařazeni do souběžně probíhajícíhoé základního turnaje jednotlivců, hraného stejným tempem. A tak nakonec skutečnou partii sehrál doopravdy každý.

O postupy v této soutěži ani tak nejde, protože navazující vyšší soutěže zejí prázdnotou, takže postoupit může skutečně každý, kdo chce. Soutěž byla plná zvratů a nevyzpytatelných výsledků - nakonec však k prvnímu místu můžeme blahopřát záloze Ivančic. Další podrobnosti o soutěži najdete v příloze.

     Vašek Ondračka exceloval na republikovém mistrovství škol

Velmi dobrého výsledku dosáhla Cyrilometodějská základní škola v Brně na Lerchově ulici na nedávno skončeném republikovém mistrovství škol v kategorii 1.-5. třída ZŠ, když v silné konkurenci končila na osmém místě. O úspěch družstva se především zasloužil na první šachovnici Vašek Ondračka, který ze sedmi partií docílil šesti a půl bodu a nebyl tak ani jednou poražen.

Podrobnější informace jakož i celkové výsledky najdete na webových stránkách ŠSČR.

     Pohár pro Mouryce

Poslední příspěvek pana Kalendovského z Petriacupu najdete zde

     Úspěšná dorostenecká liga

Uplynulý víkend se mimo soutěže dospělých hrála i dorostenecká liga družstev skupiny JIH, v níž má náš klub zastoupení v podobě dvou družstev. Na pořadu dne bylo osmé a deváté kolo a poprvé v tomto ročníku jsme měli problémy se sestavou. V béčku vypadla na poslední chvíli povinná dívka (která patří k „úzkoprofilovému zboží“), a protože se již nepodařilo zajistit náhradu, odjíždělo béčko na zápas jen v pěti. Přesto se mu z obou kol podařilo získat čtyři body, když splnilo povinnou výhru nad posledním družstvem tabulky Slavojem České Budějovice B 3,5 : 2,5 a s áčkem Českých Budějovic uhrálo cennou remízu 3:3.

Problémy se sestavou mělo i naše A družstvo, kde host Bartas avizoval svou nepřítomnost dlouho dopředu a jednička družstva Milan Kratochvíl si ve čtvrtek v tělocviku zlomil klíční kost. Áčko aspirující na postup tak muselo na utkání odjíždět se dvěma náhradníky, což u vedoucího družstva vzbuzovalo velké obavy. Nakonec náhradníci příjemně překvapili (Marek Zicha 1 bod ze 2 a Ondra Zámečník dokonce 2 ze 2) a áčko obě dvě utkání vyhrálo. Protože do soutěže zbývají již jen dvě kola a áčko Lokomotivy má nad druhým družstvem tabulky náskok pěti bodů, je náš postup do vyšší soutěže téměř jistý. Po sestupu v extralize dospělých tak budeme mít alespoň zástupce v extraligové soutěži dorosteneckých družstev.

     Klubový čtvrtek

Další článek pana Kalendovského o dění v našem klubu s nezbytným výletem do historie najdete zde

     Klubové úterý

Další článek pana Kalendovského o dění v našem klubu s nezbytným výletem do historie najdete zde

     Klubová neděle

Článek pana Kalendovského o neděli 18. března v našem klubu s nezbytným výletem do historie najdete zde

     Hodnocení trenéra

Po úspěšném (ale hektickém) mistrovství mládeže v Seči u Chrudimi přichází čas hodnocení. Podívejme se, jak vidí výkony účastníků na právě skončivším mistrovství velmistr Tomáš Polák, který se naší mládeží celoročně věnuje a který celý týden naše mladé adepty královské hry připravoval:

Stručné hodnocení účasti reprezentantů Lokomotivy Brno na MČR mládeže v Seči 2007:

Z celkového pohledu je oproti loňskému zisku jedné bronzové medaile (Milan Kratochvíl v H16) letošní rok ještě úspěšnější – kromě zlaté medaile Martina Blahynky v nejmladší kategorii se Milan Kratochvíl umístil těsně pod stupni vítězů.

Martin Blahynka (H10; 8,5 bodu z 9 partií!; 1.místo) – zlatá medaile je skvělým úspěchem a potvrzením Martinova mimořádného talentu. Své vrstevníky převyšoval zejména v kombinační hře a propočtu variant. Velký podíl na jeho jednoznačném vítězství má hlavně Karel Kratochvíl, s nímž Martin od loňského léta pravidelně trénuje. V budoucnu se máme zřejmě nač těšit!

Milan Kratochvíl (H16; 6/9; 4.místo) – v mnoha partiích Milan potvrdil svoji velkou hráčskou sílu, kromě dobrého chápání strategie má někdy velmi originální kombinační ideje. Velká škoda promarnění samostatného vedení před posledním kolem. Měl by rozšířit repertoár zahájení, pro soupeře je až příliš čitelný. Pokud bude pracovat a na jednotlivé partie se připravovat tak jako během sečského týdne, může se stát velmi silným hráčem.

Karel Svoboda (H14; 4,5/9; 13.místo) – velká škoda opětovně pokaženého startu do turnaje (0 ze 2). Až pak se Karel rozehrál ke svému obvyklému výkonu. V konečném účtování mohl nabrat i o pár bodů více (lepší pozice v 7. a 8.kole). Svou velkou sílu ukázal zejména v partii posledního kola s Vojtou Plátem – Karel velkého favorita černými jasně přehrál a dosáhl vyhrané koncovky. Pak bohužel několikrát pochybil (nezkušenost?!) a nakonec mu i remíza proklouzla mezi prsty. Roste z něj velká naděje brněnského šachu.

Jiří Musil (H12; 3,5/9; 18.místo) – mírné zklamání. Jirka má herně určitě na víc. Měl by se naučit neházet předčasně flintu do žita a bojovat až do poslední šance. Nachlazení v závěru turnaje Jirkovi paradoxně pomohlo k bodovému zisku. Doporučuji více pracovat a řešit kombinační příklady.

Tomáš Dráb (FIDE open; 4/9; 38.místo) – velmi dobrá hra, docílený výsledek je i pro Tomáše jistě zklamáním. Díky pravidelné účasti na středečních přednáškách Tomáš chápe strategii velmi dobře. Měl by zlepšit hlavně propočet variant a omezit s ním související časté časové tísně. A rozšířit repertoár zahájení. Zlomovým okamžikem turnaje byla partie 7.kola s Krejčím seniorem (2200). Tomáš jej černými lehce přehrál a v hladce vyhrané pozici překročil čas.

Tomáš Lamser (národní open; 4,5/9; 27.místo) – do 6.kola velmi dobrá hra i výsledky, pak přišlo bohužel zklamání jak herní tak i v podobě tří porážek v řadě. Tomáš rozumí šachu mnohem lépe než před rokem, měl by se ovšem během partií lépe koncentrovat a nepodceňovat slabší protivníky. Podobně jako u Jirky Musila Tomášovi schází trpělivost a zarputilost.

František Menšík (národní open; 4/9; 39.místo) – velmi dobrý start do turnaje (2/2), špatný závěr. Schází trpělivost a výdrž, nemohu pochválit „odblicání“ některých partií. Občasné hezké kombinace. Více pracovat.

     Blahynka zlatý na Mistrovství ČR do 10 let

Článek Davida Cipryse o Mistrovství ČR mládeže najdete zde

     Březnové Bobycentrum

Článek pana Kalendovského najdete zde

     Petriacup - poslední kolo základní skupiny

Další ze série oblíbených článků pana Kalendovského ohledně Petriacupu s dalším výletem do historie najdete zde

     Petriacup

Další článek pana Kalendovského ohledně Petriacupu a historického výletu na II. sjezd ÚJČŠ v Brně najdete zde

     Klubový čtvrtek

Další ze série oblíbených článků pana Kalendovského ohledně Petriacupu a zajímavých postřehů z našeho klubového života včetně krátkého exkurzu do historie najdete zde

     Základní turnaj po 13.kole

Šestnáct hráčů zasedlo v brněnském Bobycentru ke 13. kolu základního turnaje. Zatímco první partie skončila již po deseti minutách (Martin Kříž porazil Standu Němečka obdobou ševcovského matu na f7), jiné partie trvaly téměř celé dvě hodiny, tedy s maximálním využitím časového limitu. I při neúčasti lídra turnaje Martina Hoška (školní lyžařský výcvik) je už jasné, že ho o prvenství v tomto ročníku nikdo nemůže připravit.

     Turnaj U Pásků

(Jan Kalendovský) V březnovém turnaji zvítězil Gustav Nikodém před Tomášem Fojtíkem a Reném Přibylem Menší účast na celkově 98. soutěži (!!) u Pásků je vysvětlena souběžným Otevřeným přeborem Jihomoravského šachového svazu, který se konal v Boby centru. Původně přišlo na turnaj osm hráčů, asi o půl desáté se objevila trojice borců z Moravské Slavie (Nikodém, Havlát, Kuchařík), kterým se zmatky v Boby centru nelíbily a rozhodli se „blicat“ na místě osvědčeném. Jako dvanáctý nastoupil Vendelín Hafrovič, aby byl sudý počet účastníků. Od 8. dvoukola hrál místo obětavého pana Hafroviče Řek Spiros Stambolidis. Pan Novotný odešel dříve, výhry Šalomounkovy s ním jsou kontumační. Později přišlo i několik dalších diváků a čerstvé informace z Bobycentra přinesl pan Staněk.

     Memoriál Lubomíra Gillara

Rostoucí výkonnostní odstup dětí Lokomotivy Brno resp. brněnského mládežnického centra od "zbytku světa" (tedy zbytku kraje) potvrdil šestý ročník Gillarova memoriálu mládeže do 16 let pořádaný Durasem Brno v Bobycentru.

Úvod turnaje prozkoušel trpělivost hráčů i trenérů, protože hektické hledání náhradních prostor pro dospělé (viz předchozí článek o KP v bleskové hře) vtáhlo do stěhovací akce "Kulový blesk" i mládežníky. Starší žáci se do Šachové kavárny prostě už nevešli.

Nakonec se pro ně našlo místo poblíž podacího okénka Sportcasina, což nebylo úplně ideální (v Casinu běžel normální provoz, sem tam si někdo zapálil cigaretu nebo poručil u baru panáka, světla také nebylo nazbyt), ale zato tu bylo spoustu místa, profesionální sqash v sousedních boxech nebo ruleta v podání mistrů hazardních her i mistrů šachu. Mimochodem, zatímco v části Casina, kde hráli dospělí, se neustále a do omrzení opakovalo "Výherní číslo osm, červená, sázejte prosím...", tam, kde hrály děti, visely tabulky "Zákaz hraní karet a jiných hazardních her", takže se dá konstatovat, že děti byly i v nezvyklém prostředí dobře chráněny před negativními vlivy a pořadatelům nelze nic vyčítat.

Mistry v Casinu (tj. vítězi mezi staršími žáky) se stali Karel Svoboda z Lokomotivy (ten zcela suverénně 100% výsledkem 7/7, Michal Keda z Durasu a Tomáš Prášek z Hodonína. Turnaj mladších žáků v Šachové kavárně zcela ovládlo domácí Brno jen lehce znepokojované některými jednotlivci z Veselí nad Moravou nebo Vyškova. Jediným, kdo s Lokálkou dokázal udržet krok, byl celkově druhý Ondřej Strnad z Durasu (vlevo společně s vítězem Jirkou Musilem).

Konec dobrý všechno dobré, přes potíže s hracími prostory se Zdeňkovi Vojáčkovi Broňkovi Chmelíčkovi a praktikantce Vlaďce Novákové podařilo rozdat ceny v termínu dle propozic a nezbývá než doufat, že i za rok budou oni i Bobycentrum v patřičné kondici. Pořádání turnajů mládeže ve čtyřhvězdičkovém hotelu je svým způsobem raritou.

     Krajský přebor v bleskové hře proběhl za menší účasti než loni

Málem ostudou skončil dnešní krajský přebor jednotlivců v bleskové hře v brněnském Bobycentru. Ačkoli propozice hlásaly začátek prezence v 8.30 hodin, pořadatelé a s nimi i první příchozí hráči zjistili, že jednoduše nemají kde hrát. Šachovou kavárnu totiž v souladu s rozpisem obsadily děti, které zde hrály Memoriál Lubomíra Gillara, a místnost, kde se měl konat bleskový přebor, byla zamčena. Když pořadatelé vyhledali provozní hotelu, aby jí přednesli svůj problém, bylo jim sděleno, že v hotelu probíhá (anebo zakrátko bude probíhat) monstrózní akce, kdy je třeba zajistit občerstvení formou švédských stolů pro 950 hostů. Pro hotel je to samozřejmě terno (velká zakázka), ale kvůli ní potřebují každou volnou místnost a každý stůl, takže do původně plánované místnosti šachisty prostě pustit nemohou. Po poměrně vzrušené debatě mezi pořadateli na jedné straně a paní provozní na straně druhé se zjistilo, že jediná šance je šachový přebor přestěhovat do prostor Sportcasina - jenomže to otvírá až v deset hodin, takže chvíli potrvá, než se sežene někdo, kdo má od této místnosti klíče a hlavně zná patřičný kód, aby se zabránilo spuštění alarmu.

O čtvrt na deset se prostory Sportcasina skutečně otevřely. Naštěstí pořádající Lokomotiva Brno má dostatek členů, kteří se nebojí přiložit ruku k dílu, a tak přenesení šachového materiálu do prostor Sportcasina bylo dílem okamžiku. Čtveřice pořadatelů Hurta – Novák – Pakosta – Vachek zvládla postavit materiál a zaprezentovat všechny účastníky do počítače během dvaceti minut. Když se ukázalo, že se „naštěstí“ dostavil daleko menší počet účastníků, než se počítalo, spadl organizátorům i poslední kámen ze srdce, neboť další problém – nedostatek stolů – se tím vyřešil sám od sebe. Dokonce mohlo být deset stolů použito pro dětský turnaj, který se do prostoru šachové kavárny nevešel.

Přebor tak začal „pouze“ se čtvrthodinovým zpožděním. Hráči možná ani větší problémy s místností nezaznamenali (jen se prostě čekalo před zamčenými dveřmi), ale za pořadatele mohu směle říci, že podobné infarktové situace nemilujeme a rádi bychom se jich vyvarovali. Jenže na rezervaci místností šachisté nemají peníze a pro vedení hotelu má komerční akce samozřejmě vždy přednost. Koordinace termínů je taktéž nemožná, protože šachisté musí své akce plánovat minimálně s půlročním předstihem, kdežto hotelu chodí objednávky na akce obvykle pouze tři až čtyři týdny napřed. Výsledkem je stav, že vedení hotelu není schopno šachistům říci, který termín je pro šachové akce vhodný a který ne, a potom tak dochází k takovýmto nepříjemným kolizím.

Samotných účastníků krajského přeboru bylo pouhých 39, což je proti loňskému stavu (55) výrazný pokles. Chyběli především šachisté s nižší výkonností, ačkoli právě na ně pamatoval speciální cenový fond. Čím je to způsobeno, těžko říci – možná přece jen je šachových akcí příliš mnoho a lidé jsou již přesyceni. Hlavním favoritem byl Jan Bernášek, který začal skutečně suverénně S dvoubodovým náskokem v poslední třetině turnaje již jen pohodlně kontroloval situaci, a i když nakonec v partii s Tomešem utrpěl nehodu a zaznamenal první prohru, o jeho celkovém vítězství již nemohlo být žádných pochyb. Protože je však registrován v Pardubicích, titul krajského přeborníka s právem postupu na republikové mistrovství získal až druhý v celkovém pořadí Ladislav Urbanec (Lokomotiva Brno), který solidním výkonem si medaili určitě zasloužil. Jen o málo horší (o půldruhého bodu středních Buchholze) byl třetí v pořadí Martin Červený (Duras Brno).

Dobře zahrál i František Vrána (Staré Město) i bratři Kratochvílové – mladšímu Milanovi sice v závěru turnaje již došel dech, ale i tak jeho výkon stačil na zisk ocenění pro nejlepšího žáka. Nejlepší ženou se stala Jana Zavadilová z Bučovic, nejlepším veteránem Zdeněk Závodný z Univerzity Brno.

Turnaj skončil o čtvrt na tři, tzn. čtyřicet pět minut před plánovaným ukončením, takže zpoždění ze začátku bylo víc než dohnáno. Za hladký průběh turnaje vděčí organizátoři všem hráčům – verdikty rozhodčího u několika problémových situací byly respektovány, takže námitková komise neměla žádnou práci.

     Bleskově U Šťávů

(Jan Kalendovský) V pátečním bleskovém turnaji U Šťávů za účasti sedmi hráčů zvítězil René Přibyl před Pavlem Kopkanem a Jindřichem Fabiánem.

     Klubový čtvrtek

Článek pana Kalendovského o průběhu klubového večera na Bobycentru ve čtvrtek 1. března včetně historické fotografie, na které najdete mj. dlouholetého trenéry ing. Vratislava Horu za mlada coby člena našeho klubu (!) najdete zde

     Šachová dovolená a prázdniny s organizátory táborů z jižní Moravy

Dvacet let již jezdí stovky šachistů a jejich přátelé na dovolenou nebo prázdninové pobyty s šachovým programem. Také letos pořadatelé z Bučovic, Tetčic a Brna připravují ve vzájemné spolupráci mnohdy již tradiční tábory pro děti, mládež i dospělé zájemce. Za příznivou cenu se vždy snaží zajistit všechny základní služby pro bezstarostnou, spokojenou dovolenou - ubytování, stravu, program, společnou dopravu i pojištění. A důkazem, že se jim to daří, je spokojenost převážné většiny klientů, kteří se na tyto akce rádi i opakovaně vrací.

Sezóna začíná poslední červnový týden ve Vysokých Tatrách. Škola v přírodě Tatranská Lesná přímo pod Lomnickým štítem je přímo ideálním východiskem na turistické vycházky i vysokohorské túry. Také návrat bývá bez starostí, protože přímo pod ubytovnou je zastávka tatranské železnice ze Smokovce do Lomnice. Čtyř- až šestilůžkové pokoje jsou ideální pro rodiny nebo skupinky přátel. Po snídani se vyráží do hor s obědovým balíčkem a po výletu vítá vyhladovělé turisty řádná teplá večeře. Každý večer nebo v případě špatného počasí i přes den se hrají přátelské partie, turnaje v rapidu nebo bleskovkách podle výkonnostního složení rekreantů a jejich zájmu. Navíc šachisté z nedalekého Liptovského Mikuláše zde budou mít ve stejný termín své soustředění talentované mládeže. Všechna místa šestého tatranského pobytu byla již v polovině února obsazena.

Jubilejní 10. ročník pobytu v Itálii u městečka Caorle má znovu dva turnusy: 29.6.-8.7. a 6.7.-15.7. Pohodový osmidenní pobyt pod stany přímo u moře na pláži s kompletním zabezpečením a s odjezdem autobusu z Prahy, Jihlavy a Brna. Kvalitní kempink Falconera nabízí slušné hygienické zázemí. Ke koupání a slunění, výletům na kole, je možné si přes největší, polední vedra a po večerech každý den také zahrát přátelské nebo turnajové partie. V okolí je řada historických památek, zajímavá přírodní rezervace v laguně řeky, lodí nebo autobusem se vyplatí zajet do Benátek. Táborová kuchyně nabízí 3x denně většinou naše klasická jídla a po celý den zabezpečuje také nápoje. Ve vybaveném stanu pro 4 až 5 osob je navíc možné si cokoliv z vlastních surovin ohřát nebo uvařit. Děti bez rodičů mají zajištění pedagogický dohled, program i zkušenou zdravotnici. Na první turnus navíc stačí pouhé tři dny dovolené! Z osmdesáti míst v obou turnusech je dnes obsazena polovina.

Souběžně s pobytem v Itálii začíná na Dlouhé řece v Buchlovicích na Uherskohradišťsku další čtrnáctidenní tábor, vedený mezinárodním mistrem Richardem Bolkem. Tábor navazuje na tradici obdobných akcí v Dolním Bušínově, na Bartáku a v Středoletí a bude zde působit celá řada tradičních spolupracovníků od mezinárodního mistra Pavla Šimáčka až po velmistra Marka Vokáče a další.

Historie všech šachových pobytů začíná v roce 1986 ve stanovém táboře TJ Bučovice u vesničky Vřesovice nedaleko města Kyjov. Zde se i letos dvacítka pořadatelů sejde na konci prázdnin a pro 60 mladých šachistů bude zajišťovat kompletní čtrnáctidenní servis s bohatým šachovým i rekreačním programem. V termínu od 11. do 25. srpna na mladé talenty čekají turnaje o výk. třídy i na elo listinu ČR se zápisem partií, jejich rozbory, simultánky, lekce se zkušenými trenéry. Tábor a nejbližší okolí nabízí spoustu příležitostí na sportování, turistiku. Leží totiž v těsné blízkosti rybníka, kde se dá nejen koupat, ale i jezdit na lodičkách a také u lesa, kde probíhá spousta zajímavých soutěží a her. Zřícenina Cimburka, hrad Buchlov nebo zámek Buchlovice v dosahu pěšího výletu se nabízí k zajímavým výletům do historie. Dosud nabízí 45 volných míst pro děti do 15 let.

Informace o všech těchto akcích a úplné propozice najdete na webových stránkách cestovní kanceláře www.tiptour.oktip.cz kde jsou uveřejněny úplné podmínky v italském kempu (včetně výhod pobytu ve stanu, schéma stanu a tak podobně) a na stránkách pořadatelů www.sachybucovice.euweb.cz a www.tenzor.cz/SKLokoBrno, kde je navíc přehled o celé dvaadvacetileté historii šachových táborů i s výsledky turnajů a fotografiemi.

     Turnaj na fakturu

Mnoho firem, závodů a podniků pečuje o sportovní vyžití svých zaměstnanců. Refundují jim či alespoň přispívají na různá FIT centra, poskytují příspěvek na sportovní rekreaci, v leckterých případech uhradí i pronájem bazénu. Často se na tyto platby využívá fond kulturních a sociálních potřeb, do kterého povinně přispívají zaměstnanci procentuálním odvodem ze svých mezd.

Za jeden z prvních případů, kdy něco podobného proniklo i do šachu, můžeme považovat situaci, kdy nejmenovaná brněnská firma si u Šachového klubu Lokomotiva Brno objednala zorganizování šachového turnaje pro své zaměstnance. Oproti vystavené faktuře uhradila pronájem výpočetní techniky pro řízení turnaje, pronájem šachového materiálu a náklady na rozhodčího. Cenový fond ve formě věcných cen pro tři nejlepší hráče turnaje si firma zajistila sama. A tak už nic nebránilo tomu, aby poslední únorovou neděli odpoledne v prostorách brněnského Bobycentra zasedlo osm zaměstnanců firmy k turnaji hranému systémem každý s každým na sedm kol s tempem 2x15 minut. Po stručném poučení o pravidlech FIDE a malé instruktáži o práci se šachovými hodinami již pánové z firmy zasedli ke svým šachovnicím. I když v práci s hodinami se vlivem malé praxe projevovala určitá nejistota, po šachové stránce nebyly výkony nikterak špatné (jak mnozí soutěžící přiznali, hrají hodně šachy na internetu) a snesly by srovnání i se závodními šachisty. Důležitá však byla především herní pohoda a naprosto neformální a přátelská atmosféra, která turnaji vládla. Lze jen doufat, že nezůstane jen u tohoto prvního průkopnického počinu a šachy se stanou sportovní ( a současně i společenskou) záležitostí mnoha dalších firem a podniků

     Klubové úterý

Článek pana Kalendovského o průběhu klubového večera na Bobycentru v úterý 27. února najdete zde

     Dvanácté kolo základního turnaje

Tak, jak pomalu roztává sníh a blíží se haro, blíží se i závěr patnáctikolového základního turnaje. Ve dvanáctém kole proti sobě zasedlo osmnáct hráčů. Hošek porazil Janečka, Hafrovič Hálu,Strnad Fuchse a Smolka Effenbergra. partie Dvořák - Karapetyan skončila složitou pěšcovou koncovkou, o jejíž záludnosti neměli (zhruba) desetiletí aktéři Dvořák a Karapetyan nejmenší tušení. Zběsilým tempem cca 10 tahů za 15 minut minuli nevšímavě možnosti výhry a nakonec spokojeně dopluli do remízového přístavu. Zajímavý obrat měla partie sourozenců Němečkových. Mladší Broňa zle dotíral na svého staršího bratra Standu, který se prakticky po většině partie bránil v naprosto prohrané pozici. Jediná nepřesnost mladšího bratra umožnila Standovi kontrovat neodvratitelným matovýnm útokem a partii tak obrátit ještě ve svůj prospěch. Někdy je až neuvěřitelné, co je v dětských partiích všechno možné...

     Vyhrál Dobeš

(Jan JKalendovský) Šachisté z TJ Hodonice uspořádali turnaj v rapid šachu „Oční optika Medek Open“ za účasti 29 hráčů. Výsledek: 1. Oldřich Dobeš (SPgŠ Znojmo) 6,5(7), 2. Petr Adam (TJ Znojmo) 5,5, 3.-5. Tomáš Fojtík, Luboš Hemala, Petr Adam ml. 5, 6. Antonín Svoboda 4,5, 7.-12. Lukáš Mikulů, Filip Smrčka (všichni SPgŠ Znojmo), František Růžička (TJ Znojmo), Jiří Kacal, Pavel Burša (oba TJ Hodonice), Vojtěch Havel (SPgŠ Znojmo) 4 body.

     Petriacup - 2.kolo

Ve druhém kole turnaje Lokomotivy Brno o Pohár Petria Martišek porazil Kosíka, Vítězslav Novák Havla, Mouryc Doškaře a partie Kandalec-Dufek byla odložena. Po 2. kole vede Karel Martišek (Lok. Brno) 2 před Vítězslavem Novákem (ŠK Vinohrady) a Tomášem Mourycem (Sokol Bedřichov) 1,5 bodu. Turnaj pokračuje v Boby centru každé úterý a čtvrtek od 17 hodin.

     Petriacup

V brněnském Bobycentru zahájil v úterý 20. února další z tradičních dlouhodobých turnajů Petriacup. Počet přihlášených účastníků (osm, z toho polovina z našeho klubu) je pro pořadatele mírným zklamáním, nicméně díky přispění firmy Petria se turnaj přesto konat může. První cena je garantována ve výši 1000,- Kč. Průběžné výsledky najdete (zde.)

     Brněnský šach v číslech statistik

Brněnské tělovýchovné sdružení (pro nezasvěcené jde o nástupnickou organizaci bývalého Městského výboru ČSTV) vydalo před svou březnovou konferencí několik podkladových materiálů. Ze statistických čísel vyplývá, že nejpočetnějším sportovním svazem v Brně je fotbal (14 171 členů) před rekreačním sportem (4 694), plaveckými sporty (2862) atletikou (2591), volejbalem (2512) a tenisem (2504). Šachy s počtem 532 registrovanými hráči zaujímají až 23. příčku, což je s největší pravděpodobnější horší výsledek, než v ostatních okresech našeho kraje. Z velké části je to tím, že se do krajského města koncentrují i sporty, které na vesnicích a menších městech zázemí nemají – například takové horolezectví má v Brně 533 členů, čili dokonce o jednoho sportovce více než šachy. Ostatně BTS registruje 76 druhů sportů a z tohoto pohledu pak není postavení šachů až tak špatné.

Další čísla jsou však již neúprosná. Z celkového počtu 56 572 brněnských registrovaných sportovců pak na šachisty připadá necelé jedno procento. Do šachového sportu šlo z celkového rozpočtu Brněnského tělovýchovného sdružení 18 000 000 Kč formou dotací ze Sazky a dalších příspěvků zhruba 60.000 Kč, což je 0,3 % rozpočtu BTS. Z uvedených čísel plyne jediný závěr: na to, aby v BTS brněnští šachisté mohli v konkurenci dalších sportů více a důrazněji prosazovat své zájmy, musí podstatně zvýšit svou registrovanou členskou základnu.

     Základní turnaj vede stále Hošek

Jedenácté kolo základního turnaje favoritům nepřálo. Hafrovič prohrál s Janečkem a rovněž prohrál vedoucí Hošek, který si v partii s Hálou vybudoval vyhrané postavení, ale složitá pozice plná skrytých taktických možností stála mladého talenta příliš mnoho času a jeho spadnutý praporek nakonec partii ukončil. Boj o medaile tak začíná být napínavý. Ke kolu dnes zasedlo sedm dvojic, což svědčí o neklesající oblibě tohoto organizačně nenáročného turnaje.

     Rozhovor s Tomášem Polákem

Rozhovor Davida Cipryse s vítězem Mistrovství ČR mužů 2007 Tomášem Polákem najdete zde

     Mistrovství zrakově postižených

Článek Jana Kalendovského o mistrovství zrakově postižených najdete zde

     Vyhrál Sergejev

45 hráčů stanulo v brněnském Bobycentru na startu stejnojmenného rapidu. Suverénním vítězem se stal Vladimír Sergejev, t.č. hrající za Tatran Litovel. Sergejev přijel, vyhrál (porazil všechny soupeře a získal tak velký náskok, že poslední dvě kola si mohl dovolit neriskovat a partii zapůlit) a s tisícovkou v kapse jako hlavní cenou zase odejel domů. Další medailová umístění zanamenali Vladimír Ševčík (Duras Brno) a Karel Kratochvíl (Lokomotiva Brno). V turnaji nebyla nouze o kuriozní momenty, např. ve druhém kole se spolu střetli Milan Smištík s Martinem Červeným, na čemž by ještě nebylo nic divného, ale uvedená dvojice hrála … na dvanácté šachovnici. Věřte nevěřte, Smištík v prvním kole „pouze“ remizoval, zatímco Martin Červený v prvním kole dokonce prohrál s panem Martiškem… Výsledek partie na dvanácté šachovnici jako by předurčil další osud obou hráčů v turnaji: zatímco Smištík se ještě nakonec vytáhl na celkové šesté místo, Martin Červený spolu se svým bratrem skončili až na konci první třetiny výsledkové listině. Ve fotbale se o podobných výsledcích říká, že míč je kulatý; šachovnice sice kulatá není, ale před překvapivými výsledky ji to rozhodně nechrání.

     Tomáš Polák mistrem ČR v šachu

Po podzimním titulu bleskového mistra ČR se brněnský velmistr Tomáš Polák ozdobil i nejcennějším českým vavřínem - titulem mistra ČR v klasickém šachu. Rozhodla o tom dnešní dramatická partie s velmistrem Oralem, která začala jako mírumilovný Caro-Kann, záhy se změnila v nepřehlednou změť figur útočících na všech frontách a skončila bleskovým přepadem Oralova krále, který zachránil holý život jen za cenu těžkých materiálních ztrát.

Po karlovarské hegemonii Davida Navary a brněnském triumfu Viktora Lázničky byl letošní přebor mimořádně vyrovnaný, o titul reálně usilovalo plných 5 borců. Tedy asi by bylo přesnější napsat, že na titul mělo šanci prvních 5 borců, protože např. doyen startovního pole velmistr Vokáč se zcela evidentně spokojil s umístěním dobrým před úsilím o to nejlepší.

Zhruba od poloviny turnaje bylo zřejmé, že opakem neambiciózního Vokáče jsou zejména velmistři Babula a Polák. Vlastimil Babula podal pravděpodobně nejprofesionálnější výkon, soustředil se partie s hráči z dolní poloviny tabulky, zaímco s konkurenty poměrně rychle remízoval. Podle "ekonomického kritéria" počet bodů / počet provedených tahů by byl asi suverénním vítězem.

Tomáš Polák měl cestu k titulu trnitější. Kromě rozehřívací remízy s Vološinem a remíz s Blatným, Babulou a Votavou byly všechny ostatní partie nabité událostmi a většinou končily mezi posledními. Až na partii se Štočkem to byl Tomáš, kdo určoval směr boje v těchto partiích a nebyl ani jednou vážně ohrožen. Titul je určitě v nejlepších rukou. Kdyby diváci internetových přenosů hlasovali, čí sada partií jim přinesla největší uspokojení, byl by vítěz patrně stejný.

Tedy vše nejlepší a díky za skvělou reprezentaci jihomoravského šachu!

(David Ciprys)

     Polák s Vokáčem o medaili

Tomáš Polák je podle informací Michala Konopky tajným favoritem loňského vítěze Viktora Lázničky, ovšem do konce turnaje je ještě daleko a dnes stojí Tomášovi v cestě černý kůň soutěže Marek Vokáč, kterému v domácím prostředí evidentně přeje forma i štísko a prozatím je naprosto v pohodě. Určitě bude zajímavé, jakou oba borci zvolí taktiku. Tomáš by si remízou nejspíše pojistil jednu z medailí. V dalším kole ho totiž čeká „chodící bod“ Jirka Kočiščák, který hraje velmi sympatické otevřené šachy, žádná malá domů nebo remízový beton, ovšem výkonnostní odstup od velmistrů je přece jen značný a na „nudné“ koncovky nemá třináctiletý kluk zcela pochopitelně žádnou trpělivost. V partii s lídrem turnaje by měl Tomáš bílými přitlačit, ale Markovi bude pravděpodobně po dvou výhrách černými stačit remíza v jakémkoliv stádiu partie.

Kromě událostí v hlavním sále bohatě sledovaném na internetu a hekticky komentovaném na Novoborských stránkách se včera hrál tradiční VIP turnaj, jehož vítězem se stal majitel firmy Eurokomplex autoskla Pardubice Pavel Daněk. Čestné stříbro mezi celebritami vybojoval ředitel Dopravních staveb Brno Vlastimil Chládek.

     V Brně skončil Memoriál Gustava Tikovského

To je jak navztek. Hraje se finále Tikovského memoriálu, děti mají své „Druhé úterý“, příjde přítel fotograf – a nic pořádného se v klubovně Lokomotivy Brno v Bobycentru neděje. Tedy volných a bleskových partií se svými hrubkami a různými hlasitými komentáři, které musí rozhodčí „krotit“ je dost. Ale v samotných turnajích? Ve finále B Tikovského memoriálu se žádná partie nehrála. Martišek svoji výhru s Doškařem předehrál a pan Režný nakonec poslal e-mail, že bude nemocen až do 18. února, že by však po tomto datu své zbývající partie odehrál. Po posledním kole to již možné není, donese-li však lékařské potvrzení – vrátíme mu vratný vklad. Konečné pořadí: 1. Karel Martišek (Lok. Brno) 3(3), 2. Miloslav Doškař (Duras Brno) 2, 3. Břetislav Eichler (nereg.) 1, 4. František Režný (Velké Pavlovice) 0 bodů. Ve finále A šlo však o hodně (tedy hlavně o finační ceny) a dlouho to vypadalo, že na 1.-3. místě bude silná trojka se stejným počtem bodů i Sonnenbornem.Jarek Veselý se pokusil o výhru a podíl na první ceně v partii s vedoucím Michalem Šípkem. Protože to bylo skutečné finále, přinášíme ji celou
Veselý,J (2041) - Šípek,M (1995) [E80]
Brno /Tikovský-finale A/ (3), 13.02.2007
1.d4 Jf6 (R) 2.c4 g6 3.Jc3 Sg7 4.e4 d6 5.f3 c6 6.Se3 Da5 7.Dd2 a6 8.a3 b5 9.b4 Dc7 10.Vc1 Db7 11.Sd3 Se6 12.d5 bxc4 13.dxe6 cxd3 14.exf7+ Kxf7 15.Jh3 h6 16.0–0 Jbd7 17.Da2+ e6 18.Jf4 Vhe8 19.Jxd3 a5 20.Dd2 axb4 21.axb4 h5 22.Vb1 Jb6 23.Sh6 Jc4 24.Dg5 Jh7 25.Df4+ Sf6 26.e5 Jxe5 27.Jxe5+ dxe5 28.Dg3 g5 29.Je4 Db6+ 30.Kh1 h4 31.Dg4 Kg6 32.Jxf6 Kxf6 33.De4 Va7 34.Vfe1 Dd4 35.Dc2 Vea8 36.Dxc6 h3 37.gxh3 Pozici na diagramu pak hoši dlouho po partii, která skončila věčným šachem, rozebírali, ale cestu k výhře bílého nenašli. 37...Va2 38.Dc7 Vxh2+ 39.Kxh2 Df2+ 40.Kh1 Dxf3+ 41.Kg1 Dg3+ 42.Kh1 Dxh3+ 43.Kg1 Dg3+ Remíza.

Tím bylo dáno i konečné pořadí finále A Tikovského memoriálu: 1. Michal Šípek (Lok. Brno) 2,5, 2. Luboš Janda (Průkopník Bystrc) 2, 3. Jaromír Veselý (Lok. Brno) 1,5, 4. Michal Hnilička (Sokol Rudice) 0 bodů.
(Jan Kalendovský)

     Únorové Druhé úterý vyhrál Hošek

Právě probíhající jarní prázdniny se na tradičním žákovském turnaji dětí Druhé úterý „podepsaly“ jednak nízkou účastí (celkem jen 23 dětí – tak málo účastníků bylo na tomto pravidelném seriálu naposledy v září 2005), jednak větší nepozorností a i jistou rozjíveností účastníků (holt ta škola, která staví děti do latě, trochu schází), takže rozhodčí nakonec musel udělit i několik napomenutí. K dalším sankcím jako např. ubrání času se již sáhnout nemuselo, avšak neuvěřitelná roztěkanost většiny hráčů se projevila v mimořádném počtu hrubých chyb, a to i na předních šachovnicích. Soutěž tak především připomínala napínavou soutěžní loterii, v níž figurky lítaly sem a tam. V A turnaji nakonec zvítězil Martin Hošek před Jiřím Musilem (oba Lokomotiva Brno) a Radkem Přibylem (ŠK Tetčice). Uvedená trojice i se čtvrtým v pořadí Lukášem Sikorou dosáhla shodně po čtyřech bodech, takže o konečném pořadí musel rozhodovat střední Buchholz. Turnaj B (začátečníci) vyhrál Daniel Strava ze ZŠ Židlochovice.

     Blesky U Šťávů

(Jan Kalendovský) V bystrcké restauraci „U Šťávů“ se opět hrálo bleskově za účasti jedenácti šachistů. Výsledek: 1. Jiří Janota (Moravská Slavia) 8,5(10), 2.-3. Pavel Komprda (Tetčice), Boris Fiala (nereg.) 7,5, 4.-5. Pavel Kopkan (Jihlava), René Přibyl (Průkopník Bystrc) 6, 6.-7. Tomáš Kacálek (Střelice), Radek Bednařík 5, 8. Luboš Janda 3,5, 9. Antonín Fráňa (všichni Bystrc) 3, 10. Jaromír Pindej (nereg.) 2, 11. Jiří Sup (Lok. Brno) 1 bod.

     Mistrovství zrakově postižených

Od soboty 10. února do čtvrtka 15. února bude v Brně Mistrovství České republiky zrakově postižených šachistů. Pro případné diváky upozornění, že se soutěž koná v Komárově ve výškovém domě (vysokoškolské koleje) na ulici bratří Žůrků 5 a to denně od 13.30 hod a v pondělí je dvoukolo v 8 a 14 hod. Máme již k dispozici výsledky druhého kola - V druhém kole Kalík porazil Birtuse, Šereda Černého, Šulc Baňase a Šourková remizovala s Laholou. Vedou Jan Kalík a Radovan Šulc (oba Praha) 2 před Rudolfem Birtusem (Ústí nad Labem), Janem Baňasem (Praha) a Josefem Šeredou (Násedlovice) 1 bod.

     Polák jede, Blatný brzdí

MČR mužů má stále problémy s "internetovým krytím" odpovídajícím významu této akce. Výsledky z pátku ani soboty nebyly na oficiálním webu MČR ani druhý den ráno. Holt není nad širší pořadatelský kolektiv, jeden člověk takovou akci rozhodně neutáhne. Co funguje zatím perfektně je přenos partií, kterému vládne "náš" Petr Zálešák. Pokud si on-line přenos spojíte s pravidelnými skoky na stránky Novoborského ŠK, kde průběh partií komentují v reálném čase desítky příspěvků (není problém se také aktivně zapojit), je požitek téměř dokonalý. V sobotu večer se konečně rozjela i fotogalerie. Ze včerejšího kola si můžeme prohlédnout např. zahájení klíčové partie Jiřího Štočka a Tomáše Poláka, která pro brněnského borce skončila pernou, ale zaslouženou remízou a Tomáš se tak pomalu, ale jistě stává aspirantem na některé z předních umístění.

To Pavel Blatný po 4 krátkometrážních remízách dostal poměrně tvrdou ránu od Vlastimila Babuly. Dnes hraje Blatný s benjamínkem Kočiščákem, tak má možnost vrátit se na 50%. Třináctiletý Jirka Kočiščák z Frýdku-Místku se včera opět bez bázně a hany vrhnul na Leonida Vološina, investoval do něj jednoho a vzápětí i druhého pěšce, ovšem po nepřesnosti v časovce musel rychle kapitulovat.

Jednoznačně nejzajímavější partií aspirující na cenu za krásu byl souboj Pavla Šimáčka a Marka Vokáče. Skvělá "poziční" oběť dámy, po které se černé figury vyrojily jako včely z úlu, zatímco bílá dáma v ofsajdu čekala na svůj trapný konec, to byla skutečně lahůdka pro labužníky nejvyšší kategorie.

Nejsmutnějším hrdinou včerejšího kola byl Robert Cvek, ještě před 2 koly hlavní apirant na titul. V partii s domácím pražským JJ (Jiřím Jirkou) se nějak zapomněl vyvinout a soupeř mu přes svou obvyklou časovku nedal energickou hrou žádnou šanci.

Podobně zklamán musel být i Tomáš Oral. Neortodoxní bílá sicilka s obětí pěšce překvapila zřejmě hlavně jeho samého. Když soupeř z pevné pozice vystrčil první tykadlo, stálo to bílého kvalitu a pak už to šlo s pozicí rychle kopce.

     Schůze zástupců sokolských šachových oddílů

V sobotu 10. února proběhla v pražském Tyršově domě valná hromada zástupců šachových oddílů sdružených v České obci sokolské. Protože zápis z jednání ještě vzhledem k brzké době ještě není k dispozici, omezí se tento příspěvek jen na pár postřehů přímého aktéra jednání.

Z cca registrovaných šedesáti oddílů vyslalo svého zástupce na valnou hromadu pouze šestnáct oddílů, což je poměrně málo, a to i přes skutečnost, že mezi vykazovanými oddíly v ČOS je i řada takových, které hrají šachy pouze rekreačně a příležitostně, které nejsou zapojeny v soutěžích šachového svazu a jejich vedoucí ani necítí potřebu komunikovat s nějakým vyšším vedením a jezdit někam na schůze. Komisi sportu vede již několik let ing. Franc – obětavý šachista, který se chopil příležitosti získat do šachu od ČOS pro sokolské šachisty co nejvíce peněz. Pravomoci komise, kterou vede, jsou ovšem velice malé: rozpočet komise se pohybuje v rozmezí cca 70.000 Kč a ty se vydají v podstatě za soutěže a šachový materiál. Šachovým materiálem se rozumějí digitální šachové hodiny, kterými jsou postupně vybavovány všechny oddíly ČOS hrající Extraligu, první ligu a druhou ligu družstev dospělých.

Podstatně více peněz na samotné oddíly jde přes župní granty ČOS – tady však komise plní jen verifikační funkci – potvrdí, že uvedený oddíl skutečně hraje takovou soutěž, kterou v žádosti uvádí, a doporučí k vyřízení. Zda však oddíl skutečně peníze obdrží, již komise ovlivnit nemůže – o tom se rozhoduje „nahoře“ - na odboru sportu ČOS. Také je důležité, aby šachový oddíl (resp. sokolská jednota, jejíž je součástí) měl dobré postavení na župě, která má pravomoc přidělený díl peněz ještě změnit. Finanční toky do oddílů jsou tak hodně neprůhledné, ale je skutečností, že tam, kde si to dokážou ohlídat a hrají vyšší soutěže, si můžou přijít na relativně dost peněz, a to i u mládeže (důležité je, aby oddíly hrály Extraligu nebo I.ligu mladšího dorostu), kde zásluhou předsedy komise šachu ing. France byly šachy povýšeny do kategorie B podporovaných sportů v ČOS (zatímco dospělí zůstávají v kategorii C).

Přebory ČOS v šachu jsou součástí klasických otevřených šachových turnajů, avšak členové ČOS jsou zvýhodněni tím, že mají nárok na proplacení cestovného (jestli tomu bude tak i letos, není vyjasněno – zatím se to předpokládá jen u mládeže) a ze všech účastníků je pak vyhodnocen nejlepší sokolský hráč jako přeborník ČOS. Na vysoké úrovni probíhá takováto soutěž v kategorii mužů ve vážných partiích – jedná se o známý šachový festival v Klatovech, probíhající každoročně první týden v červenci. Letos tento festival bude rozšířen i o mistrovství žáků ČOS ve vážných partiích.

Přebory žáků v rapidšachu se vzhledem k faktu, že nikdo kvůli jednodennímu turnaji nepojede přes celou republiku hrávaly na dvou místech – zvlášť pro Čechy a zvlášť pro Moravu (naposledy byly tuším na Moravě pořadatelem Postoupky). Loni však byl pořadatel pouze jeden – Litvínov a pro nevhodný termín (polovina září, kdy se šachový kroužky dětí teprve rozbíhají) a slabší propagaci se mistrovství zúčastnilo jen deset dětí. Letos nepřišla nabídka na pořadatelství žádná, a tak komise v časové tísni reagovala na nabídky přítomných členů a na místě přidělila pořadatelství žákovského rapidšachu do Rajhradu a do Mladé Boleslavi. V sídelním městě automobilky Škoda proběhne také mistrovství ČOS v rapidšachu mužů. Pro rok 2008 však již budou vyhlášené řádné konkurzy a úkolem komise zůstává zlepšit a zintenzívnit styk s oddíly, aby byla o sokolských šachových akcích větší informovanost.

Tradiční stesky na větší startovné v soutěžích družstev vyžadované ŠSČR od oddílů nesdružených v ČSTV byly letos přebity ostrou kritikou ŠSČR a jeho sportovně technické komise za hrací tempo, které bylo zvoleno ve vyšších soutěžích družstev dospělých. Téměř unisono bylo kritizováno, že šachový svaz před několika lety doporučoval nákup digitálních hodin jisté značky, a pak zvolí tempo, které na těchto hodinách nejde nastavit. Ještěže na schůzi nebyl přítomen žádný člen STK ŠSČR, protože v jednací místnosti nastala taková atmosféra, že od něj ani ten příslovečný pes kůrku nevzal. Protože však někteří zvláště rozhorlení delegáti slibovali, že uvedený problém patřičně rozvíří na blížící se konferenci ŠSČR, mají se funkcionáři STK ŠSČR ještě na co těšit.

Úplnou perličkou na závěr bylo objasnění způsobu vedení administrativy v ČOS. Mnoho sokolských jednot (a zvlášť ty s větším počtem členů) si vedou výkazy členské základny v elektronické podobě, nejčastěji v Excelu. Vedení ČOS však tvrdošíjně vyžaduje každoročně ruční vyplňování papírových tiskopisů do předtištěných tabulek, načež v pražském ústředí se tyto vyplněné tiskopisy přiťukávají do vnitřního databázového programu (bohužel nekompatibilního s Excelem). Přidělává se tak zbytečná práce nejen dobrovolným funkcionářům v jednotách, kteří ručním vypisováním členské základny u větších jednot stráví celý víkend, tak i sekretariátu ČOS, jenž pak musí (možná zbytečně) zaměstnávat příliš mnoho administrativních sil, které stejně nestíhají. Běžný je pak stav, že dokumenty tři měsíce leží na ústředí ČOS, než přijde řada na jejich zpracování, a pak se najednou musí šturmovat. Kouzelná byla taky odpověď pracovníka sekretariátu na mou kritiku, že (bývalá již nyní) náčelnice odboru sportu naší jednotě neodpověděla ani na jediný mail: „Ona sestra náčelnice je staršího věku a s počítačem se pracovat teprve učila…“

Nechci kritizovat Sokol jako takový, sám konečně působím ve venkovské jednotě, takže vím, jak nekonečná a málo oceněná je práce cvičitelů a dalších dobrovolných funkcionářů. Ale systém řízení a vedení administrativy je v této organizaci příšerný. Odporuje i vlastním tradicím Sokola, který kdysi patřil k průkopníkům všeho nového, zatímco dnešní způsob vedení a šíření informací z něj dělá nepružnou a zastaralou byrokratickou organizaci. Konečně se stačí jen podívat na kvalitu a vedení webových stránek České obce sokolské a srovnat např. se stránkami „konkurenčního“ ČSTV. Sokolští šachisté ovšem vzhledem ke svému počtu mnoho nezmohou (byť šachy v ČOS patří co do počtu členů ze zhruba sedmdesáti registrovaných druhů sportů na šestnácté místo), je potřeba, aby se proti neefektivnímu systému vzbouřily samotné sokolské jednoty.

Miroslav Hurta

     Tikovského memoriál - Finále II

Čtvrteční den dohrávek finálových skupin Memoriálu Gustava Tikovského v brněnském Boby centru se opět musel obejít bez pana Režného z Velkých Pavlovic, jehož nemoc je zřejmě trvalejšího rázu. O šachových nemocech napsal kdysi vědecké pojednání slavný MUDr. Tarrasch. Běžná je třeba „Amaurosis scacchistica“ neboli „šachová slepota“. Na pana Režného zase zaútočil „Nullus bacilus“, takže konečný výsledek jinak sympatického borce bude stoprocentní (6 řádných a 3 kontumační nuly).

Ve finále A se hrála důležitá partie Šípek-Hnilička. Po dlouhém manévrovacím boji se v poměrně zablokované pozici bílému povedlo obsadit věžemi sloupec c a zaútočit dámou na slabé pěšce c6 a a6. Černý se bránil protiútokem na volném sloupci f, leč v kritické situaci se příliš spolehl na „matový“ nástup h-pěšce (dámu měl na f3), což dalo bílému příležitost dobýt se stálým šachováním svou dámou tři pěšce a bylo vymalováno. Veselý s Doškařem dohrávali odloženou partii z předskupiny. Veselý se dostal k silnému útoku rovněž na volném f-sloupci, který zakončil vyhrávající obětí kvality

Mimochodem, všimli jste si, že nejčastěji zvoní mobil nejslabším hráčům, kteří hrají v klubu volné partie? Jsou to buď kavárenští borci, kterým nevadí, že ruší ostatní, nebo ještě nedorostli k ratingu pro závodní hráče a nemají tedy vžitý jinak běžný etický kodex při hraní šachu.

Jediným rušivým momentem v partii Martišek – Eichler byla opakovaná „nápověda“ nejmenovaného staršího hráče, který bílému celkem běžně kazí tímto způsobem partie. Ale starého psa novým kouskům nenaučíš – pan N. bude napovídat asi do smrti… V úterý turnaj končí a vůbec není jasné, kdo vyhraje. Stav je nyní: Šípek 2, Janda, Veselý 1, Hnilička 0. Hraje Šípek s Veselým a Janda s Hniličkou. Při rovnosti bodů na prvních dvou (třech) místech asi uspořádáme dodatečný rozstřel v rapid šachu.

Jan Kalendovský

     Na MČR mužů hájí jih Moravy dva velmistři

Mistrovství ČR mužů má v posledních letech stoupající trend i zvuk. Loňské brněnské je ještě v dobré paměti (i díky skvělé knize Rošády pod Špilberkem), letošní pražské popojelo vpřed zejména cenovým fondem (195,000Kč) a přes neúčast Davida Navary (nehledě k jeho studijním povinnostem je jeho "tržní cena" nad možnostmi všech českých pořadatelů vícedenních turnajů) je sestava s 8 hráči přes 2500 velmi reprezentativní.

Mimochodem, že se hraje bez Davida Navary, si ihned všimla většina komentářů v médiích. Jeden z nich naleznete např. na jednom z nejnavštěvovanějších serverů www.centrum.cz. Z něj vede odkaz na rozhovor s Davidem Navarou, který začíná "Díky němu se šachy po letech dostaly na přední místa tuzemských sportovních zpráv..."

Jih Moravy reprezentují jediní dva zbývající "pravověrní" Brňáci - velmistři Tomáš Polák a Pavel Blatný. Při troše nadhledu by k nim šlo zařadit i vedoucího muže papírového pořadí velmistra Vlastimila Babulu.

Tomáš Polák vyfasoval pro první kolo neprůstřelného Leonida Vološina - vzpomeňme na jeho loňské komentáře pro diváky "Proč byla zase remis? Mohl jsem hrát tam i tam, to je všechno ještě teorie, ale je teprve první (druhé, třetí atd.) kolo..." Totálně zablokovanou pozici se lámat přes koleno nechtělo ani jednomu z velmistrů.

V příštím kole hraje Tomáš bílými s Šimáčkem (ten prohrál v úvodním kole s Oralem) a lze se jen vsázet, zda černý zvolí taktiku hop nebo trop (to by zrovna proti pevnému Polákovi nemuselo dopadnout dobře), nebo zkusí remízový beton na uklidnění (to ovšem nemá černý zrovna v povaze).

Pavel Blatný s Janem Votavou dokončili už ve 13. tahu přechod do koncovky, kterou tahat dál byla jen ztráta času. V dnešním 2. kole hraje Pavel černými s Vološinem, očekávat o moc více tahů se nedá.

Posledním jihomoravským želízkem v Praze je Petr Zálešák, bez jehož zkušeností s on-line přenosy by snad podobná akce ani nemohla proběhnout. Jemu patří velký dík také za fotografie.

     Tikovského memoriál - finále I

V druhém kole finále Tikovského memoriálu hrály opět jenom tři dvojice. Pan Režný (jsa asi stále nemocen) se potřetí k soutěži (tentokrát bez omluvy) nedostavil a tak byl rozhodčí nucen připsat kontumační bod panu Martiškovi. V druhé partii finále B zdolal pan Doškař již vyléčeného pana Eichlera v královské indické hře matovým útokem.

V hlavním finále se tentokrát bránil Jarek Veselý proti Hniličkovu 1.e2-e4 sicilskou hrou. Brzy stála na desce „dračí obrana“, v níž bílý nehrál podle teoretických příruček, leč podle své vlastní hlavy. Typickou zdánlivou obětí jezdce na e4 se černý dostal k silnému d5 a bílý řešil vzniklé problémy nekorektní obětí figury. Na závěr sám vběhl králem do matu.

Velmi dobrou šanci na celkové prvenství propásl dnes Luboš Janda. Na partii s Michalem Šípkem se dobře soustředil, hrál velmi zodpovědně a dosáhl prakticky remízové pozice.Dopustil se však hrubé chyby a partii prohrál. Tentokrát měl pan Šípek štěstí, ovšem kdo ví, zda méně zkušeného soupeře nedeprimovalo jeho sebevědomí, s jakým naznačoval, že s lepším střelcem musí přece vyhrát!

Takže před čtvrtečními dohrávkami a úterním závěrečným kolem mají ve skupině A Šípek, Janda a Veselý 1 bod, Hnilička 0, ve skupině B Martišek 2, Doškař 1, Eichler a Režný 0 bodů.

Souběžně s oběma turnaji se hrála řada volných partií, s dětmi rozebírali jejich partie trenéři Hurta a Vojáček, jako diváci se zde objevili např. pan Komprda, Vykydal, Spodný (pídící se po výsledcích 1. ligy – ano, ještě jsou vynikající korespondenční mistři, kteří nemají nejen internet, ale ani počítač!), Beneš, Hanák, paní Herberová (naše bývalá výborná reprezentantka a mnohonásobná finalistka mistrovství republiky žen, propagátorka nejprve jógy, a teď zase esoterických věd, připravující učebnici šachu pro mateřské školky), blicky hráli Zejda, Janota, Novák, Martišek, Stojan, Kandalec, Sup a další, úřadovali Jiří Vachek a Vendelín Hafrovič. A byl tu opět jeden svérázný „bezdomovec“, který si navykl chodit na šachy, i když v hotelu Boby nejsme, takže příště bude prý vyveden hotelovou ochrankou…

Jan Kalendovský

     Základní turnaj

Úterý 6. února bylo v šachové klubovně Lokomotivy Brno poměrně klidným dnem. Na tzv. „základní turnaj“ se dostavili jen ti nejvytrvalejší, včetně vedoucího žáka Hoška, který zaznamenal překvapivou prohru s panem Strnadem. Dalším překvapením byla prohra pana Petlana s panem Janečkem. V oboustranně téměř zablokované koncovce měl černý (Petlan) lepšího jezdce a šance na výhru, Janeček s horším střelcem však vyhrál na čas. Petlan nejasně tušil, že by mohl reklamovat remízu, po pádu praporku bylo však již pozdě. Tož se mu aspoň dostalo dodatečného výkladu od rozhodčího: „má-li hráč poslední dvě minuty, může u rozhodčího reklamovat remízu, pokud soupeř evidentně nehraje na výhru, nýbrž jen na čas“ – je to sice trochu zjednodušený výklad, ale v té konkrétní pozici se mohl černý takto zachránit.

     Turnaj U Pásků

Únorové sobotní bleskové turnaje v restauraci „U Pásků“ v Brně mívají rekordní účast – letos bojovalo 26 šachistů. Výsledek: 1. David Holemář (Lok. Brno) 22,5(25), 2. René Přibyl (Průkopník Bystrc) 22, 3. Stanislav Staněk (Bydo Zakřany) 21, 4.-5. Jaromír Veselý (Lok. Brno), Václav Chládek (Garde Lipovec) 17,5, 6. Gustav Nikodém (Mor. Slavia) 17, 7.-8. Michal Šípek (Lok. Brno), Jaroslav Novotný (Bydo Zakřany) 16,5 atd. Ceny: 400, 250, 200, 3x100 Kč + řada věcných cen (trička, ručníky, skleničky, brašny), které věnoval pan Vlastimil Chládek.

     Pátek U Šťávů

Také v Bystrci pokračoval neoficiální seriál pátečních bleskových turnajů. Výsledek: 1. René Přibyl 9,5, 2.-3. Radek Bednařík (oba Průkopník Bystrc), Pavel Komprda (ŠK Tetčice) 9 atd.

     Žákovský přebor Brna-města

Městský šachový svaz Brno připravil ve dnech 1.-2. února druhý ročník otevřeného přeboru žáků v šachu. Záměrem je zajistit mládeži s většími šachovými dovednostmi kvalifikační turnaj s možností uhrát si ELO. I letos byla tato třídenní akce, která se konala v šachové kavárně hotelu Bobycentrum, kvalifikací na podzimní Přebor Moravy a Slezska. Opět byly připraveny turnaje v uzavřených skupinách v kategoriích H16, H14 a H12 po osmi účastnících s lákavým cenovým fondem. Jeho podstatou jsou finanční ceny v hodnotě dva tisíce korun sloužící k úhradě nákladů na vícedenní šachové akce mládeže a další věcné ceny pro každou skupinu. O vítězi kategorie H10 rozhoduje poslední den akce turnaj v rapid šachu. A tak letošní přebor hráli účastníci nižší věkové kategorie než tomu bude na podzim. Brzké konání kvalifikace ovlivnil již tradičně velmi obsáhlý šachový mládežnický kalendář.

Pro zvýšení úrovně v uzavřených skupinách se pořadatelé se snažili zpřístupnit přebor (především zavřené skupiny) také mimobrněnským hráčům, ke kterým patřili hráči z Rožnova p.R. (ŠSZK), Veselí n.M, Tišnova a Tetčic. Vše nasvědčovalo tomu, že ve srovnání s loňským ročníkem budou účastníci soutěžit o lákavé ceny ve třech uzavřených skupinách. Těsně před turnajem z účasti mnoha hráčů sešlo, a tak se na startu losovaly dvě skupiny. Ta první dorostenecká (H16) čítala šest přihlášených a druhá starších žáků (H14) osm účastníků.

V prvním kole se v obou skupinách bojovalo rezultativně. Favorité bodovali. Vyjímkou byla remíza Zavadilové (Duras) s Ondračkou (Lokomotiva). Partie mimobrněnských hráčů Bílek - Menšík byla odložena.

Druhý den ráno nastoupilo k bojům již sedm dvojic. Dorostenci ve dvoukolém klání zaznamenali tři remízy a bylo zřejmé, že o první místo se utká trojice favoritů Bílek, Svoboda, Přibyl se 2,5 body a celým bodem náskoku před čtvrtým Menšíkem. "Mládežníci" měli na pořadu tři kola. Ranní nedochvilnost jakoby nepoznamenala dobře hrajícího E. Medunu jun., když ranní partii vyhrál. V dalších kolech v lepších pozicích ale chyboval a prohrával a ztratil tak kontakt s čelem tabulky. Nevyrovnaný výkon předvedl také L. Sikora, když uhrál pouhou remízu. Trochu lépe na tom byli M. Lapúník a O. Strnad. A tak jedinými pronásledovateli nejmladšího účastníka M. Blahynky se 3,5 body byli Zavadilová a Ondračka se 2,5 body.

Ve třetím dni čekala na dorostence již pouze dvě kola. Vedoucímu triu se zřejmě bojovný duch přes noc vytratil. Když své partie remizovali, přičemž spolu hráli dvojice Bílek - Svoboda a Svoboda - Přibyl (den před tím partie Bílek - Přibyl také 1/2), dofinišovali do cíle všichni se ziskem 3,5 bodů. Vítězem se stal P. Bílek díky lepšímu pomocnému kritériu, o pořadí na druhém a třetím místě musel rozhodnout los. Rozhodl ve prospěch K. Svobody, který se stal také vítězem kategorie H16.

Mládežníky čekala i tento den tři kola, v nichž se odehrály pouhé tři remízy. Jejich bojovnost mohla být příkladem hráčům v první skupině. M. Blahynku pronásledovala nakonec pouze K. Zavadilová (přiblížila se mu na rozdíl půl bodu po šestém kole), když navíc V. Ondračka v pátém kole prohrál s O. Strnadem. Poslední kolo ovšem přineslo překvapení, když O. Strnad porazil oddílovou hráčku K. Zavadilovou v miniaturce. M. Blahynka tak mohl být dostižen pouze V. Ondračkou. Díky výhodnému losu se v partii Blahynka - Fabík překvapení nekonalo a celý bod přinesl Martinovi zasloužené vítězství ve skupině (i v kategorii H14 a souběžně i v kategorii H12), jež bylo zasloužené zejména proto, že vyhrál s bodovým náskokem před spoluhráči o celou kategorii staršími. A k tomu turnaj absolvoval bez prohry.

V 10 hod. posledního dne přeboru odstartoval turnaj v rapid šachu pro hráče v kategorii H10. Školní volno a po delší době trochu příznivé podmínky na horách, patrně ovlivnily účast. Na startu se sešlo pouze 10 zájemců. Většina účastníků tohoto turnaje ještě nemá velké zkušenosti s šachovou hrou na úrovni od krajské výše, a tak jejich projev mnohdy provázela i vážná pochybení, jejichž výsledkem byly rychlé konce partií. V turnaji hraném na pět kol s tempem 20 min. pro každého hráče na partii se nakonec vítězem stal D. Karapetyan se čtyřmi body. Jen díky horšímu vedlejšímu hodnocení skončil na druhém místě oddílový hráč A. Dvořák, jenž se stal vítězem kategorie H10.

Byť se letošního Otevřeného přeboru Brna mládeže zúčastnilo méně hráčů (celkem 24) než v loni, podařilo se uspořádat dvě uzavřené skupiny s poměrně zajímavým výkonnostním složením. Průměrné ELO dorostenecké skupiny 1625 značně převyšoval K. Svoboda. Skupina starších žáků měla průměrné ELO 1395 a byla mnohem vyrovnanější. Pouze L. Sikora svým ratingem přečníval, ale obsadil střed tabulky.

Vyhodnocení jednotlivých turnajů probíhalo postupně po jejich dohrání. Předáním medailí, diplomů, výherních šeků a věcných cen doprovázených fotografiemi a následným pozváním na další mládežnický program byl turnaj prohlášen za úspěšně zakončený.

Zdeněk Vojáček

     Tikovského memoriál - dohrávky

Ve čtvrtečním zahajovacím kole finalových skupin Tikovského memoriálu museli jsme opět improvizovat. Pan Režný oznámil prostřednictvím pana Martiška, že nepříjde kvůli chorobě ani dnes, pan Eichler opustil na chvíli lůžko, aby se svému soupeři Martiškovi omluvil osobně, pan Šípek se již před několika dny dohodl s Hniličkou také na odložení partie, neb šel k zubaři. Tož jsme ve finále B sestavili z přítomných jedinou možnou variantu a hrála se partie třetího kola Martišek-Doškař. Bílý zahájil svým dnes oblíbeným Birdovým zahájením a posléze svého protivníka udolal. Ve finále A si zopakovali Janda s Veselým zahájení své partie z předskupiny. Tentokrát se však bílý poradil s „Fritzem“, což mu vyneslo překvapivý, ale zasloužený bod. Partii, která začala dosti divoce, vám nabízíme:

Janda,L (1689) - Veselý,J (2041) [C13]
Brno /Tikovský mem. -finale A/ (1), 01.02.2007
1.e4 e6 2.d4 d5 3.Jc3 Jf6 4.Sg5 Se7 5.e5 Je4 6.Sxe7 (V základním turnaji hrál zde Janda 6.Jxe4 a prohrál. Doma si s Fritzem připravil celou variantu podrobně - a to přineslo úspěch) 6...Jxc3 7.Dg4 Dxe7 8.Dxg7 Db4 9.Dxh8+ Kd7 10.Jf3 Jb1+N [RR 10...Dxb2 11.Kd2 Jb1+ 12.Vxb1 Dxb1 13.Dxh7 a5 14.Dxf7+ Kc6 15.Df8 1–0 Dominguez,L-Heidenfeld,M/Istanbul 2000/EXT 2001 (15)] 11.Ke2 Dxb2 12.Vxb1 Dxb1 13.Dxh7 Dxa2 14.Ke3 Kc6 15.Dd3 b6 16.h4 (Až sem plod domácí přípravy bílého!) 16...a5 17.Db5+ Kb7 18.Db3 Dxb3+ 19.cxb3 Sd7 20.h5 b5 21.h6 Ja6 22.Jg5 a4 23.bxa4 bxa4 24.Sxa6+ Kxa6 25.h7 a3 26.h8D Vxh8 27.Vxh8 Ka5 28.Kd2 Kb4 29.Kc2 Sa4+ 30.Kb1 Sb3 31.Vc8 Kc3 32.Jf3 1–0

Mezitím, co se hrála tato „divočina“, usadili se další návštěvníci Boby centra k zápasu městského přeboru mezi vedoucí Lokomotivou H (družstvo kapitána Mazance) a Durasem E (které vede Leoš Fojt). Hostům dva hráči nepřišli – začínali tedy zápas s jistým handicapem. Za zmínku stojí vítězství pana Češka (Loko) proti starému lišákovi Standovi Fuchsovi. Fuchs svého soupeře pozičně přehrál, v závěru však podcenil jeho taktickou pohotovost a přehlédl poměrně jednoduchý matový obrazec. Nakonec Lokálka zvítězila 6:2, když druhý bod pro hosty získal v hektickém závěru Kaláb proti Ličkovi, kterému zbývalo ve složité pozici jen pár minutek do „rychlé smrti“. Líbila se nám partie na první desce a tak vám ji přinášíme také. Z městských soutěží se partiáře nesbírají, přitom zde hrají mnohdy borci velmi silní.

Vítovec,J (2029) - Tomiška,M (1962) [B38]
MP /Loko H-Duras E/ (7), 01.02.2007
1.e4 c5 2.Jf3 Jc6 3.d4 cxd4 4.Jxd4 g6 5.c4 Jf6 6.Jc3 d6 7.Se2 Sg7 8.Se3 0–0 9.0–0 a6 10.f4 Vb8 11.Vc1 Sd7 12.a4 Da5 13.Jb3 Db4 14.e5 (Pěkný motiv chytání černé dámy) 14...Jg4 15.Sc5 dxc5 16.Jd5 Je3 17.Jxb4 Jxd1 18.Vcxd1 Jd4 19.Jxd4 cxb4 20.a5 Vfd8 21.Jc2 b3 22.Jd4 b6?! 23.Jxb3 bxa5 24.Jc5 Sc6 25.Jxa6 Vxd1 26.Jxb8 Vd2 27.Jxc6 Vxe2 28.b3 f6 29.Jxe7+ Kf7 30.Jc6 Va2 31.Vd1 fxe5 32.Vd7+ Kg8 33.fxe5 a4 34.e6 axb3 35.Vd8+ Sf8 36.e7 1–0

     Tikovského memoriál před finále

V pokračování článků z Memoriálu Gustava Tikovského se Jan Kalendovský přiznává k verdiktům, které by před nově ustavenou Komisí rozhodčích JmŠS mohl snad i utajit:

K sedmému kolu omluvil se ústy své paní pan Eichler, který leží v domácím ošetření s chřipkou. Měl hrát s p. Jandou – protože však se jednalo o kolo poslední, vzal jsem na vědomí jejich remízovou dohodu. Naopak pan Martišek s panem Režným odehrají svoji partii dodatečně – na rozdělení do finálových skupin nemá již vliv.

Ošidnější bylo rozhodnout o odloženém duelu Veselý vs. Doškař. V posledním kole sice Miloslav Doškař nakonec podlehl Michalu Šípkovi, ale teoreticky ještě mohl předběhnout p. Hniličku (ten hrál s Veselým pouhých deset tahů a pak přehlédl ztrátu figury a vzdal se), ovšem čas na dohrávku již nebyl. Takže Doškař nabídl svoji resignaci. Ta přijata nebyla – partie se bude dohrávat v určeném termínu, do finále A byl zapsán Michal Hnilička. Jak je vidět, i při pouhých osmi hráčích se může rozhodčí zapotit, zejména když třetina účastníků buď onemocní, nebo je služebně týden i déle mimo.

Jen podotýkám, že turnaje v Lokomotivě Brno řídím již deset let a za tu dobu jsem nikoho nezkontumoval, ač několikrát byla k tomu příležitost a snad i pravidla tento postup napovídala. Takže můj postoj k rozhodování soutěží vychází ze zásad „zdravého rozumu“, čímž možná neobhájím svoji kvalifikaci a na konci roku 2007 budu konečně této funkce zbaven.

Promiňte toto malé extempore – jinak bylo v Boby centru v úterý 30. ledna 2006 poměrně „dusno“. Tři zápasy různých soutěží družstev, další kolo turnajů „Memoriál G. Tikovského“ a „Základní turnaj“, běžný hrací den a trenink mládeže. Včetně diváků a funkcionářů jsem kolem šesté hodiny zběžně napočítal 80 šachistů. Z kuriozit mohu zaznamenat jen velmi hlasitou hádku p. Messerschmidta s rozhodčím i soupeřem v utkání městského přeboru družstev – šlo zřejmě o údajně špatně nastavený čas při dohrávce partie

     Deváté kolo základního turnaje

V úterním devátém kole základního turnaje startovalo jen pět dvojic, neboť řada tradičních účastníků byla povolána svými kapitány do sestav pro utkání městského přeboru a městské soutěže družstev. Spolu se základní soutěží a Memoriálem Gustava Tikovského tak na Bobycentru hrálo na osmdesát dětí a dospělých.

V základním turnaji překvapivě hladce prohrál dosud vedoucí hráč turnaje Martin Hošek s Radkem Strnadem. Přes tuto prohru Martin zůstává stále v čele tabulky, na dalších místech průběžného pořadí jsou Vendelín Hafrovič a Ladislav Prášek

     Kalendářový turnaj

(Jan Kalendovský) Šachový klub ŠK 64 Brno pořádá vždy na začátku roku bleskový „kalendářový“ turnaj. Letos soutěžilo o nástěnné kalendáře v hlavní skupině 12 borců. Výsledek: 1.-2. Josef Spodný, Martin Nový 8(11), 3. Jaroslav Binder 7, 4. Daniel Plšek 6,5, 5.-7. Jiří Platovský st., Vladislav Sládek, Karel Zejda 5,5, 8. Josef Štolba 5, 9.-10. Jan Masařík, Miloš Bezdíček 4,5, 11. Otto Rybníček 3,5, 12. Zdeněk Tioka 2,5 bodu.

     Naše A družstvo v čele tabulky I.ligy družstev ml.dorostu

Sobotní Bobycentrum se stalo útočištěm pro padesátku dětí bojujících za svá šestičlenná družstva v mládežnické první lize družstev mladšího dorostu. Tak jako v soutěži dospělých i u mládežnických družstev prochází hranice mezi dvěma soutěžními skupinami napříč naším krajem (ba přímo – přesně jako u dospělých – napříč městem Brnem), a tak Poštorná, Brankovice a Duras Brno hrají ve skupině VÝCHOD, zatímco dvě družstva Lokomotivy Brno jsou zařazena do skupiny JIH.

Ve skupině VÝCHOD nabité silnými družstvy Frýdku-Místku a Orlové hrají naše družstva pouze o záchranu. Je proto s podivem, že hned dvě družstva – Poštorná a Brankovice – si dovolila nemístný luxus nastoupit pouze v pěti hráčích. Brankovice dokonce nastoupily v pěti i k nedělnímu utkání a výsledek „se dostavil“ – po třech drtivých prohrách (za družstvo bodoval jen Vítek Sedlář) mají Brankovice zaručený sestup ze soutěže. Po loňském sestupu z dorostenecké extraligy je tak prudký výkonnostní pokles u družstva málo vídaný, i když nikoli výjimečný. Zatímco u družstva dospělých za podobným úpadkem většinou stojí finanční obtíže a úprk hráčů jinam, u mládežnického družstva to signalizuje problém v generační obměně dětí.

Poštorná dokázala porazit slabé Brankovice i oslabené Boršice (ty už ale v neděli nastoupily proti Brankovicím v sestavě posílené o extraligové hráče), ale prohrála s Durasem, který ve všech třech kolech exceloval a soupeře jednoduše smetl ze šachovnice. Tím udělal důležitý krok k záchraně a již může hrát v pohodě, zatímco Poštorná sestupové problémy od sebe ještě tak úplně neodvrátila.

Bez sestupových starostí jsou naopak v Lokomotivě Brno, kde obě družstva hlavní cíl – zachránit se – již splnila a A družstvo po porážce Náměště a Bedřichova aspiruje dokonce na návrat zpět do Extraligy dorostu. Lokálka má ovšem obrovskou výhodu, že z důvodu geografického rozdělení byla zařazena do skupiny JIH, která je o celou třídu slabší než skupina VÝCHOD. Případné setkání Lokomotivy s frrýdeckomísteckými celky nebo s družstvem Orlové (mající v sestavě výborně hrající sestry Olšarovy a posíleným polskými hráči) by áčko Lokomotivy velmi pravděpodobně nezvládlo bez ztráty nějakého toho bodíku, zatímco ve skupině JIH je naprostým suverénem.

     Memoriál Gustava Tikovského - 6.kolo

Šestému kolu Memoriálu Gustava Tikovského, které se hrálo ve čtvrtek ve Sport-Casinu hotelu Boby centrum, předcházela dohrávka tamtéž v úterý. Michal Šípek, který se zotavuje po nehodě, kterou utrpěl na lyžařském zájezdu, přemohl nakonec pana Martiška a značně si vylepšil šance na postup do užšího finále.

V dnešním řádném kole bojovaly pouhé dvě dvojice, protože pan Doškař byl omluven a pan Janda dal přednost zápasu městského přeboru družstev mezi Lokomotivou I a Průkopníkem Bystrc B (ten se hrál v téže náhradní místnosti s ruletou, spoustou televizních obrazovek – ideální byl jen program pro neslyšící a sázkovými kancelářemi). Šípek zdolal pana Eichlera, který se dlouho pasivně bránil, až spáchal sebevraždu vpuštěním černé věže na druhou řadu s prakticky nekrytelnou matovou hrozbou. Pan Hnilička v koncovce stejnobarevných střelců zdolal pana Režného.

Zajímavější byly zmíněné dva zápasy soutěží družstev. Lokomotiva I díky statečnému výkonu kapitána Petlana zvítězila 4:3 (poslední deska zůstala oboustranně neobsazena), zatímco v zápase městské soutěže mezi Lokomotivou M a Durasem F došlo k několika kuriozitám. Pan Kňazský teprve kolem 30. tahu zjistil, že si v základním postavení spletl dámu s králem, což mohlo vést k fatálním následkům, ale jeho soupeř doktor Mazanec přistoupil velkomyslně na nutnou úpravu pozice a pokračovalo se v pohodě dál.

V souboji Jiří Látal (85 let) vers. Josef Špalek (77 let) zvítězila již ve 13. tahu větší zkušenost a Duras F se ujal vedení. Vítěznou partii legendárního brněnského šachového funkcionáře přinášíme aspoň v notaci – i když se soupeř dopustil hrubé chyby, bod je přece bod! Látal – Špalek: 1.e4 e6 2.d4 d5 3.exd5 Dxd5 4.Jf3 c5 5.Jc3 Dd7 6.Sb5 Jc6 7.Je5 Dc7 8.Sf4 Sd7 9.dxc5 Jxe5 10.Sxd7+ Dxd7 11.Sxe5 Dxd1+ 12.Vxd1 Sxc5?? 13.Sxg7 a černý se vzdal.

Mezitím předseda a prezident ŠK Lokomotiva řešili v ústraní různé klubovní záležitosti a již téměř definitivní rozhodčí čekal v přilehlé hospůdce (Gambrinus 10 za 22 Kč), až skončí boje na šachovnicích, aby mohl uklidit materiál.

     Pátek U Šťávů

Druhou letošní bleskovou soutěž v bystrcké restauraci „U Šťávů“ absolvovalo 11 borců. Výsledek: 1. Pavel Komprda (Tetčice) 8(10), 2. René Přibyl (Průkopník Bystrc) 7, 3. Jiří Janota (Moravská Slavia) 6,5, 4.-6. Pavel Kopkan (Jihlava), Jiří Řehůřek (Průkopník Bystrc), Vladimír Hruška (Střelice) 5,5, 7. Radek Bednařík 5, 8. Luboš Janda 4,5, 9. Antonín Fráňa 4,5, 10. Jiří Kubíček (všichni Průkopník Bystrc) 3, 11. Jarek Pindej (nereg.) 0 bodů.

     Lednové Bobycentrum

42 šachistů stanulo na startu lednového turnaje Bobycentrum. Devítikolové švýcarském klání jako obvykle naprosto pohodově a bezproblémově doplulo do závěrečného cíle, kdy byli oceněni nejlepší hráči soutěže. Všichni tři medailisté dosáhli svorně sedmi bodů a o konečném pořadí rozhodoval střední Buchholz. Vítězem se tak stal Milan Smištík (Zakřany) před Petrem Červeným (Duras Brno) a Milanem Kratochvílem (Lokomotiva Brno). Kategorii veteránů dlouho vedl výborným výkonem Liboslav Češek, ale v devátém kole byl předstižen jiným domácím hráčem Vladimírem Kosinou. Nejlepší ženou se stala Jana Hejná z Brankovice. Kategorie žáků trpěla slabou účastí kvůli souběžně probíhajícím krajskému mládežnickému rapidu v Boskovicích, a tak finanční odměna za nejlepšího žáka se poměrně překvapivě stěhovala do kapsy teprve osmiletého Patrika Kopkana z Lokomotivy Brno.

     Memoriál Gustava Tikovského - 5.kolo

Páté kolo Memoriálu Gustava Tikovského v Boby centru opět nebylo v centru pozornosti diváků. Tu přitahovala spíše utkání městské soutěže mezi Lokomotivou M a N, resp. hostujícího Durasu E s Moravskou Slavií D v městském přeboru.

Také výuka dětí, kterou vedl Karel Kratochvíl, přitahovala mnohé zraky: na deskách se mladí adepti učili matit krále koněm a střelcem, což ani mnohý dospělý hráč přesně neovládá. Předseda Jiří Vachek zajišťoval akce příštího týdne a sháněl mužstvo na nedělní utkání I. ligy s nebezpečnou Stonavou, která bere zápas vážně a chce v Brně přespat. A šikovný pan Kandalec opravoval rozbité šachové hodiny.

Samozřejmě, že trojice bojovníků memoriálu (partie Šípka s Jandou odložena) byla zpočátku rušena poněkud hlasitějším hovorem některých borců, kteří čekali na zahájení svých zápasů družstev – tomu se lze těžko vyhnout a je třeba respektovat se navzájem. Pan Eichler si přijel šachem „vyčistit“ hlavu a v neobvykle vedené partii s Veselým se mu to dlouho dařilo. Pak se však projevila dlouholetá zkušenost favorita a bílí volní pěšci doběhli do cíle dříve než černí.

Doškař zdolal pana Františka Režného v partii, které váš informátor příliš nerozumněl. Takže uvádí jen výsledek. Záhady se děly v souboji třetí dvojice Hnilička-Martišek. V zahájení dobyl bílý pěšce, po mnoha dalších tazích černý hru ve věžové koncovce prakticky vyrovnal. Pak nastal úprk pěšců do dámy. Bílý si ji postavil dříve, černý za ni odevzdal věž a vznikla remízová koncovka s černým pěšcem na předposlední řadě, podporovaným králem proti věži a velmi vzdálenému bílému králi. Co se stalo pak – nikdo nechápe. Martišek i soupeř odevzdali partiář, na němž bylo napsáno: černý se vzdal. Podle zápisu to jasné není, podle svědků bílý několikrát šachoval věží a pak „rafinovaně“ napadl pěšce. Černý zahrál tak, jako by opět dostal šach, uhnul králem od pěšce a po jeho ztrátě se vzdal. Tak to prý bylo – přísahají hráči i diváci.

Oplátkou za toto záhadné extempore skončily oba svrchu zmíněné zápasy nerozhodně.

Jan Kalendovský

     Memoriál Gustava Tikovského - 4.kolo

Ve čtvrtém kole se hrály jenom tři partie, Šípek bude celý týden chybět a Martiškovi se omluvil. Bylo to vlastně dobré, neboť šachovou kavárnu obsadili hráči základní soutěže družstev a „základního turnaje“, což jsou v podstatě žáci a důchodci, kteří hrají pod vedením pana Hurty hodinovky. Současně zjistil předseda Vachek, že celý příští týden bude šachová kavárna obsazena jinými platícími zákazníky, takže nás čeká pobyt v přízemním sále s ruletou a sázkovými kancelářemi. I pondělní konference (22. ledna) Jihomoravského šachového svazu se přesouvá do „Kongresového centra“!

Ale k našemu turnaji o Memoriál Augustina Tikovského. Vedoucí Luboš Janda se dlouho připravoval na favorita Veselého. Rozehráli francouzskou hru a v zahájení byla pozice vyrovnaná do chvíle, kdy bílý ztratil průhledným trikem pěšce. Pokusil se ještě o využití jistého náskoku ve vývinu k obsazení sedmé řady věžemi s řadou hrozeb, ale černý klidným ústupem jezdce na e8 všechny hrozby pokryl. Bílý asi nechtěl hrát koncovku dámy proti dvěma věžím, obětoval tedy obě své věže, ale to již k ničemu nevedlo, takže se vzdal.

Zajímavě zahájili partii Břetislav Eichler jako bílý s Františkem Režným. Černý postrašil soupeře nekorektní obětí střelce na f2, která byla odmítnuta, takže získal pěšce. Bílý zkusil celkem s úspěchem útočit po volném f a g-sloupci. V okamžiku, kdy mohl partii rázně ukončit tahem h4 s neodvratnými matovými hrozbami, pokračoval měkce a dovolil černému přejít do koncovky, v níž měl tři pěšce za jezdce. Černý s figurou víc (na desce byly ještě věže) si však s pozicí nevěděl rady a tak jeden z volných bílých pěšců došel až do dámy a to znamenalo kvalitu a pěšce víc pro bílého a brzký konec.

Nejdéle bojovali Doškař (bílý) s Hniličkou. Jejich pozice se však po riskantním zahájení (Albinův protigambit) brzy zablokovala a nikdo z aktérů nenašel body vniku, takže se po první časové kontrole dohodli na remíze. A tak v hrací místnosti osaměli tři blicaři vytrvalci v čele s Vladimírem Kosinou. Přinášíme i tabulku:

Tabulku najdete zde

Jan Kalendovský

     Poslední sbohem

Smutná zpráva přišla z Ivančic od Petra Doležala. Z došlého mailu citujeme

Už několik let bojoval hráč Pavel Veselý z Tetčic, hostem v Ivančicích, s těžkou nemocí. Přesto přislíbil i v letošní sezóně odehrát alespoň dvě utkání. První sehrál hned v prvním kole, potom nastoupil na léčení a ztratili jsme s ním kontakt. Když jsem se ho pokusil navštívit o víkendu, mluvil jsem už jen s jeho paní. Svůj boj s těžkou chorobou prohrál a už nikdy neusedne k žádné šachovnici.

     Pátek U Šťávů

První letošní bleskovou soutěž v bystrcké restauraci „U Šťávů“ absolvovalo osm borců. Výsledek: 1. René Přibyl (Průkopník Bystrc) 6(7), 2.-4. Pavel Kopkan (Jihlava), Rostislav Rotrekl. Jiří Janota (oba Moravská Slavia) 5, 5.-6. Antonín Fráňa, Jiří Řehůřek (oba Bystrc) 3, 7. Jaroslav Pindej (nereg.) 1, 8. Karel Pavlík (Duras Brno) 0 bodů.

     Memoriál Gustava Tikovského - 3.kolo

Třetí kolo Memoriálu Gustava Tikovského probíhalo již v poklidném prostředí Šachové kavárny, kam tentokrát přišlo jen několik málo šachistů, aby si vyměnili dojmy ze „šachového“ televizního „Dobrého rána“, resp. zahráli volné partie. Objevili se i nový předseda Lokomotivy ing. Jiří Vachek, prezident Dosi Točev trénoval individuálně několik žáků. Osm našich hrdinů mělo ke své hře příjemné prostředí, kde jen občas zazvonil mobil pana Kandalce, který jsa o berlích, nestačil odejít mimo hrací prostor a potichu konverzoval se svým protějškem.

Nejrychleji skončil duel Hnilička-Eichler. Náš doposud neregistrovaný hráč, leč ředitel jedné stavební firmy, se soupeři omluvil za pozdní příchod a na 1.e4 spustil s půlhodinovou časovou ztrátou dnes oblíbenou obranu 1…b6. Po několika tazích již stál trochu hůře. A když mu pak soupeř napadl střelcem dámu, odpověděl napadením střelce pěšcem, což se nevyplatilo a po ztrátě „babičky“ se ihned vzdal.

Také pan Režný, dojíždějící z Velkých Pavlovic, zkusil jako bílý na Luboše Jandu „novinku“ v zahájení: 1.e4 c5 2.Jf3 Jc6 3.a4. S postupem času se pozice bílého horšila. Pak přišel zajímavý moment, kdy bílý nabídl jakoby otráveného pěšce na h2 se šachem. Janda po delším propočtu pěšce vzal a po partii si pochvaloval, že poprvé v životě spočítal přesně sedmitahovou kombinaci! Když bílý ztratil v koncovce stejných střelců při nestejném počtu pěšců další materiál, zaznamenal Janda třetí výhru a tím i vedení v turnaji.

Hrdina předchozího kola pan Martišek totiž narazil v Doškařovi na důstojného soupeře. Miloslav tentokrát hrál bílými velmi přesně, dobyl pěšce, otevřel g-sloupec při dámách a věžích, odrazil trochu naivní matové léčky černého a po třech záverečných nepřesnostech soupeře přinutil Martiška dát dámu za věž a za chvíli (oba již hráli „na doraz“) i celý bod.

Klíčovým se tedy zdál duel mezi Veselým a Šípkem. Oba nastupovali k partii optimisticky naladěni. Záhy stála na desce klasická pozice z královské indické, kterou však zvládl lépe teoreticky vybavený bílý – Veselý. Po 17. tahu bílého vznikla známá pozice z klasické partie Tajmanov-Najdorf, Curych 1953. Černý buď tuto partii zapomněl, nebo ji chtěl „vylepšit“ (ač tehdy černý vyhrál) a vzal na d6 střelcem místo pěšcem. Novinka se neosvědčila. Bílý ovládl sloupec c, zatímco útok soupeře na královském křídle byl poněkud bezzubý. Malou kombinací získal v závěru Veselý několik pěšců a tak v 41. tahu se dosud vedoucí Šípek vzdal.

Jan Kalendovský

     Šachy v televizi

Ve čtvrtek 11. ledna bude vysílání pravidelného pořadu Dobré ráno z Moravy a Slezska, který běží na Moravě v premiéře na ČT 1 od 6:00 do 8:30 a celostátně v repríze na ČT 2 od 9:00 do 11:25 věnováno šachu. Průvodcem bude čtyřnásobný mistr republiky, velmistr Pavel Blatný. V samostatných vstupech bychom měli vidět i Františka Blatného, Petra Buchníčka nebo Jana Kalendovského.

     Memoriál Gustava Tikovského - 2.kolo

Uterní druhé kolo Memoriálu Gustava Tikovského probíhalo prakticky skryto před šachovou veřejností, neboť jeho účastníci byli tentokrát kvůli velkému počtu dětí v turnaji „Druhé úterý“ odsunuti do menší oddělené místnosti vedle šachové kavárny. To mělo na osmičku bojovníků vliv v několika směrech – jednak měli na hru více klidu, na druhou stranu zase jejich bitvy podmalovávala tlumená hudba ze skrytých reproduktorů (nikdo si však nestěžoval) a později těžké ovzduší, neboť v místnosti bez oken je brzy vzduch dosti vydýchaný. Nejprve se asi změna hracích podmínek projevila na partii Eichler-Doškař. V ní černý „neprohlédl“ rafinovanou nabídku otráveného pěšce na e4, vzal koněm a po Da4+ o něj přišel. Nicméně se mu proti méně zkušenému soupeři podařilo postupem času dobýt za ztracenou figuru tři pěšce a málem vyrovnat hry. Ovšem další oběť kvality za nejasné útočné vyhlídky černopolného střelce a dámy už nestačila a Miloslav Doškař opustil hrací sál s druhou nulou. V utkání Michal Šípek-Režný rozehrál bílý svoji oblíbenou šablonovitou výstavbu anglické s postupným fianchetováním obou střelců bez d4, hráč z Velkých Pavlovic zpočátku vyrovnával hry, až přehlédl ztrátu důležitého pěšce na c6. Realizace převahy nevypadala pak ze strany bílého příliš přesvědčivě, soupeř však mírné pomáhal a v koncovce věž a pěšec proti 3 pěšcům již nebylo co řešit – bílý si zapsal druhou výhru. Také partie Janda-Hnilička byla zahájena zpočátku gambitově, brzy však tato vídeňská přešla po rychlé výměně dam do manévrovacího boje, v němž měl navrch bílý. Jeho jistou herní nervozitu podtrhlo k rozhodčímu vyslovené podezření o možné konsultaci dvou snad bratří (vždyť se hrozně podobají) v hrací místnosti. Ukázalo se, když aktivní rozhodčí napomínal zmíněnou podezřelou dvojici, že se jedná o rozhovor zcela nešachový mezi Michalem Hniličkou a Martinem Handlem. V časové tísni bílý málem překročil čas, ve zbývající půlhodině však realizaci převahy dvou dobytých pěšců zvádl dobře a partii zakončil běh pěšců do dámy, v němž měl ten bílý k poli proměny o tři kroky blíže. Nejzajímavější duel nechali jsme si na konec: pan Karel Martišek bojoval po velmi dlouhé době maje bílé kameny s favoritem turnaje Jaromírem Veselým. Ze zahájení oboustranně Birdova (1.f4 f5) vznikla časem zablokovaná pozice, v níž černý rafinovaně nabídl pěšce e6 za výměnu dam a lepšího jezdce proti nehrajícímu černopolnému střelci bílého, který neměl téměř kam skočit. Asi kolem 30. tahu bílý Martišek s pěšcem víc dokonale pozici zablokoval a očekával remízovou nabídku favorita. Jaroušek však nevzrušeně obětoval na damském křídle ještě jednoho pěšce za otevření a-sloupce, na němž hodlal s věží a jezdcem vytvářet matovou síť pro bílého krále. Tato idea se však ukázala chybnou. Volní pěšci bílého se postupně dali do pochodu, matové hrozby byly pokryty a překvapení na světě – před zrozením nové bílé dámy musel černý kolem 67. tahu kapitulovat. Takže vedou Šípek, Martišek a Janda se 2 body, Eichler a Veselý mají po jednom, Doškař, Režný a Hnilička 0. Turnaj pokračuje každé úterý a čtvrtek v Boby centru od 17 hodin.

Rozhodčí (zatímní) Jan Kalendovský

     Poznámky rýpala

V pondělí 8. ledna 2007 se konala valná hromada, pardon výroční volební členská schůze šachistů Lokomotivy Brno. Na programu byla především volba nového předsedy, doplnění výboru, drobné změny stanov klubu (který má mít teď ve svém názvu též zkratku o.s. – neboli občanské sdružení). Schůzi zahájil odstupující předseda pan Dosi Točev zprávou o činnosti za uplynulý půlrok. V podstatě četl úryvky z rozhovoru, který o dění v Lokomotivě s ním uveřejnil na krajském webu pan předseda svazu Ciprys. Tomu se velice v jednu chvíli podivil pan ing. Vachek konstatováním: „Cože má pan Ciprys vyzvídat tajnosti Lokomotivy?“. Bylo mu ovšem vysvětleno, že na krajských webových stránkách se pan Ciprys vrací v jakési retrospektivě k nejdůležitějším událostem v loňském šachovém dění v kraji, jako bylo mistrovství ČR v Boby centru, Znojemská královna, rapid v Hustopečích nebo třeba stříbro Lokomotivy Brno v extralize, což je jistě úspěch, který stojí za připomenutí. K tomu, co pan Točev říkal, se občas vedla drobná diskuse. Vedoucí družstev v extralize a I. lize (Točev, Vachek) podali pak zprávu o situaci svých týmů, a přestože teď figurují na chvostech tabulek, jsou optimisty – doufají, že svá družstva v soutěžích udrží. Pak Mirek Hurta seznámil přítomné (jichž byl za poslední léta na takové schůzi v Loko téměř rekordní počet – tuším 27 - áčko zastupovali pohublý po vážné nemoci Josef Augustin a ve vynikající formě letos hrající Mirek Pakosta) s hospodařením klubu. Zajímavé bylo zejména konstatování, že teď máme na účtu zhruba 99.000 Kč, zatímco k předpokládanému schodku 120.000 Kč za novou sezónu nám 20.000 Kč chybí, aby byl rozpočet, jak se říká - vyrovnaný. Navrhl také hned, jak tuto situaci řešit: buď zvýšit členské příspěvky, nebo zrušit slevy pro členy Loko na vlastních akcích a zrušit stravné (70 Kč na osobu a den), pokud družstvo od KP I výše hraje venku (mimo Brno). Proti tomu se zdvihl jak ze strany odstupujícího předsedy, tak mezi přítomnými členy odpor a po diskusi pan Hurta svoje návrhy odvolal. Situaci vyřeší zřejmě jisté „platby na cestě“ a také jednání s velmistry, na jejichž popud tento problém byl řešen. Podle p. Točeva totiž oba před zahájením sezóny souhlasili s tím, že odehrají ligu bez nároku na extrahonoráře a teď změnili názor. To vyvolalo také diskusi o tom, že nějaká hrdost na členství v klubu a přináležitost k němu se již dávno nenosí a proč tomu tak je. Aniž bychom kohokoliv jmenovali, je zřejmé, že většina loňských prvoligových borců Lokomotivy Brno hrála v družstvu hlavně kvůli odměnám. A teď, když zdroje vyschly, odešli jinam, kde se našel další sponzor. Takže, jak vyplynulo z Hurtova notebooku, v prvním pololetí roku 2006 stála nás extraliga zhruba 260.000 Kč, a v druhém – 13.000 Kč! Ale teď dosti o penězích, vraťme se k faktům. Členů má klub zhruba 280, z toho asi stovka dospělých, zajišťuje akce pro své členy, kraj i celostátní, řídí 11 kroužků mládeže na školách, vede brněnskou trenérskou školu. Nový výbor (devítičlenný) byl pak zvolen aklamací v sestavě: Jiří Vachek – předseda (přitom mu zůstává doživotní titul čestný předseda), místopředseda Karel Martišek, prezident Dosi Točev, jednatel pan Pavel Lapuník, trenér mládeže Karel Kratochvíl, hospodář Mirek Pakosta, pokladník Miroslav Hurta, sestavovatel týmů Michal Šípek a ještě jako člen bez portfeje – Jaromír Novák! Za předsedu revizní komise byl zvolen pan MUDr. Karel Mazanec, který si má v součinnosti s výborem do komise sehnat další dva členy. Pan ing. Josef Smolka členství v této komisi odmítl narážkou na svůj kmetský věk: „Já jsem již superstár“ a pan Kalendovský, jemuž bylo členství v této komisi jako známému rýpalovi nabídnuto, odmítl rovněž poukazem, že v revizní komisi bývají samí slušní lidé. V různém se kupodivu nejdéle diskutovalo o tom, jaká procenta ze získaných sponzorských darů členům jako provizi poskytovat. Což mi připadlo dosti legrační, neboť za posledních hodně let sehnali sponzorské dary snad jen Dosi Točev, Franta Vykydal a Jan Kalendovský. Schůze zakončena pojídáním párků (celkový náklad 240 Kč), popíjením piv a kávy a v klidu se kolem půl deváté rozešla. Zápis z této schůze bude na webu Lokomotivy včas uveřejněn. Poznámka k průběhu různých hlasování: většinou bylo téměř jednotné, jen pan Urbanec se zásadně zdržoval, či byl proti.

(Jan Kalendovský)

     Turnaj U Pásků

I letos pokračuje seriál sobotních bleskových turnajů pro veřejnost v restauraci „U Pásků“ v Brně. Lednovou soutěž sehrálo dvacet šachistů. Výsledek: 1. David Holemář (Lok. Brno)18,5(19), 2. Milan Smištík (Bydo Zakřany) 16,5, 3.-5. Lubomír Riška (SPgŠ Znojmo), René Přibyl (Průkopník Bystrc), Stanislav Staněk (Bydo Zakřany) 15,5 atd.

     Šachový týdeník - čtení pro každého na 7 dní

Přesně na Štědrý den 24. prosince vyšlo nulté číslo Šachového týdeníku, ambiciózního projektu z dílny jednatele Pražské šachové společnosti Pavla Matochy a šéfredaktora internetového serveru ChessLady Václava Pecha (mezi řečí Pražáka z Vyškova). Nulté číslo je skvělým čtením na celý týden, právě takový informační zdroj - současně populární i vysoce odborný, čtivý i aktuální - v šachové nabídce chyběl. Zdaleka ne všichni šachisté jsou nenasytnými cestovateli po všech možných internetových stránkách a milovníky čtení z obrazovky. Šachový týdeník je vlastně klasický časopis v profesionální sazbě, který se může houpat na nástěnce v každé šachové klubovně. Vydavatelům lze popřát jen jediné - vydržet. Kdo se někdy k podobnému úkolu uvázal, ví, jak je 1 týden proklatě krátká doba. Pavel Matocha však nepochybně ví, o co jde. Povoláním je redaktor (se zaměřením na politiku a energetiku) ekonomického týdeníku Euro - mimochodem pan šéfredaktor má z pohledu šachistů docela zajímavé jméno Lékó...

     Hodonice

(Jan Kalendovský) Starý šachový rok byl na Znojemsku slavnostně ukončen obnovením Memoriálu Rostislava Obrdlíka. Hrálo se v Hodonicích za účasti 33 šachistů. Výsledek: 1. Karel Mucha (ŠK Hrušovany) 6(7), 2. Jan Dočekal (SPgŠ Znojmo) 5,5, 3.-6. Libor Dvořák (TJ Znojmo), Oldřich Dobeš (SPgŠ Znojmo), Jiří Jelen, Josef Petlák (oba TJ Znojmo) 5

     Radilův memoriál

56 účastníků přilákal do brněnského Bobycentra tradiční bleskový turnaj Radilův memoriál. Patnáctikolové švýcarské klání s velkým náskokem vyhrál sice brněnský, ale v barvách Nového Boru hrající velmistr Radek Kalod.Jeho nástup byl tak impozantní, že po dvou třetinách turnaje mu již stačilo pohodlně kontrolovat vývoj turnaje a udržovat si obdivuhodný dvoubodový náskok před dalšími pronásledovateli. Do první šestice se vedle dalších ostřílených favoritů (Holemář, Urbanec, Smištík, Jurka) podařilo trochu překvapivě vklínit i domácímu borci Karlu Kratochvílovi, kterému se dařilo zvláště dařilo v posledních čtyřech kolech turnaje. Finanční cenu pro nejlepšího seniora si odnesl čerstvý důchodce Zdeněk Závodný, skalp nejlepší ženy ukořistila Anna Bálková a nejlepším žákem byl vyhlášen Radek Přibyl. Kompletní výsledky najdete v příloze.

     Olexův memoriál

Zprávy z jednotlivých kol Olexova memoriálu najdete zde.

     Lokálka měla nadpoloviční zastoupení v krajském výběru reprezentace při zápase s Olomouckým krajem

Nadpis svědčí o tom, jak výraznou převahu náš klub v porovnání s ostatními mládežnickými oddíly na jižní Moravě má. Bohužel však tady platí spíše pořekadlo, že mezi slepými je jednooký králem. Ani naši hráči nedokázali od jižní Moravy odvrátit porážku. Olomoucký kraj vzal utkání velmi prestižně a nastoupil (v pátek téměř, v sobotu stoprocentně) v nejsilnější sestavě, zatímco jihomoravskému družstvu citelně chyběl nejsilnější hráč kraje Lukáš Kuchynka. První dvě desky Karel Svoboda a Petr Bílek na své soupeře s ELO o 400 bodů větším prostě nestačili, i když se rozhodně snažili a bojovali ze všech sil. Naopak docela se nám dařilo na posledních deskách, kde se na obou stranách sešli hráči výkonnostně vyrovnaní. Marie Ševčíková a Vít Sedlář zaznamenali v obou partiích stoprocentní úspěšnost. A tak se vše rozhodovalo na prostředních deskách, kde přece jenom nakonec za kratší stranu tahal výběr našeho kraje… Nebýt však výpadku Lukáše Sikory, který byl totálně z formy, mohli jsme pomýšlet na remízu anebo dokonce i na výhru. Těsná páteční prohra 3,5 : 4,5 a sobotní prohra 3 : 5 (kdy za Olomouc nastoupil Krejčí) vzhledem k velkému výkonnostnímu rozdílu není.pro náš kraj žádnou ostudou, jak v závěru konstatoval iniciátor i samotný šéf soustředění mezinárodní mistr Richard Biolek. Kromě samotného utkání stihly děti vyslechnout večerní přednášku mezinárodního mistra Pavla Šimáčka a navštívit olomoucké náměstí s nádhernou vánoční výzdobou. Byly to pohodové dva dny a už se můžeme těšit na pokračování této akce opět za rok, tentokrát na jižní Moravě.

     Úspěch Lokomotivy v Břeclavi

První čtyři místa v mladší kategorii (Musil, Sikora, Blahynka, Ondračka) a vynikající čtvrté místo Karla Svobody a dobré páté místo Milana Kratochvíla v kategorii starších - to je vizitka našeho klubu na výsledcích vánočního turnaje v Břeclavi. Velmi dobrý výkon podali též Tomáš Weber, Adam Dvořák, Jirka Suchomel a naše nová členka Veronika Bartošová. Všechna dobrá umístění se samozřejmě projeví na tabulkách krajského přeboru v rapidšachu, které může najít buď na naší klubové nástěnce v Bobycentru anebo na webových stránkách Jihomoravského šachového svazu.

Kromě příjemného hracího protředí, bohatých cen pro každého a projekcí partií má Vánoční turnaj ještě 2 další specifika - účast hostů z politiky a doprovodnou řešitelskou soutěž. Záštitu letos převzali poslanec Ing. Jiří Petrů a senátor Ing. Jan Hajda. Bohužel zrovna v sobotu seděli oba pánové v Praze na zasedání svého politického grémia, ale i asistent pana poslance Dr. Jankovič si na pódiu popovídal o patové situaci a politických rošádách a provedl slavnostní úvodní tah na první šachovnici. Řešitelská soutěž, která většinou připomíná některé právě vyšlé kapitální dílo šachové literatury, se letos (vzhledem k dodání jedné z hlavních cen - Kasparovových předchůdců II - na poslední chvíli) vrátila k oslavě nezapomenutelného šachového génia Járy Cimrmana.

Byl to hezký turnaj a za rok opojedeme do Břeclavi opět.

     Vyhrál Červený

Čtyřicítka hráčů zasedla v sobotu 16. prosince k šachovnicím v brněnském Bobycentru. Kvůli lukrativnější akci probíhající o tomto víkendu v prostorách šachové kavárny byli šachisté vystrnaděni do prostor Sportcasina. Hrací podmínky zde byly na slabší úrovni. I když na tlumenou hudbu z rádia a neustálé monotónní hlášky „Vsaďte si prosím“ a „Podávání sázek ukončeno“ z automatu americké rulety se nakonec po jisté době dalo zvyknout, více vadilo, že nemohl být provozován tradiční (a výrazně levnější než ostatní hotelová stravovacím zařízení) šachový bufet. Změna prostor též způsobila asi desetiminutové zpoždění (čekalo se na ty, kteří se v prostorách hotelu příliš nevyznají a i přes šipky a naváděcí směrovky k šachovému turnaji v hotelu bloudili), ale toto malé zpoždění se v průběhu turnaje hravě dohnalo.

Turnaj byl po stránce výkonnostní silně obsazen - nebo, lépe řečeno řečeno, absentovali spíše hráči střední a slabší výkonnostní úrovně. V devítikolovém švýcarském se nejvíce dařilo Martinu Červenému, který prošel turnajem naprosto bez porážky a docílil neuvěřitelného zisku osmi bodů. Na dalších medailových postech se umístili domácí borci Karel Kratochvíl a Ladislav Urbanec. Nejlepším veteránem se stal solidně hrající Petr Mlýnek, nejlepší ženou jako již tradičně Věra Medunová a nejlepším žákem Eduard Meduna.

     Druhé úterý

Turnaj Druhé úterý navštívilo v prosinci 40 mladých adeptů královské hry. V turnaji začátečníků zvítězil David Šebera ziskem čtyř bodů. Ocenění zaslouží i nejmladší (a současně nejvzdálenější) účastník turnaje teprve pětiletý David Opluštil ze Sokola Postoupky, který se v turnaji mezi často o hodně staršími soupeři vůbec neztratil a s dosaženými třemi body se umístil v horní polovině tabulky. V turnaji pokročilých žáků všem vypálili rybník kuřimský Boček a ivančický Just, kteří obsadili první dvě místa, zatímco hlavní favorité Svoboda a Musil z domácí Lokomotivy poslední kolo brzy odremizovali v domnění, že jimi dosažený bodový zisk bude stačit na první a druhé místo. Zapomněli ovšem, že prvním pomocným hodnocením je počet vítězných partií, a tak se jim remíza krutě vymstila – z plánovaného vítězství v turnaji nebylo nic a oba se museli spokojit s dělením bronzové medaile.

     Bleskový přebor ČR

Ve třech základních soutěžích startovalo na turnaji v Praze za asistence kamer České televize 36 mužů, 28 žen a 46 mládežníků. První čtyři ze základních skupin postupovali do užšího finále. Přeborníkem mužů se stal velmistr Tomáš Polák (Lokomotiva Brno), který porazil Radka Kaloda (1. Novoborský) 2:1, bronz získal Petr Hába (1. Novoborský) vítězstvím nad Michalem Konopkou (Slavie Turnov) 1,5:0,5. V soutěži žen zvítězila Jana Jacková (TŽ Třinec) nad Kateřinou Němcovou (Oáza Praha) 1,5:0,5 a ve finále mládeže Štěpán Žilka (A 64 Grygov) 2:0 nad Markem Příborským (Sokol Plzeň). Umístění Jihomoravanů v základních skupinách. Muži: 23. Pavel Blatný (Lok. Brno) 6(13), 26. Neklan Vyskočil (Duras Brno) 6 bodů. Ženy: 6. Petra Blažková (Lok. Brno) 8(13), 14. Jana Zavadilová (TJ Bučovice) 6,5 bodu. Mládež: 6. Karel Kratochvíl 8,5(13), 15. Milan Kratochvíl (oba Lok. Brno) 7,5, 27. Tomáš Mudra (Duras Brno) 6, 31. Lukáš Kuchynka (SK Hustopeče) 6 bodů.

     Vánoční turnaj na Dornychu

Středisko volného času Junior v Brně na Dornychu zorganizovalo tradiční Vánoční šachový turnaj. Za účasti 26 hráčů se prvnímu nasazenému hráči Musilovi z Lokomotivy Brno nedařilo: nejprve ve třetím kole remizoval s Effenbergrem a v pátém kole musel svého krále sklonit před pozdějším vítězem turnajem Lukášem Mikulů ze SPgŠ+G Znojmo, který celý turnaj sehrál ve velmi dobré formě. Pořadí medailistů tedy vypadá následovně: Mikulů, Musil, Effenberger.

     Máme 2. místo v KP mladšího dorostu

ŠK Veselí nad Moravou se podle očekávání stalo krajským přeborníkem družstev mladšího dorostu (výraz mladší dorost sice odpovídá postupové návaznosti na ligu mladšího dorostu, ale děti průměrně dvanáctileté by si zasloužily alespoň název starší žáci). Kanárkově žlutý tým vedený Zdeňkem Uřičářem ve složení Petr Bílek, Michal Malčík, Pavel Těthal, Adam Šimoník, Jan Skalka, Přemysl Skřivánek a Roman Borufka přesvědčivě vyhrál všechny 4 zápasy. Určitě by si zasloužil postup do ligy, leč musí ještě počkat do jara, zda některý z jihomoravských týmů nesestoupí z 1. ligy (což zejména u Brankovic, Durasu a Poštorné není nijak nepravděpodobné), aby se s nimi utkal v baráži.

V dnešním dvojkole Veselští porazili Duras 5:1 a Poštornou 4,5:1,5. Naše družstvo (Lokomotiva Brno C) rovněž oba zápasy vyhrálo, i když nastaly drobné problémy se sestavou (Adam Dvořák totiž nad záájmy družstva upřednostnil účast v souběžně probíhajícím turnaji jednotlivců na Dornychu). OBsadili jsme tak zaslouženě druhou příčku, když jsme v soutěži zaznamenali jen jedinou porážku, a to od poudějšího vítěze z Veselí nad Moravou. Oproti minulému kolu si účastníci vyzkoušeli novou klubovnu v přístavbě městské haly na Vodově a většina z nich poprvé zaznamenala, že tato přístavba kromě sportovního zázemí skrývá ještě jednu, a to supermoderní halu, v níž se opět proháněly mladistvé basketbalistky a florbalistky a šachoví trenéři mohli dumat, zda jejich svěřencům někdy nechybí pořádné trenérské zařvání, jak je to na zápasech ostatních mladých sportovců zcela běžné.

Alespoň si všichni ukrátili chvíli čekání na zahájení prvního kola. Jak to tak chodí, přítomný pořadatel Zdeněk Vojáček byl v těchto prostorách poprvé, kde šachový materiál, stoly a židle hledat nevěda, zatímco vědoucí Bronislav Chmelíček byl naopak nepřítomný.

Pozoruhodnou novinkou používanou (prý?!) na západ od naši hranic bylo sjednocení cestovních nákladů. Všechna družstva dala své cesťáky na hromadu, spočítal se průměr a domácí s nulovými náklady pak vypláceli ty nejvzdálenější, zatímco průměrně vzdálení vyšli šul nul.

Závěrem je třeba poděkovat oběma výše zmíněným pánům z Durasu Brno, kteří si soutěž na Komisi mládeže doslova vydupali a kompletně ji uspořádali. Pravděpodobně žádné z družstev svých partií se zápisem, rozborem a zápočtem na ELO nelitovalo a lze jen doufat v bohatší účast v budoucnu. Ovšem zcela upřímně řečeno - zmůžou se i někde jinde na pořádné žákovské šestičlenné družstvo? Soutěž je to určitě pěkná.

     Mikulášský turnaj v Ivančicích

Středisko volného času ( pro nezasvěcené: dříve dům dětí a mládeže) Ivančice uspořádal Mikulášský turnaj, jehož se zúčastnilo deset dětí. V pětikolovém švýcarském klání zvítězil domácí Jan Podolský před svými oddílovými kolegy Pavlem Justem a Pavlem Doležalem. Z Lokomotivy Brno se turnaje účastnili žáci z nedalekého kroužku v ZŠ Ořechov; nejlepší z nich Ondřej Vrbka se umístil na čtvrtém místě.

     Honza Čejka trenérem

Devět posluchačů kurzu trenérů třetí třídy, který pořádal náš krajský šachový svaz, završilo své studium závěrečnými zkouškami, které proběhly včera večer v prostorách brněnského Bobycentra .Absolvovat kurz nebylo zrovna jednoduché: posluchači se museli zúčastnit povinného školení, které probíhalo při Mistrovství Moravy a Slezska mládeže v Rosicích, zpracovat a obhájit písemnou práci a prokázat patřičné znalosti, vědomosti a dovednosti při ústním i (především) písemném testu. Písemný test obsahoval části z pedagogiky, didaktiky, šachových pravidel a legislativy řadu diagramů k řešení, jejichž vyřešení v omezeném časovém limitu nebylo právě jednoduché. Pro úspěšné vykonání testu bylo nutno docílit ze sta bodů alespoň sedmdesáti pěti. Je potěšující, že přes náročnost zkoušek mohl předseda zkušební komise Richard Biolek poblahopřát ke splnění zkoušky všem devíti frekventantům. Obdiv všech sklidil pan Mičulka z Náměště nad Oslavou, kterému se v testu podařilo docílit neuvěřitelných 99 bodů.

Blahopřejeme k zisku třetí trenérské třídy i zástupci našeho klubu Janu Čejkovi, lterý vede kroužek v CVČ Junior na Dornych. Věříme, že získané poznatky využije při práci s dětmi a že v této činnosti ještě najký ten rok vydrží. Druhý zástupce našeho klubu, který absolvoval školení, Tomáš Lamser, se bophužel ke zkouškám nedostavil.

     Základní turnaj

V základním turnaji dosud stoprocentní Martin Hošek utrpěl první prohru s Ladislavem Práškem, když s bílými spadl do staré léčky v zahájení. Přesto si však vedoucí postavení v turnaji stále drží, zatímco pana Práška výhra katapultovala na průběžné druhé místo. Bronzovou pozici zatím obsadil solidně hrající Štefan Kandalec, který zdolal Adama Effenbergra. Kvůli dosedění počtu hrajících účastníků se do turnaje zapojil i Jaromír Novák, který porazil Bronislava Němečka. Jak zjistíte z průběžného pořadí, do turnaje je již zapojeno 41 hráčů

     Okresní přebor škol Brno-venkov

19 družstev - to je rekord v dosavadní historii Přeborů škol na okrese Brno-venkov. Zásluhu na tom mají především Antonín Kučera, který ze Střelic dovezl hned tři družstva, a Pavel Šťastný, jenž ze Žabčic přivezl dvě družstva a oba tak přispěli k tomu, že poprvé v historii se počet zúčastněných družstev v nejmladší kategorii I. stupně vyšplhal na sedm, a tudíž z přeboru postupovala do krajského kola místo jednoho dvě nejlepší družstva.

V kategorii I. stupně nováček přeboru Žabičce převálcoval všechna ostatní družstva bez jediného zaváhání. Druhé místo získala ZŠ Zastávka, která prohrála pouze s víteznými Žabčicemi. S velkým odstupem pak následovala ZŠ Ořechov. Uhraný výsledek znamenal sice pro tohoto tradičního účastníka krajských přeborů diplom za třetí místo, ale vystavil stopku pro postup do krajského kola.

V kategorii II. stupeň ZŠ se hrálo již o poznání pomaleji a klidněji. Hned od počátku soutěže ostatní družstva výkonnostně převyšovala družstva gymnázií Židlochovice a Zastávky – o vítězi rozhodlo teprve až třetí pomocné hodnocení, které bylo příznivější pro Židlochovice. Největší zásluhu na vítězství družstva měl teprve primán Jiří Musil, který na první šachovnici dosáhl jako jediný absolutního zisky sedmi bodů ze sedmi možných. Bronzovou medaili si odvezla ZŠ Ivančice. Že se v Židlochovicích hrají dobré šachy, o tom svědčí i čtvrté místo ZŠ Židlochovice, což je zásluha především pana Zoufalého, který se zdejší mládeži věnuje.

Tradičně nejslabší účast byla v kategorii středních škol – není se co divit, většina středních škol je situována do Brna, střední školství na brněnském venkově jen paběrkuje. Dvě zúčastněná družstva gymnázií ze Zastávky a Ivančic sehrála turnaj scheveningským systémem, v němž stejně jako loni zvítězily Ivančice.

Turnaj byl zdařile řízen předsedou OŠS Davidem Hamplem, kterému se podařilo zahájit turnaj včas (kdo kdy řídil obdobné soutěže družstev, ví, že to není snadný úkol) a ukončit podle stanoveného časového harmonogramu. I když hektická atmosféra v tetčické sokolovně připomínala často spíše úsloví o židovské škole než o tiché atmosféře šachového turnaje, turnaj proběhl ke spokojenosti všech a snad se i najdou ztracené zastávecké hodiny, které při při úklidu po posledním kole turnaje záhadně ze stolu zmizely. V příloze najdete výsledky turnaje.

     Turnaj U Pásků

V prosincovém bleskovém turnaji v restauraci „U Pásků“ v Brně se sešlo dvacet účastníků. Výsledek: 1. Lubomír Riška (SPgŠ Znojmo) 18,5(19), 2. Milan Smištík 17,5, 3.-4. Stanislav Staněk (oba Zakřany), Karel Zejda (ŠK 64 Brno) 13,5, 5. René Přibyl (Průkopník Bystrc) 13, 6. Jaromír Veselý (Lok. Brno) 12,5 atd.

     Vyhrál Pospíšil

Dvaačtyřicet hráčů stanulo v Moutnicích na Brněnsku na startu republikového Mistrovství Orla. Doby, kdy zde hrávalo dvojnásobné množství hráčů, již asi nenávratně patří minulosti, a lze se jen dohadovat, proč tomu tak je. Možná má Orel méně peněz (letos již účastníkům nemohlo být zdarma poskytnuto teplé jídlo, to si museli hradit z vlastní kapsy), možná šachovému mistrovství orelské orgány věnují menší pozornost (letos na turnaji nebyl přítomen nikdo z ústředí Orla ani ze strany lidové), možná byla menší propagace (věděl se jen termín, k propozicím se mnozí dostali vlastně až při samotném zahájení turnaje), možná jsou hráčům k dispozici lukrativnější turnaje. Pod tradiční taktovkou ředitelky mistrovství Pavly Vymazalové a rozhodčího Miroslava Hurty však mistrovství zůstává pěkným turnajem, který má spád a na který stojí za to přijet. Za specifiku soutěže stále můžeme považovat i převažující účast naprostých amatérů a neregistrovaných šachistů. Registrovaní šachisté pak automaticky v turnaji patří k favoritům, a to i takoví, kteří by v obvyklých šachových turnajích patřili do středu startovní listiny. Letos tak kromě šachistů z Veselí nad Moravou a Orla Ořechov patřili k turnajovým favoritům Karel Svoboda (Orel Moutnice, jinak ovšem registrovaný za Lokomotivu Brno) a Ignác Pospíšil z Orla Horní Moštěnice. Hráčem nasazeným číslo jedna se stal s ELO 1984 Pavel Kubíček z Orla Ořechov.

Po úvodním slově místního faráře Františka Koukala, který ocenil, že v době, kdy mnoho lidí nadcházející Vánoce považuje za svátky především materiálních statků a advent tráví pod vlivem nákupní horečky, si hráči našli čas na setkání s přáteli a šachovou hru, mohl turnaj začít. Ve švýcarském systému hraném na 9 kol tempem 2x15 minut se hlavní favorité začali potkávat ve čtvrtém až sedmém kole. Pavel Kubíček hodně ztratil prohrou s Karlem Svobodou a remízou s Radkem Hrabalem, a tuto ztrátu se mu po další projře v sedmém kole již nepodařilo dohnat. Inu, nevděčná bývá někdy role hlavního favorita. Spolehlivě hrající Ignác Pospíšil měl po pátém kole stoprocentní bodový zisk, šesté „takticky“odremizoval s Pištěkem, a protože i další pronásledovatelé podlehli remízové chorobě, stačilo to k celkovému prvenství. Na druhém místě se umístil Jan Pištěk z Veselí nad Moravou, bronzovou medaili si z Moutnic odváží Pavel Kubíček (Orel Ořechov). Nejlepším žákem byl vyhodnocen domácí Karel Svoboda, nejleší ženou tradiční účastnice těchto mistrovství Květa Štinglová. Za zmínku stojí i dobrý výkon jednoho z pořadatelů mistrovství Antonína Vymazala, který se do turnaje zapojil až na poslední chvíli, aby dosudil lichý počet účastníků, a získal překvapivých pět bodů, čímž se po Karlu Svobodovi stal nejlepším domácím hráčem. Pan Vymazal, pro nějž byla účast v turnaji s největší pravděpodobností turnajovou premiérou, je tatínkem brněnského extraligového hráče Bronislava, a tak se opět potvrdila pravdivost přísloví o jablku, které nepadá daleko od stromu.

Za poznámku stojí také pěkný sál, který mají místní pořadatelé k dispozici. Moutnická orlovna očividně vzkvétá a je každým rokem vylepšována. Letos mohli účastníci kromě občerstvení v bufetu využít volných chvil k návštěvě stálé výstavy o místním druhém odboji, do něhož bylo zapojeno šest rodáků, z toho tři sloužili u 311. bombardovací perutě ve Velké Británii. Výstava je koncipována velmi zdařile a návštěvníci se mohli dozvědět mnoho zajímavých poznatků. O pozdějším tristním osudu mnohých členů západního odboje v dobách socialismu a jejich zavírání do komunistických lágrů v padesátých letech bylo napsáno již mnohé; neméně tristní jsou však životní osudy mnohých bojovníků za svobodu naší republiky i v dobách polistopadových. Například příběh Rudolfa Hrdého, který se za 2. světové války zapojil do odboje, pokusil se dostat do Anglie, ale byl v okupované Francii zatčen a pak až do konce války vězněn v koncentračním táboře Mauthausen a jehož život byl ve věku 79 let ukončen v roce 1996 rukou vraha, jenž ho zavraždil při loupežném přepadení v jeho vlastním domku (jen tak mimochodem: vrah dosud nebyl vypátrán), nepotřebuje komentář. Jediným nedostatkem výstavy je její nedostatečná propagace; de facto o ní vědí pouze místní a případní návštěvníci orlovny, přitom by výstava jistě vzbudila zájem i u návštěvníků ze širšího okolí – jen kdyby se o ní vědělo.

Perličkou na závěr může být zmínka o tom, že brněnské ústředí Orla bude v roce 2009 pořadatelem mezinárodního šachového turnaje organizací zemí FICE (organizací zemí s křesťanským zaměřením), takže se budeme mít v našem kraji na co těšit.

     Extraliga v Brně

(Jan Kalendovský) V sobotu 2. a v neděli 3. prosince se v brněnském Boby centru odehrají 3. a 4. kolo šachové extraligy. Družstvo Lokomotivy Brno hostí v sobotu Sokol Plzeň (Neumann, Jirka, Gross, bratři Příborští atd.), v neděli pak obhájce titulu Rapid Pardubice, v jehož řadách je šest velmistrů (Movsesjan Láznička, Štoček, Heberla, Votava, Kovalev) a několik mezinárodních mistrů (Bernášek, Petr a další). Začátek obou utkání v 10 hodin.

     Kouty nad Desnou

(Jan Kalendovský) Turnaj v rapid šachu „O losinského kapra“ měl letos opět velmistrovský punc a 114 účastníků. Výsledek: 1. Radek Kalod (Nový Bor) 7,5(9), 2.-5. Vladimír Sergeev (Turnov), Jan Bernášek (Rapid Pardubice), Jiří Lechtýnský (Turnov), Tomáš Oral (Třinec) 7, 6.-13. Eduard Meduna (Mahrla Praha), Lukáš Klíma (Nový Bor), David Kaňovský (A 64 Grygov), David Holemář (Lokomotiva Brno), Josef Michenka (Tatran Litovel), Sergej Veselovský (ŠK Stonava), Vítězslav Musil a Josef Mudrák (Slavia Kroměříž) 6,5 bodu. Z dalších Jihomoravanů se umístili: 27. Miroslav Pakosta (Lok. Brno) 5,5, 45. Stanislav Staněk (Zakřany) 5, 47. Pavel Kubíček (Ořechov) 5 atd.

     Piešťany

(Jan Kalendovský) Mezinárodní turnaj za účasti 125 hráčů pořádal ŠK Slovan Bratislava v lázních Piešťany. Startovalo v něm též několik Brňanů. Výsledek: 1. Alois Lanč 6(7), 2. Miroslav Mašlík 6, 3.-7. Mikuláš Maník, František Vass, Dušan Schwarz, Rastislav Búry (všichni SVK), Vojtěch Rojíček (CZE) 5,5 bodu. Umístění Brňanů: 11. Vít Bureš 5, 14. Neklan Vyskočil 5, 43. Michal Zavadil 4, 114. Karolína Zavadilová (všichni Duras Brno) 2 body.

     Turnaj v Bystrci

(Jan Kalendovský) Pěknou účast měl páteční bleskový turnaj v restauraci „U Šťávů“ v Brně – bystrci. Pořadí: 1. Lubomír Riška (SPgŠ Znojmo) 8(9), 2. René Přibyl (Bystrc) 7,5, 3. Pavel Komprda (Tetčice) 7, 4. Tomáš Fojtík (Tatran Poštorná) 5,5, 5.-6. Jiří Janota (Moravská Slavia), Radek Bednařík (Bystrc) 5, 7. Tomáš Kacálek (Střelice) 3,5, 8. Boris Fiala (nereg.) 3, 9. Antonín Fráňa (Bystrc) 2, 10. Jarek Pindej (nereg.) 0 bodů.

     O brankovického krále

167 dětí hrálo O brankovického krále Kdeže ty loňské sněhy jsou. Závěje a silniční kalamitu loňského roku vystřídalo letos počasí pozdního babího léta, které určitě přispělo k návalu v brankovickém Kulturním domě. Se 167 dětmi do 15 let bude Brankovický král patřit nejen k rekordním ve své desetileté historii, ale zařadí se nepochybně do špičky letošních mládežnických turnajů v ČR. Ojedinělé postavení šachu v tomto ani ne tisícovém městyse mají "na svědomí" zejména dva mužové - v první řadě neuvěřitelně agilní a všeobecně známý ředitel místní školy Jaroslav Hejný který letos spojil lásku k šachu s dalším velkým koníčkem - fotbalem a absenci mikrofonu v přeplněném sále elegantně vyřešil rozhodcovskou píšťalkou v ústech, jejíž pronikavý svist by nepřeslechl ani hluchý. Kdyby se do příště vypilovaly jednotlivé zvukové signály, mohlo by to v sále vypadat jako na hřišti k všeobecné spokojenosti.

Mnohem méně známým symbolem brankovického šachu je Miroslav Křivánek ze sousedních Nesovic. Jako důchodce začal s tréninkem na poli neoraném a má lví zásluhu na tom, že celá generace brankovických mladíků a slečen to dotáhla prakticky z ničeho až do dorostenecké extraligy. Veřejné poděkování a přání pevného zdraví nemohlo být lepším úvodem k dnešnímu turnaji.. Pak už se turnaj rozjel naostro a přes úvodní lehčí zpoždění končil bez sebemenšího zaváhání v předstihu. Kuriózní situace občas nastala v zadních řadách turnaje mladších žáků, které byly značně nahuštěny. Pokud nějaká figurka sklouzla pod stůl (což se u neposedných špuntů stává poměrně často), zakutálela se občas tak daleko, že hráčům nezbylo než vypůjčit si jinou od sousedů. O jednoho takového putovního pěšce se sváděl tuhý boj několik kol a výzvy dvojice, na kterou se zrovna nedostalo, k sousedům "Seber mu už toho pěšce, ať můžeme taky začít! Né, toho černého si nech, my chceme bílého!", nepostrádaly půvabu.

V turnaji A, tj. starších žáků od 11 do 15 let nebylo pochyb o prvenství Milana Kratochvíla z Lokomotivy Brno, jehož bohaté zkušenosti z rapidů dospělých mu přinesly celkem očekávaný zisk 100% bodů 7/7. Přesně polovinu míst v první desítce obsadili borci z Boršic, mezi které se podle očekávání vklínil host z Bratislavy Andrej Kováč a poměrně překvapivě i Martin Hošek z Lokomotivy Brno a zlínský objev Jan Romaňák.

V turnaji B, tj. mladších žáků do 11 let unikli soupeřům o celou koňskou délku Jiří Musil a Martin Blahynka z Lokomotivy Brno. Seděli neustále na prvních dvou šachovnicích, všechny soupeře porazili a když zasedli k vzájemnému souboji, nestačil fotograf ani zmáčknout spoušť a už se hrnuli k rozhodčímu nahlásit nerozhodný výsledek. Výborně zahrál i Lukáš Sikora, který obsadil čtvrté místo. V turnaji dívek to dlouho vypadalo na bezkonkurenční vítězství Marie Ševčíkové z Durasu Brno, dokud ji neporazila vzrůstem sotva poloviční Martina Fusková ze Starého Města. Kartami míchala i Martina Štěpničková z Tatranu Poštorná, která Fuskovou porazila hned v úvodním kole a možná tak přispěla k následujícímu odhodlanému a nekompromisnímu výkonu fenomenální, teprve osmileté naděje českého šachu. O rok mladší naše Míša Weberová absolvovala svůj křest v prvním velkém turnaji a s dosaženými třemi body může být jistě spokojená.

     Úspěšné soustředění II

Po zdařilém soustředění v Olomouci uspořádala den před velkým žákovským turnajem v Brankovicích Brněnská šachová škola a Lokomotiva Brno v Brankovicích další šachové soustředění - tentokrát určené začátečníkům a dětem v šachu mírně pokročilým. Soustředění, které se díky pochopení ředitele místní základní školy (a současně šachového nadšence) Jaroslava Hejného koná v prostorách školní budovy, se zúčastnilo 14 dětí z Lokomotivy Brno a KME Kuřim. Účastníci byli rozděleni do čtyř tréninkových skupin, které vedli Vladimíra Nováková, Jaroslav Hejný ml., Karel Kratochvíl a Miroslav Hurta. Velká část programu však byla naplněna i nešachovými aktivitami - děti navštívily místní školní bazén, ve školní tělocvičně si zahrály fotbálek a zdařilý den byl zakončen osmdesátiminutovou soutěží v nejrozličnějších disciplínách (ty sestávaly od ryze sportovních záležitostí přes řešení šachových diagramů až po odhad času a postřehové úkoly). Výkony se bodovaly a na závěr byli vyhodnoceni nejlepší. Jak však bylo konstatováno, vyhrál nakonec žádný, protože mezi čtrnácti dětmi každý vynikl alespoň v jedné disciplíně. V sobotu ráno se pak brněnská výprava vystěhovala ze školy a odkráčela do nedalekého kulturního domu na velký žákovský turnaj.

Záměru soustředění (nesuplovat pravidelnou šachovou přípravu, ale spíše procvičit a prohloubit dosavadní získané znalosti - vždyť ve skupinách po čtyřech až pěti účastnících bylo možno se individuálně věnovat každému - a doprovodnými sportovními soutěžemi a hrami přispět k utužení dětského kolektivu a k prohloubení zájmu o šachovou hru) bylo vrchovatě dosaženo. Nelze jinak než podobné aktivity vřele doporučit i dalším mládežnickým oddílům našeho kraje.

     Jaroška králem brněnského přeboru škol

27 zúčastněných družstev škol - to je vizitka městského Přeboru škol v šachu, který v brněnském Domě dětí a mládeže v Lužánkách proběhl ve čtvrtek 23. listopadu. V kategorii II. stupně ZŠ i ve středních školách kraluje Jaroška, i když zvláště na II. stupni nikterak přesvědčivě.

Ve středních školách však bylo vítěztsví nejstaršího brněnského gymnázia přesvědčivé. Sestava oslabená o Kratochvíla (přesídlil na jinou školu) a Vymazala (úspěšně ukončil studium) nenašla konkurenci, ale v krajském kole to bude mít tentokrát se svou sestavou hodně těžké. O druhé postupové místo svedly zápas gymnázium Křenová s SPŠ chemickou na Vranovské a úspěšnější byli tentokrát gymnazisti.

Na druhém stupni po Jarošce nejvíce bodovala ZŠ Gajdošova. Její sestavu tvořili členové Lokomotivy Brno, účastnící se pravidelných tréninků a šachových táborů a jejich šachové zkušenosti nakonec rozhodly.

Stejně tak na prvním stupni vítězné družstvo Cyrilometodějské ZŠ bylo kompletně tvořenop členy Lokomotivy Brno a o jejich postupu již od prvního kola nebylo pochyb. Škoda jen, že soutěž prvního stupně je v Brně na úbytě - stále se nedaří splnit kvótu pěti škol, aby do krajského kola mohly postupovat první dvě školy.

     Úspěšné soustředění

Třídenního tréninkového soustředění organizovaného společně pro mládež Jihomoravského a Olomouckého kraje se v prostorách DDM Olomouc na třídě 17.listopadu zúčastnilo 27 dětí z obou krajů. Pravda, náš kraj byl zastoupen výrazné méně, když nabídku na účast přijalo pouze sedm dětí z brněnských oddílů Durasu a Lokomotivy a z DDM Kuřim. Účastníci byli rozděleni do tří tréninkových skupin podle výkonnosti, které vedli Pavel Šimáček, Richard Biolek a Jiří Novosak. Tréninkové přednášky a cvičení byly vhodně prostřídány pohybem v tělocvičně a při různých společenských hrách. Poslední den se děti zapojily do šachového turnaje, hraného jako Grand prix Olomouckého kraje. Naši zástupci se v turnaji rozhodně neztratili –kuřimský Tadeáš Boček v kategorii desetiletých se umístil na třetím místě, v kategorii H12 získal Ondřej Strnad z Durasu Brno zlatou a Lukáš Sikora z Lokomotivy Brno stříbrnou medaili a v kategorii H14 si druhé místo vybojoval Martin Hošek z Lokomotivy Brno.

     Patnáctiletý žák vyhrál silně obsazený rapid dospělých

38 hráčů hlavního turnaje a 11 hráčů v náborovém turnaji mládeže zaznamenal listopadový turnaj Bobycentrum. Oproti zvyklostem byl tak hlavní turnaj o něco méně početněji obsazen, avšak kvalita startovního byla nadprůměrná. Více než polovina hráčů měla rating nad 2000. V životní forma turnaj sehráli čtrnáctý a patnáctý nasazený Milan Kratochvíl a Jaromír Veselý z domácí Lokomotivy Brno, kteří se ziskem sedmi bodů umístili na prvním a druhém místě. Teprve patnáctiletý Milan Kratochvíl tak docílil jednoho z brněnských rekordů (žák vyhrál silně obsazený rapid dospělých!). I pan Veselý se navíc projevil jako naprosto nekompromisní hráč – z devíti partií nezaznamenal na jednu remízu. Na třetím místě skončil jeden z favoritů turnaje David Holemář, který docílil rovněž sedmi bodů. Napínavý byl i boj mezi adeptkami na cenu pro nejlepší ženu – Věrou Medunovou a Evou Kulovanou – který nakonec vyhrála vzdálenější účastnice. Turnaj dětí vyhrál Jiří Suchomel.

     Vyšla klubová ročenka

Na podzim tradičně zpracováváme klubovou ročenku. Členové klubu mají tak možnost ohlédnout se za uplynulou sezónou a podívat se v klidu na své výsledky v soutěžích jednotlivců i družstev. Zvláště pro mládež se ročenka stává cenným dokumentem turnajových úspěchů. I když ročenka sleduje především klubové úspěchy, přesahuje úzce klubový rámec a zvláště svými články (většinou přejímanými se souhlasem předsedy JmŠS z krajských webových stránek) dokumentuje i šachové dění v kraji. Pro nedostatek financí letos ročenka poprvé nevychází tiskem, ale je našim členům (i všem ostatním dalším zájemcům) k dispozici ke stažení na našich webových stránkách.

     Ještě k Mistrovství Moravy žáků

Ačkoli Mistrovství Moravy žáků skončilo v Rosicích u Brna již před čtrnácti dny, administrativně přebor skončil až nyní závěrečným vyúčtováním a odesláním hodnotících zpráv. Závěrečné zprávy pořadatele, hlavního rozhodčího a trenérů jakož i odpovědi předsedy komise mládeže Jaroslava Říhy na mnohdy nelehké otázky diskusního fóra najdete na našich webových stránkách

     Vyhrál Přibyl

42 dětí přišlo do Bobycentra na tradiční Druhé úterý. Pravidelní návštěvníci tohoto odpoledního žákovského turnaje již vědí, že uspět v tomto turnaji není jednoduché. Přece jen – omezený čas /pouhých patnáct minut/ vedoucí řadu partií do divokých časovek, v nichž přece jenom děti nemají tak pevnou ruku jako zkušení dospělí šachisté, dokázal otočit výsledek již nejedné partie. Úloha favoritů je zde při silné žákovské konkurenci velmi těžká. O tom se přesvědčil i první nasazený Jiří Musil, který se tentokrát musel spokojit se třemi body a celkovým devátým místem. Přitom to však vůbec nemusí znamenat, že hrál špatně… V turnaji poněkud překvapivě zvítězil stále se lepšící Radek Přibyl před brněnskými borci Vaškem Ondračkou a Ondřejem Strnadem.

     I.liga východ - 2.kolo

(Neklan Vyskočil) Máme za sebou druhé odehrané kolo 1. ligy východ. V brněnském derby přivítal Duras Lokomotivu "B". Domácí nastoupili v základní sestavě, hosté postrádali pouze na osmičce nemocného Jiřího Mališe, jehož nahradil Karel Kratochvíl. Právě Karel překazil Durasu úspěšnou sicilskou smršť již volbou svého prvního tahu (1.d4). Zbývající tři sicilky v tomto zápase domácí vyhráli a vylepšili tak bilanci v součtu s prvním kolem již na 7:0. Vlastní zápas pak probíhal v režii domácích. Za stavu 6:0 to dokonce vypadalo na kanára, Petr Červený s Lukášem Řehůřkem stál na výhru, Roman Chytilek s Broňou Vymazalem výrazně lépe. Před kontrolou ve 40 tahu však oba své nadějné pozice pokazili, Petr si navíc v závěru partie už s nedostakem času nevšiml remízy opakováním tahů a partii dokonce prohrál. A protože ani Roman nerealizoval svou převahu přesně, skončil zápas výsledkem 6,5:1,5 pro Duras.

     Bučovice

V sobotu 11. listopadu proběhl v Bučovicích již 18. ročník turnaje Pohár města Bučovic. Ozdobou letošního ročníku byla účast velmistra Andreje Kovaleva, ovšem zahrát si přijeli i další 3 mezinárodní mistři a mistryně. Čerstvou zprávu a fotografie zaslal za pořadatelský štáb Jiří Srna. Na pomyslném startovním roštu se seřadilo 76 hráčů různé výkonnosti, mezi nimi 28 s národním elem přes 2000. Finanční cenu za první místo obdržel mezinárodní velmistr Andrei Kovalev, startující v barvách ŠK Rapid Pardubice. Dokázal přechytračit všechny své soupeře, neprohrál a remizoval jen dvakrát. O umístění na dalších příčkách muselo rozhodnout pomocné hodnocení. Druhý nakonec skončil Vítězslav Priehoda (ŠK JOLY Lysá n. Lab.), třetí Jan Bernášek (Bauset Pardubice), dále Vladimír Jacko (PŠK Prešov) a Oleg Karpilovský (Duras Brno) (všichni 7 bodů z 9). Nejlepší z domácích byl Petr Kunčar na 12. místě s 6 body, nejlepší ženou byla Věra Medunová (5,5 bodu, 18. místo). Na cenu pro hráče do 16 let dosáhl na 11. místě Milan Kratochvíl (6 z 9).

     KP družstev ml.dorostu úspěšně zahájil

Úvodním soustředěním v Brně dnes odstartovala zbrusu nová soutěž – dlouhodobý Krajský přebor přebor žákovských družstev hraný za stejných podmínek jako 1. liga družstev mladšího dorostu. Žádná jihomoravská soutěž nevyvolala tolik rozdílných názorů, emocí a porodních bolestí. Sami otcové zakladatelé Zdeněk Vojáček a Bronislav Chmelíček uspořádali ji na jedničku. Většina dětí byla spokojena, dospělí se pokochali pohledem na špičkový volejbal a basketbal ligových dorostenek v hlavní hale, nevyskytla se jediná kontumace, byl to celkem úspěšný začátek.

V komorní atmosféře klubových prostor ŠK Duras BVK Královo - Pole v městské hale Vodova 108 usedli k prvnímu zápasu mládežníci Durasu a Vyškova. Zápas se vyvíjel v poklidném tempu. O konečné remíze 3:3 rozhodly slabší výsledky hostí v zadní části sestavy, přičemž na prvním stole bílý odmítl za stavu 3:2 výhru matovou kombinací. Černý bílému po zaváhání přímo v partii ukázal, že mohl vyhrát. Tato skutečnost jím zřejmě otřásla natolik, že po vlastní chybě partii ještě prohrál.

Druhý zápas mezi mládežníky Veselí a céčkem Lokomotivy začal dle rozpisu později než první. Od prvních tahů bylo znát, kdo je favoritem v zápase. Na zadních deskách hostí bylo po hodině hry rozhodnuto. Prapor odvahy drželi Lokoťáci Weber, Zicha a Hošek. Přesto zápas skončil přesvědčivým vítězstvím mládeže z Veselí n.M. A jak bylo znát své veselí dávali někteří jednotlivci velmi zdárně najevo.

K polednímu na své, dle rozpisu opožděné, vystoupení dorazili mládežníci z Poštorné. Záloha ligového mužstva nastoupila směle ke svému prvnímu zápasu, ale velmi záhy se druhá trojice dostala do horších pozic, což mírně pozměněná sestava domácí Lokomotivy nakonec zúročila v přesvědčivé vítězství, když se na první desce hrála partie s hezkými kombinačními motivy bílého, po nichž musel černý pozici vzdát.

Souběžně se rozehrál zápas mezi veselými mládežníky z Veselí a bojovnými domečkáři z Vyškova. Velmi rychle však domácí naznačili, kdo bude vítězem. Získali vedení 3:0 a zápas dovedli do vítězného konce, čímž se stali po dvou výhrách nejúspěšnějším celkem prvního hracího dne.

K poslednímu zápasu prvního srazu nastoupili právě poražení mládežníci z Poštorné a odpočatí ale podstatně oslabení mládežníci z domácího Durasu. Oslabená sestava o dva vítěze z dopoledního kola nebyla schopna čelit soupeři. A když mládežníci Poštorné udělali mnohem méně chyb, zaslouženě vyhráli.




Starší zprávy najdete v našich ročenkách